♦ Είναι τεράστιος ο Γιωργάκης. Ιδού τι αλιεύσαμε από την τελευταία ομιλία του προς τα μέλη του ΠΣ του ΠΑΣΟΚ στο Λαύριο: «Με μια αγορά στην υπηρεσία του πολίτη και όχι τον πολίτη στην υπηρεσία της αγοράς». Πες μας κι άλλα τέτοια και στείλε μας, μεγάλε…
♦ Ειλικρινά, δεν αντιλαμβανόμαστε το θόρυβο που ξέσπασε στη Γερμανία, επειδή ο Οσκαρ Λαφοντέν έκανε διακοπές σε μεσαιωνικό πύργο με ιδιωτική πισίνα και τεράστιο αγρόκτημα στη μαγευτική Μαγιόρκα. Πού θέλατε, δηλαδή, να κάνει διακοπές κοτζάμ γερμανός πολιτικός, στο Κακοσάλεσι; Και καλά έκανε και απαίτησε να πάει να τον παραλάβει λίαρ τζετ και να τον ξαναγυρίσει στη Μαγιόρκα, προκειμένου να συμμετάσχει σε κάποια τηλεοπτική εκπομπή. Λαφοντέν είν’ αυτός, δεν είναι ο κοινοτάρχης της Ανω Κωλοπετεινίτσας. Στο κάτω-κάτω, ο άνθρωπος ουδέποτε έκρυψε πως θέλει να γίνει καγκελάριος της ιμπεριαλιστικής Γερμανίας. Το ότι κάποιοι τον βάφτισαν ηγέτη μιας… νέας αριστεράς είναι αλλουνού παπά βαγγέλιο. Αφορά τα πολιτικάντικα παιχνίδια και όχι την πραγματικότητα.
♦ Τρόπους απαγόρευσης της εισδοχής ομοφυλοφίλων στα ιεροσπουδαστήρια, όπου καταρτίζονται οι μελλοντικοί ιερείς, μελετά ο πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ’, σύμφωνα με δημοσίευμα του «Ομπσέρβερ». Ο νέος πάπας προφανώς έχει εντρυφήσει στο δόγμα «ιδιωτικά βίτσια, δημόσιες αρετές». Αλήθεια, γιατί δεν εξαγγέλλει κάτι ανάλογο και ο Χρυσόδουλος, για να γελάσουμε λίγο;
♦ Για όσους/ες τυχόν δεν το πρόσεξαν: Αυτός ο Χάρης Θράσου, ο υπουργός Συγκοινωνιών της Κύπρου, που (κατηγορείται ότι) έκανε τα στραβά μάτια στα αίσχη που επί τόσο καιρό γίνονταν στις αερομεταφορές από και προς το νησί, είναι μεγαλοστέλεχος του ΑΚΕΛ. Δηλαδή… κομμουνιστής. Ενώ, λοιπόν, το ΑΚΕΛ θα έπρεπε να τον υποχρεώσει σε παραίτηση, τουλάχιστον για λόγους πολιτικής ευθιξίας και για όσο καιρό θα διαρκέσουν οι έρευνες (δεν γίνεται, βρε αδερφέ, να είσαι ελέγχων και ελεγχόμενος ταυτόχρονα), όχι μόνο τον υπερασπίζεται, αλλά υποχρέωσε και τον Παπαδόπουλο να κάνει το ίδιο (δεν θέλει με τίποτα να χαλάσει τις σχέσεις του και να χάσει την υποστήριξη του ΑΚΕΛ). Είδατε πόσο γλυκιά είναι η εξουσία;
♦ Πριν από 20 χρόνια νοικιάζαμε τριάρια και μέναμε τρεις (και τέσσερις και πέντε καμιά φορά) φοιτητές. Τώρα κυνηγούν τις γκαρσονιέρες και τα δυάρια, με σκοπό να μείνει ένας ή μία (σπάνια δύο). Σημάδι κι αυτό της εποχής του ατομοκεντρισμού.
♦ Εντάξει, ρε παιδιά, είπαμε να εκστασιαζόμαστε με τον λατινοαμερικάνικο ρεφορμισμό, αλλά όχι και… «οικοδομώντας το σοσιαλισμό του 21ου αιώνα» στη Βενεζουέλα του Τσάβες. Αν προς στιγμήν νομίσατε ότι τα παραπάνω τα είπε η Παπαρήγα, μετά την επιστροφή της από τη Βενεζουέλα, κάνετε λάθος. Η Παπαρήγα ήταν εξαιρετικά προσεκτική στα όσα είπε και ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται για σοσιαλιστική διαδικασία. Ο ενθουσιασμός για τον… μπολιβαριανό σοσιαλισμό προέρχεται από δισέλιδο αφιέρωμα του «Πριν» (14.8.05) στο οποίο η παραπάνω φράση αποτελούσε τον τίτλο. Θα λέγαμε πως ο συντάκτης του αφιερώματος δεν έχει ιδέα για το τί είναι σοσιαλισμός, όμως υπάρχουν και άλλοι που είδαν το αφιέρωμα και έβαλαν τον τίτλο. Μάλλον για τη γνωστή… γεροντική ασθένεια πρόκειται.