Είναι γνωστό πώς στήνονται τα κατηγορητήρια στις περιπτώσεις ανθρώπων που συλλαμβάνονται για πολιτική δράση. Πρώτα καταλήγουν στον αριθμό εκείνων που θα συλλάβουν (τους υπόλοιπους προσαχθέντες τους αφήνουν ελεύθερους). Μετά κατασκευάζουν μια σειρά καταθέσεων επιβαρυντικών για καθένα από τους συλληφθέντες. Στο τέλος φωνάζουν μερικούς μπάτσους, τους δίνουν να διαβάσουν τις καταθέσεις «τους» και να τις υπογράψουν.
Την πρώτη φορά οι μπάτσοι δεν πατάνε καν στο αυτόφωρο. Οταν εμφανίζονται, συνήθως δεν ξέρουν τι λένε. Μπερδεύονται, περιγράφουν άλλα γεγονότα, δε θυμούνται καν ποιον κατηγορούμενο συνέλαβαν και τι ακριβώς πρέπει να πουν σε βάρος του. Γι’ αυτό και τις περισσότερες φορές οι συλληφθέντες αθωώνονται. Είναι γνωστή η κόντρα που αναπτύσσεται μεταξύ μπάτσων και δικαστών, κάθε φορά που γίνεται λόγος για «κουκουλοφόρους». Εμείς τους πιάνουμε και οι δικαστές τους αθωώνουν, λένε οι μπάτσοι. Πώς να μην αθωώσουμε τους ανθρώπους, όταν οι αστυνομικοί εμφανίζονται στα δικαστήρια και δεν θυμούνται τίποτα; απαντούν οι δικαστές.
Φαίνεται, λοιπόν, πως υπήρξε συνεννόηση ανάμεσα στην ηγεσία της αστυνομίας και τις εισαγγελικές αρχές (πάντοτε αυτοί οι δύο πόλοι της κρατικής καταστολής είχαν αγαστή συνεργασία), με περιεχόμενο την ίδια την κατάργηση της ακροαματικής διαδικασίας στα δικαστήρια. Δηλαδή, οι ψευδομάρτυρες μπάτσοι να μην καλούνται καν ως μάρτυρες στα ακροατήρια, αλλά να διαβάζονται οι καταθέσεις τους. Αυτό είχε επιχειρηθεί να γίνει και έχει γίνει και στο παρελθόν. Δηλαδή, οι μπάτσοι να μην προσέρχονται να καταθέσουν ως μάρτυρες και τα δικαστήρια, αντί να διατάζουν τη βίαιη προσαγωγή τους, να διαβάζουν τις καταθέσεις τους και να δικάζουν μ’ αυτές. Οταν όμως υπάρχει ισχυρή αντίρρηση από τους κατηγορούμενους και τους δικηγόρους τους, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Οι δίκες αναβάλλονται και οι μπάτσοι κάποια στιγμή αναγκάζονται να εμφανιστούν στο δικαστήριο, όπου βέβαια παθαίνουν το Βατερλό τους, γιατί δεν ξέρουν τι λένε. Ενώ αν δεν κληθούν καθόλου και το δικαστήριο απλά διαβάσει τις καταθέσεις «τους» που κατασκεύασαν οι αξιωματικοί της ΓΑΔΑ, δεν υπάρχει δυνατότητα ελέγχου, διάψευσης και αποκάλυψης αντιφάσεων και ψευδών.
Συνέβη το καλοκαίρι, όταν συνελήφθη ο Τάσος Θεοφίλου. Κοντά στα κακουργήματα για τα οποία τον κατηγορούν, του φόρτωσαν και το πλημμέλημα της αντίστασης και τον έστειλαν να δικαστεί στο αυτόφωρο χωρίς τους μπάτσους μάρτυρες. Παρά τις διαμαρτυρίες του συνηγόρου του, έκαναν τη δίκη με ανάγνωση καταθέσεων. Οπως φάνηκε στη συνέχεια, δεν ήταν μια εξαίρεση, που μπόρεσαν και την πέρασαν μέσα στο γενικότερο κλίμα τρομοϋστερίας που δημιούργησαν γύρω του. Ηταν πρόβα τζενεράλε ενός γενικότερου σχεδίου.
