Με μια πραγματικά γενναία απόφασή του, ο πρόεδρος του Β’ Αυτόφωρου Μονομελούς αθώωσε τον τέταρτο πρώην απεργό πείνας, στην εξ αναβολής δίκη που έγινε την Πέμπτη. Δεν είναι καθόλου τυχαίο, ότι είναι ο μοναδικός που δικάστηκε παρουσία του μάρτυρα κατηγορίας, στον οποίο υποτίθεται ότι ανήκε το λάπτοπ που κατείχε ο μετανάστης.
Εμφανίστηκε, λοιπόν, ο μάρτυρας, με ύφος χιλίων καρδιναλίων, διότι βλέπετε είναι… αστυνομικός. Με τις πρώτες, όμως, ερωτήσεις που του έκανε ο πρόεδρος του δικαστήριου, του έφυγε η μαγκιά. Διότι ο ίδιος ουδέποτε είχε καταγγείλει ότι του έκλεψαν κάποιο λάπτοπ. Και όμως, οι συνάδελφοί του κατάφεραν να βρουν μέσα σε μια ώρα πως υπήρχε κάποιος αστυνομικός, στον οποίο ανήκε το συγκεκριμένο λάπτοπ, το οποίο όμως ουδέποτε είχε καταγγείλει ότι είχε κλαπεί! Βρήκαν, είπε στη συνέχεια, ότι ανήκε σ’ αυτόν, γιατί υπήρχε το όνομά του στο SKYPE. Κλέφτες και κλεπταποδόχος ήταν τόσο αφελείς που δεν έκαναν ένα φορμάτ να τα σβήσουν όλα. Δεν τον είχαν δασκαλέψει καλά, όμως, γιατί στην κατάθεση που υποτίθεται ότι έδωσε στους συναδέλφους του, ανέφερε ότι το λάπτοπ αναγνωρίστηκε από φωτογραφίες του. Για μια φορά, ακόμη αποδείχτηκε πως ούτε μια σκευωρία της προκοπής δεν μπορούν να στήσουν.
Ως μάρτυρες υπεράσπισης κατέθεσαν οι Πέτρος Γιώτης και Γεράσιμος Λιόντος, οι οποίοι αναφέρθηκαν στην προσωπικότητα του κατηγορούμενου, στο αξιακό του σύστημα, αλλά και στον τρόπο με τον οποίο στήθηκε αυτή η σκευωρία. Η συνήγορος Αννυ Παπαρούσσου δεν χρειάστηκε καν να αγορεύσει!