♦ «Οι δασικοί μάχονται pro domo sua. Ο κλάδος ολόκληρος είναι διεφθαρμένος κατά 90%. Θα χάσουν τη μάσα». Από ποιο στόμα βγήκαν τα παραπάνω; Από το απύλωτο στόμα του Κ. Μητσοτάκη («Εθνος Κυνήγι»). Του ανθρώπου που έχει ανοίξει μέτωπο με τους δασικούς, επειδή έχει φροντίσει να αγοράσει τεράστιες δασικές εκτάσεις και θέλει να τις αποχαρακτηρίσει για να τις μοσχοπουλήσει και να κονομήσει τ’ άντερά του. Κι έχει το θράσος να μιλάει για μάσα. Ποιος; Ο Μητσοτάκης!
♦ Συνέντευξη Χρυσοχοΐδη στον «Τύπο της Κυριακής»: «Σας προβληματίζει το γεγονός ότι οι εκροές από ΝΔ προς ΠΑΣΟΚ είναι μικρότερες από εκείνες προς ΚΚΕ; Και πού το αποδίδετε;», ρωτάει η δημοσιογράφος. «Υπό αυτές τις συνθήκες δεν είναι καθόλου περίεργο ένα τμήμα της κοινωνίας να αναζητεί προσωρινά λύσεις όχι στη μετριοπάθεια και στα κόμματα της κεντρικής πολιτικής σκηνής που την εκφράζουν, αλλά στα άκρα», απαντά ο Χρυσοχοΐδης. Σαν γνήσιο αμερικανάκι…
♦ Ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς Γεώργιος Παπανδρέου ζήτησε να κλείσει το Γκουαντάναμο. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιωργάκης Παπανδρέου δεν έχει υποβάλει τέτοιο αίτημα. Οι ρόλοι είναι διακριτοί και παρακαλούμε να μην τους μπερδεύει κανείς. Και για να είμαστε δίκαιοι, ούτε ο πρωθυπουργός και πρόεδρος της ΝΔ Κώστας Καραμανλής έχει υποβάλει ανάλογο αίτημα. Στην εξωτερική πολιτική της ψωροκώσταινας δεν χωρούν λεονταρισμοί κατά των ΗΠΑ κι αυτό το γνωρίζουν καλά οι ηγέτες του δικομματισμού.
♦ Σε τι διαφέρει μια προ ημερήσιας διάταξης κοινοβουλευτική συζήτηση σε επίπεδο αρχηγών από ένα ποδοσφαιρικό ντέρμπι; Στην κοσμιότητα των εκδηλώσεων των φιλάθλων. Αλλά και στο στήσιμο. Διότι ένα ποδοσφαιρικό ντέρμπι είναι συνήθως καθαρό, ενώ μια κοινοβουλευτική συζήτηση είναι πάντα στημένη, με γνωστό εκ των προτέρων το αποτέλεσμα. Α, και σε κάτι άλλο. Ενα ποδοσφαιρικό ντέρμπι μπορεί να συζητιέται και επί μια βδομάδα μετά τη διεξαγωγή του στους τόπους εργασίας και κοινωνικών συναναστροφών. Ενώ ένα κοινοβουλευτικό ντέρμπι δεν συζητιέται ούτε την επομένη.
♦ Τον σουτάρισαν τελικά τον Μαυροτρύπα από τον Alpha. Οι δικηγόροι και τα δικαστήρια θα αναλάβουν τώρα να ρυθμίσουν τα της αποζημίωσης, ενώ ο Τρύπας θα διαπραγματευθεί με κάποιο άλλο κανάλι. Ο εκδοτικός συνεταίρος του Μάκης τι θα κάνει άραγε; Θα μπει κι αυτός στο κόλπο της αναζήτησης άλλου αφεντικού; Υπάρχει και μπόλικο παρασκήνιο, που σχετίζεται με τις γενικότερες ανακατατάξεις στα ΜΜΕ, αλλά χώρο δεν έχουμε.