♦ Στις τελετές παράδοσης-παραλαβής των υπουργείων συνήθως λέγονται παπάρες. Ο ένας πλέκει το εγκώμιο του άλλου. Γι’ αυτό και δεν αξίζει τον κόπο να σχολιάζει κανείς. Θα κάνουμε, όμως, μια εξαίρεση παραθέτοντας μερικές λέξεις απ’ όσα είπε ο Παπακωνσταντίνου παραδίνοντας στον Βενιζέλο: «Εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι υπερήφανος για αυτό το οποίο α-φήνουμε πίσω μας». Πέρα από την πολιτική ουσία, αυτή η περηφάνεια δείχνει και το χαρακτήρα του λεγάμενου.
♦ Συνέντευξη Χρυσοχοΐδη στην ιταλική La Stampa. Ο τύπος είναι στον κόσμο του ή μας δουλεύει χοντρά; «Πετύχαμε τα αποτελέσματα: το έλλειμμα μειώθηκε θεαματικά κατά πέντε μονάδες, δόθηκε ώθηση στις εξαγωγές και σχεδόν κανείς δεν πρόσεξε ότι, το πρώτο τρίμηνο, φέτος, επανήλθαμε σε αναπτυξιακή τροχιά, έστω και περιορισμένων, ακόμη, διατάσεων».
♦ Πέραν του υφυπουργού Δριβελέγκα, στον οποίο αναφέρεται η από πάνω αδελφή στήλη, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο αναπληρωτής υπουργός Παντελής Οικονόμου. Οστις είχε τίγκα στα αντιμνημονιακά άρθρα τη σελίδα του στο facebook και μόλις μπήκε στην κυβέρνηση τα έσβησε όλα. Για ν’ ακολουθήσει το κράξιμο της αρκούδας από τους άλλους φεϊσμπουκάδες, που κρατάνε αρχείο.
♦ «Εάν δεν υπάρξει τώρα μια δίκαιη ρύθμιση του χρέους σε ευρωπαϊκό επίπεδο ώστε η χώρα μας να μπορέσει να ανασάνει και να χρηματοδοτήσει την ανάπτυξη, την παραγωγική δραστηριότητα και να χρηματοδοτήσει τους χαμηλούς μισθούς και τις συντάξεις, τότε λύση στο πρόβλημα δεν πρόκειται να βρεθεί». Μια ακόμη μεγαλοφυής –και προπαντός… αριστερή– τοποθέτηση από τον Αλέξη Τσίπρα.
♦ Για να μην ξεχνιόμαστε. Πολύ πρόσφατα, ο Παπακωνσταντίνου είχε πει στην εκπομπή του Παπαχελά: «Εστω ότι εγώ φεύγω αύριο το πρωί. Και λοιπόν; Θα υπάρχει άλλη οικονομική πολιτική; Αυτός ο οποίος θα με αντικαταστήσει, θα κάνει άλλη οικονομική πολιτική, διαφορετική; Υπάρχει τέτοιο περιθώριο για μια άλλη, διαφορετική οικονομική πολιτική;». Μήπως ο λαλίστατος Μπένι έχει καμιά απάντηση, κανένα σχόλιο;
♦ Ενοχλήθηκε ο Καρατζαφέρης που ο Σαμαράς τον απεκάλεσε «εξαπτέρυγο» της κυβέρνησης. Στη συνέχεια, έβγαλε όλη την πίκρα του που ο Σαμαράς δεν συνομιλεί μαζί του. Η πλάκα είναι ότι κατανάλωσε όλη την πρωτομιλία του στη Βουλή, πλέκοντας εγκώμια στον Παπανδρέου. Ιδού ένα μικρό δείγμα γραφής: «Ομως, μετά από όλα αυτά τα οποία έπαθε αυτός ο άνθρωπος (σ.σ. ο Παπανδρέου) την προηγούμενη εβδομάδα κάνει μια έκκληση και λέει: Ακόμα ανοιχτή αγκαλιά. Εμείς όλοι πρέπει να τον μουντζώσουμε δηλαδή, που επιμένει “ανοιχτή αγκαλιά”; Εχουμε τρελαθεί τελείως!».
♦ «Ευθανασία στο Μίκη Θεοδωράκη τώρα». Το σύνθημα είναι γραμμένο με άσπρο σπρέι πάνω σε ρολό κλειστού μαγαζιού στη Σταδίου και έχει υπογραφή ένα αστέρι. Απορούμε πώς δεν ανέλαβαν εκστρατεία να το σβήσουν ο Καραμπελιάς και οι φίλοι του εντός και εκτός «Σπίθας». Ο συνθηματογράφος, πάντως, «έγραψε».