Τετάρτη βράδυ. Οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ των τηλεοπτικών καναλιών «ανακαλύπτουν» έκληκτοι το «φρικτό πρόσωπο του πολέμου» στην Παλαιστίνη, όταν βλήμα από ισραηλινό τανκ χτυπά κατοικία Παλαιστίνιων στη Λωρίδα της Γάζας, μέσα στην οποία είχαν καταφύγει δέκα παιδιά ηλικίας από έξι μηνών μέχρι 12 ετών, σκοτώνοντας το ένα και τραυματίζοντας τα υπόλοιπα. Το αίμα σοκάρει τους «ανυποψίαστους» ρεπόρτερ μας τόσο, που δεν αντέχουν να πουν περισσότερα. Η είδηση κυλά γρήγορα στις οθόνες προκαλώντας τη θλίψη και τον οίκτο του θεατή.
Δεν είχαν την τσίπα να πουν την αλήθεια έστω για μια φορά και κότσαραν τον τίτλο «το φρικτό πρόσωπο του πολέμου» κάτω απ’ την εικόνα μιας θηριωδίας ναζιστικού τύπου που όλοι γνωρίζουμε ποιοι είναι υπεύθυνοι. Ο θεατής όμως δεν πρέπει να φτάσει σ’ αυτό το συλλογισμό. Δεν πρέπει να σκεφτεί ότι δεν είναι γενικά κι αόριστα «ο πόλεμος» που προκαλεί συμφορές αλλά ότι είναι η φασιστική πολιτική ενός κράτους (κι όχι μόνο ενός αιματοβαμμένου ηγέτη), που χαίρει διεθνούς αναγνώρισης και έχει την υποστήριξη της μεγαλύτερης στρατιωτικής και οικονομικής δύναμης του πλανήτη. Ενός κράτους που διατηρεί στο ακέραιο τις εμπορικές και οικονομικές δοσοληψίες με την «ευαίσθητη» Ευρώπη, στην οποία ουδείς σκέφτηκε να διακόψει τις διπλωματικές σχέσεις μαζί του (ούτε φυσικά η «δημοκρατική μας» χώρα, που δέχτηκε μετά χαράς τη συμβολή της Μοσάντ στην υπηρεσία της ασφάλειας των Ολυμπιακών αγώνων), ενώ ταυτόχρονα δολοφονεί ανενόχλητο καθημερινά δεκάδες παιδιά και αμάχους, κατεδαφίζει τα σπίτια τους, αποκλείει τις πόλεις και τα χωριά τους, χτίζει τείχη για να φυλακίσει έναν ολόκληρο λαό.
Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ ανακαλύπτουν τη βία σαν πουτάνες που… σοκάρονται στο άκουσμα της ύπαρξης του αγοραίου έρωτα. Με ποιον να εξοργιστείς περισσότερο; Με τους δολοφόνους ή τους Πόντιους Πιλάτους που το παίζουν ανυποψίαστοι;
ΥΓ: Στις αρχές της βδομάδας, ένα 13χρονο κορίτσι ξεψυχούσε στη Ράφα γαζωμένο από ισραηλινά πολυβόλα. Οι γιατροί που προσπάθησαν να το σώσουν -με μεγάλη καθυστέρηση επειδή οι ισραηλινοί στρατιώτες καθυστέρησαν τη διέλευση των ασθενοφόρων- δήλωσαν ότι στο σώμα του κοριτσιού βρέθηκαν 20 σφαίρες. Οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ όμως δεν άκουσαν τίποτα για το φονικό. Ενα φονικό απ’ τα δεκάδες που συμβαίνουν κάθε μήνα στην Παλαιστίνη. Η ροή της πληροφόρησης θα πρέπει να είναι τέτοια που ίσα-ίσα να προκαλέσει τον οίκτο και όχι την αγανάκτηση. Σύντομη και με το σταγονόμετρο, έτσι που να καταλήγει στο συμπέρασμα: μακριά από μας…