Οταν την Παρασκευή 5 Οκτώβρη προσήχθησαν για να δικαστούν οι τέσσερις αλληλέγγυοι που συνελήφθησαν στα δικαστήρια, στο βούλευμα του εισαγγελέα δεν υπήρχαν μάρτυρες κατηγορίας. Υπήρχαν μόνο αναγνωστέα έγγραφα κι αυτά ήταν οι καταθέσεις των μπάτσων. Αντί να κλη- θούν οι μπάτσοι στο δικαστήριο, ο εισαγγελέας έστειλε να διαβαστούν οι καταθέσεις τους, που είχαν κατασκευαστεί στη ΓΑΔΑ. Οι συνήγοροι ζήτησαν αμέσως αναβολή, προκειμένου να κληθούν οι μπάτσοι να καταθέσουν. Η εισαγγελέας της έδρας καταθέτει μια καινοφανή πρόταση. Χαρακτηρίζει… πρώιμο το αίτημα να κληθούν οι αστυνομικοί μάρτυρες κατηγορίας! Προτείνει να ξεκινήσει η δίκη, να διαβαστούν οι προανακριτικές καταθέσεις τους (δηλαδή αυτές που κατασκεύασαν στη ΓΑΔΑ) και αν διαπιστωθεί αντίφαση ανάμεσα στις καταθέσεις και τους ισχυρισμούς των κατηγορούμενων, τότε να εξετάσει το δικαστήριο αν θα καλέσει τους μάρτυρες! Η πρόεδρος δείχνει με τον τρόπο της ότι συμφωνεί με την πρόταση της εισαγγελέως. Ρωτάει τους δικηγόρους ποιες είναι οι αντιφάσεις που εντοπίζουν στις καταθέσεις των μαρτύρων!
Η συνήγορος Αννυ Παπαρρούσου δεν τσιμπάει. Δεν μπαίνει σε τέτοια συζήτηση. Θέτει το ζήτημα από άποψη αρχών. Να έρθουν εδώ οι μάρτυρες, να τους ακούσουμε, να τους εξετάσουμε. Αλλιώς δεν υπάρχει ακροαματική διαδικασία. Καταργούμε τους μάρτυρες και διαβάζουμε τις προανακριτικές τους καταθέσεις, ενώ η δικονομία απαγορεύει την ανάγνωση προανακριτικών καταθέσεων και το επιτρέπει μόνο αν διαπιστωθεί η αδυναμία προσέλευσης του μάρτυρα. Η πρόεδρος προσπαθεί να πάρει απόφαση πάνω στην έδρα, ένας δικαστής φαίνεται να κοντράρει ζωηρά, αναγκάζει την πρόεδρο να κάνει διάλειμμα και όταν το δικαστήριο επιστρέφει η πρόεδρος ανακοινώνει με θλίψη ότι αναβάλλει τη δίκη προκειμένου να κληθούν να καταθέσουν οι μπάτσοι.
Τα ίδια ακριβώς γίνονται τη Δευτέρα, στη δίκη των 12 συνδικαλιστών που συνελήφθησαν στη διάρκεια της κινητοποίησης των εργατών του Σκαραμαγκά στο Πεντάγωνο. Ο εισαγγελέας και πάλι δεν καλεί τους μάρτυρες, αλλά στέλνει ως αναγνωστέα έγγραφα τις προανακριτικές τους καταθέσεις. Οι συνήγοροι αρνούνται την πρόκληση και το δικαστήριο αναγκάζεται να αναβάλει την υπόθεση για να κληθούν οι μπάτσοι.
Η μεθόδευση είναι προφανής. Θέλουν να κάνουν πολιτικές δίκες μόνο με ανάγνωση καταθέσεων που έχουν κατασκευαστεί στη ΓΑΔΑ, αφαιρώντας από τους κατηγορούμενους και τους συνηγόρους τους τη δυνατότητα να εξετάζουν την αλήθεια των όσων ισχυρίζονται οι σε διατεταγμένη υπηρεσία ψευδομάρτυρες μπάτσοι.