♦ Στην Κοντολίζα Ράις απαντούσε ο ελληνοκύπριος πρόεδρος Τ. Παπαδόπουλος, χωρίς να καταλαβαίνει πως τα πράγματα είναι δρομολογημένα. Ισως να το κατάλαβε μετά την ανακοίνωση της αμερικάνικης κυβέρνησης πως στο αεροδρόμιο της Τύμπου θα προσγειωθεί (προσγειώθηκε την περασμένη Πέμπτη) αμερικάνικο αεροπλάνο που κουβαλούσε ολόκληρη επιχειρηματική αποστολή, που τη συνόδευε ο εμπορικός ακόλουθος των ΗΠΑ στην Αγκυρα. Με άλλα λόγια, η αμερικάνικη κυβέρνηση βάζει τη δική της βούλα στις διαδικασίες ντεφάκτο αναγνώρισης του τουρκοκυπριακού κράτους, επικαλούμενη την άρση της απομόνωσης των Τουρκοκυπρίων.
♦ Μας δουλεύει ψιλό γαζί ο κ. Νίκος Μουζέλης, εκ των μεντόρων του «εκσυγχρονισμού». Δεν συμμετέχει -λέει- στην επιτροπή πανεπιστημιακών, που συγκρότησε ο Γιωργάκης για να διαμορφώσει ένα «προοδευτικό πλαίσιο αξιών και θέσεων», αλλά εκφέρει ανιδιοτελώς τη γνώμη του όταν του ζητείται, γιατί η θέση του στην Ακαδημία Εργασίας της ΓΣΕΕ «δεν συμβιβάζεται με επιτροπές κομματικού χαρακτήρα». Τη συμμετοχή του, όμως, στην επιτροπή πανεπιστημιακών του Γιωργάκη είχε ανακοινώσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ. Κατανοούμε την ανάγκη του κ. Μουζέλη να φορέσει τον φερετζέ της κομματικής ανεξαρτησίας (αλήθεια, μήπως μπορεί να μας πληροφορήσει κανείς πόσος είναι ο μισθός του από την Ακαδημία Εργασίας της ΓΣΕΕ;), αλλά ας μέμφεται τους Πασόκους για το «μπέρδεμα».
♦ Ψιλό γαζί επιχειρεί να μας δουλέψει και ο Μεϊμαράκης. Πώς αλλιώς να εξηγήσουμε τη δήλωσή του, ότι «είναι λάθος να σφιχταγγαλιάζεται το οποιοδήποτε κόμμα με την Εκκλησία». Ξέχασε την παρουσία τόσων βουλευτών της ΝΔ στα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες, την προσέλευση του Καραμανλή ομού μετά της συμβίας του για να υπογράψουν το κείμενο συγκέντρωσης υπογραφών και τα περί «δεξιάς του Κυρίου» που εξεστόμισε ο Χρυσόδουλος, προκαλώντας χαμόγελα ευτυχίας στους νεοδημοκράτες;
♦ Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας και οι δυο υφυπουργοί Παιδείας σε ρόλο γλαστρών και το προεδρικό μέγαρο για ντεκόρ, με τη Λάτσαινα να καμαρώνει ανάμεσά τους και να μοιράζει βραβεία σε αριστούχους μαθητές (ως αντιπρόεδρος της Eurobank). Η κατάντια του ελληνικού καπιταλισμού εν έτει 2005.
♦ Ανευλαβής έναντι της εξουσίας και των φακελάκηδων γιατρών, ευλαβής έναντι των ασθενών του και ουδόλως φρενοβλαβής, ο διευθυντής της Α’ Παθολογικής Κλινικής του «Αγία Ολγα» Ελευθέριος Ανευλαβής αντιμετωπίζει πειθαρχική δίωξη, επειδή αποκάλυψε την απάτη της επιχείρησης «εξαφάνιση των ράντζων» και δεν αρκέστηκε σ’ αυτό, αλλά βγήκε στην τηλεόραση και ξεμπρόστιασε τον υπουργό Υγείας Ν. Κακλαμάνη. Η κλήση σε απολογία έγινε με το αιτιολογικό ότι «άσκησε κριτική πράξεων της προϊσταμένης αρχής που έγινε δημοσίως, γραπτώς και προφορικώς, με προδήλως απρεπείς εκφράσεις». Ο ίδιος αρνήθηκε να πάει να απολογηθεί και καλά έκανε.