♦ Ο γίγας Σάββας Τσιτουρίδης ετοιμάζεται να επανέλθει στην κυβέρνηση. Φτιάχνει «λόμπι» στα ΜΜΕ, έχει και τη στήριξη συναδέλφων του στη ΝΔ, ε, κάποια στιγμή μπορεί να τον συγχωρήσει ο Καραμανλής και να τον ξανακάνει υπουργό. Στο κάτω-κάτω τί έκανε ο άνθρωπος; Αμάρτησε για το παιδί του. Δικαιούται κι αυτός συγχώρευση, όπως ο Χριστόδουλος συγχώρεσε τα δικά του πνευματικά τέκνα που αμάρτησαν (για τα «παιδιά» τους κι αυτοί).
♦ Ωραίο το προπαγανδιστικό τέχνασμα των Πασόκων με τις πορτογαλικές εκλογές. Οπως έχασε το κόμμα του Μπαρόζο έτσι θα χάσει και ο Καραμανλής -λένε- γιατί και ο Μπαρόζο ξεκίνησε με απογραφή και φόρτωσε τις ευθύνες στους σοσιαλιστές προκατόχους του. Ο παραλληλισμός, βέβαια, είναι για κλάματα, αλλά στο διά ταύτα μπορεί να ‘χουν και δίκιο. Τώρα, αν ο Καραμανλής θα χάσει στις επόμενες ή στις μεθεπόμενες εκλογές παίζεται. Κάποια στιγμή θα χάσει. Και το ΠΑΣΟΚ ευελπιστεί πως τίποτ’ άλλο δεν θ’ αλλάξει στο μεταξύ και ο -δυστυχώς- αέναος κύκλος της δικομματικής εναλλαγής θα συνεχιστεί.
♦ Αυτό άραγε γιατί περνάει στο ντούκου; Εχει βγει σε τόσα ΜΜΕ ο Πειραιώς Καλλίνικος και λέει και ξαναλέει την ίδια ιστορία για τον κουμπουροφόρο αρχιμανδρίτη Φαρμάκη. Οτι τον είχε σαν παιδί του, γιατί τον πήρε κοντά του από 11 χρονών από κάποιο ίδρυμα, τον σπούδασε, τον έκανε κληρικό και (προφανώς) τον προόριζε για μητροπολιτικό πόστο. Βάσει ποιου νόμου μπορεί ένας δεσπότης να παίρνει ένα ανήλικο παιδί, να το κλείνει σε μοναστήρι (Χρυσοπηγή) και να το μεγαλώνει «σαν παιδί του»; Από τότε, βέβαια, έχουν περάσει πάνω από 25 χρόνια και το τυχόν αδίκημα έχει παραγραφεί. Πόσα παιδιά, όμως, έχουν και σήμερα την τύχη του Φαρμάκη; Πόσα παιδιά δέχονται αυτόν τον βιασμό από την τρυφερή τους ηλικία; Εχει ή όχι το κράτος την υποχρέωση να προστατεύει τα ανήλικα παιδιά και ιδιαίτερα αυτά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα, από κάθε είδους βιασμό της προσωπικότητάς τους; Ας σημειωθεί ότι ο Φαρμάκης είναι αντιπρόεδρος της Εταιρίας Προστασίας Ανηλίκων! Μήπως βρίσκεται σ’ αυτή τη θέση για να εξασφαλίζει ανήλικα παιδιά που θα «αφιερωθούν στο θεό», υπηρετώντας στα μοναστήρια και στα επισκοπεία;
♦ Τη γλωσσοφάγαμε τη Ματσούκα (όχι τη Δήμητρα, την άλλη, την επικεφαλής της ευρωβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ). Γράφαμε τις προάλλες πως δεν έχουμε ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τη μεριά της, πως δεν βλέπουμε τη νέα αντίληψη που θα έφερνε στο ευρωκοινοβούλιο (έτσι δεν τη διαφήμιζε ο Γιωργάκης;) και κάποιοι κακοήθεις (γέμισαν τις θυρίδες των ευρωβουλευτών στο Στρασβούργο με «κατασκευασμένο και πλαστό φωτογραφικό υλικό», όπως κατήγγειλε η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ στην Ευρωβουλή. Τελικά, μόνο έτσι μπορούσε να δει λίγη δημοσιότητα η κ. Ματσούκα.