Σε αναβρασμό βρίσκονται και πάλι οι φυλακές, καθώς οι κρατούμενοι εξεγείρονται ενάντια στη μεσαιωνική βαρβαρότητα που ζουν καθημερινά. Από την περασμένη Τετάρτη σε μια σειρά φυλακές (Κορυδαλλός, Τρίκαλα, Ηράκλειο κ.ά.) οι κρατούμενοι συλλογικά αρνούνται το μεσημέρι να μπουν στα κελιά τους. Το πρώτο αίτημα που θέτουν είναι αυτό των αδειών, για τις οποίες ζητούν να επανέλθει το παλιό καθεστώς χορήγησης. Να μην έχει, δηλαδή, δικαίωμα βέτο ο εισαγγελέας, γεγονός που έχει οδηγήσει σε μαζική αφαίρεση του δικαιώματος της άδειας. Διαμαρτύρονται επίσης ενάντια στις αφόρητες συνθήκες διαβίωσης, με την υπερσυσσώρευση κρατούμενων, πολλοί από τους οποίους αναγκάζονται να κοιμούνται στο πάτωμα, την έλλειψη νερού και υλικών καθαριότητας, την έλλειψη θέρμανσης από την οποία υποφέρουν ιδιαίτερα αυτές τις μέρες κ. ά.
Οπως πληροφορηθήκαμε, τη Δευτέρα οι κρατούμενοι θα επανεκτιμήσουν τη στάση τους ως προς τη συνέχιση της κινητοποίησής τους με άλλα μέσα.