♦ Κακώς διαμαρτύρεται, βρίζει, μουντζώνει, αγωνίζεται ο ελληνικός λαός. Το πρόβλημά του είναι πως δεν έχει καταλάβει πως αυτό που γίνεται τους τελευταίους 20 μήνες είναι η εφαρμογή μιας άκρως προοδευτικής πολιτικής! Το είπε ο Χρυσοχοΐδης στο «Εθνος»: «Τους τελευταίους 20 μήνες έχουμε κάνει πολλά, όμως δεν καταφέραμε να πείσουμε ότι οι πολιτικές μας αποτελούν κομμάτια ενός ευρύτερου προοδευτικού και δίκαιου σχεδίου για μια νέα Ελλάδα. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες να οριοθετήσουμε ξανά τι είναι προοδευτικό και τι όχι στην Ελλάδα του 2011 (…) Είμαστε μια κυβέρνηση που έχει αναλάβει το βαρύ έργο να διασώσει την οικονομία και τη χώρα, και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό αφού θα μας κρίνει υποχρεωτικά η ιστορία, αλλά ταυτόχρονα είμαστε μια μεταρρυθμιστική κυβέρνηση που λαμβάνει σημαντικές και δύσκολες αποφάσεις, αποφάσεις ιστορικού μεγέθους που οικοδομούν την Ελλάδα των επόμενων 30 χρόνων»!!!
♦ Για μαϊμουδιές κατηγορούν τη μελέτη της ΜcKinsey, που έγινε κατά παραγγελία του ΣΕΒ, το Ινστιτούτο Εμπορίου και Υπηρεσιών της ΕΣΕΕ και το Ινστιτούτο Μικρών Επιχειρήσεων της ΓΣΕΒΕΕ. Μαϊμουδιές που έχουν ως στόχο «να προωθήσουν στην Ελλάδα μεγάλα καταστήματα λιανικής». Οι λεγόμενοι μικρομεσαίοι βλέπουν την απειλή της εξαφάνισης και προσπαθούν να αντιδράσουν.
♦ Είπε ο ΓΑΠ στη ΔΕΘ: «Δεν έχει τον φόβο της απόλυσης ο στενός δημόσιος τομέας, τουλάχιστον σήμερα, δεν υπάρχει αυτός ο φόβος – για ιστορι- κούς λόγους, τα ξέρουμε, δεν χρειάζεται να μπω σ’ αυτή τη λεπτομέρεια (…) Ως προς το θέμα της συνταγματικής αναθεώρησης, εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να υπάρχει ταμπού στο τι θα συζητήσουμε». Αρα, αύριο θα έρθει και η δική τους σειρά.
♦ Σύνδρομο Ραν-Ταν-Πλαν στη ΝΔ. Την Κυριακή ο Βενιζέλος παρουσίασε μια ειδυλλιακή σχέση κυβέρνησης-ΝΔ, μιλώντας για πολιτικό πολιτισμό και άλλα τέτοια, μετά τη συμφωνία της ΝΔ να ψηφιστεί φέτος νωρίτερα ο προϋπολογισμός. Ξέρετε πότε αντέδρασε η ΝΔ; Τη Δευτέρα το μεσημέρι, με διαρροές του Μιχελάκη, σύμφωνα με τις οποίες στην τηλεφωνική επικοινωνία Παπανδρέου-Σαμαρά, ο δεύτερος είπε στον πρώτο ότι για όλα φταίει ο ίδιος και η κυβέρνησή του και γι’ αυτό πρέπει να φύγουν. Θα νοσταλγήσουν τον Ρουσόπουλο στη ΝΔ. Αυτός δεν άφηνε να πέσει τίποτα κάτω και είχε στήσει ολόκληρο μιντιακό σύστημα που του επέτρεπε ν’ απαντά αμέσως.
♦ Η εύκολη σπέκουλα. «Χαμένος» στο ρόλο της δευτεράντζας ο υφυπουργός ΠΕΚΑ Γ. Μανιάτης, βρήκε την ευκαιρία να κερδίσει λίγη δημοσιότητα. Τον ρώτησαν μπαίνοντας στη Βουλή τι έχει να δηλώσει για το κόψιμο ενός μισθού των αιρετών και απάντησε ότι σωστότερο θα ήταν να κοπούν δύο μισθοί και να επεκταθεί το μέτρο και στους συνταξιούχους βουλευτές, δημάρχους και νομάρχες. Εμάς τώρα γιατί μας φάνηκε εντελώς στημένη η ερώτηση, για να μοιράσει ο υφυπουργός την απάντησή του με δελτίο Τύπου του υπουργείου;
♦ Το περασμένο Σάββατο, κλιμάκια της αστυνομίας έκαναν έρευνες σε κάθε οικοδομή, σε μια μεγάλη ακτίνα γύρω από την πρεσβεία του Ισραήλ. Οποιον μελαψό μετανάστη εύρισκαν να δουλεύει σε κάποιο συνεργείο τον έδιωχναν! Κάποιοι άνθρωποι έχασαν το (σπάνιο) μεροκάματο, επειδή οι Σιωνιστές απαίτησαν ιδιαίτερα μέτρα φύλαξης, μετά τα γεγονότα στην Αίγυπτο.