► Μας έταξαν αξιοκρατία και επανίδρυση του κράτους και ισοπέδωσαν τη Δημόσια Διοίκηση με το κράτος του κομματισμού, της αναξιοκρατίας και των γαλάζιων ρουσφετιών. Μας έταξαν πάταξη της ανεργίας και μονιμοποίηση των συμβασιούχων και μας έφεραν απολύσεις και απόγνωση στους άνεργους νέους. Ο συνολικός αριθμός των ανέργων σήμερα ανέρχεται σε 600.000, όταν η ηγεσία του υπουργείου Απασχόλησης συνεχίζει το… ανέκδοτο για μείωση των ανέργων. Μας έταξαν ανάπτυξη, επενδύσεις και τόνωση της περιφέρειας και ήρθε η εγκατάλειψη. Και στα τελευταία κυβερνητικά «επιτεύγματα» είναι οι τέσσερις νόμοι με τους οποίους: καταργούνται συμβάσεις, μειώνονται αποδοχές, αλλάζουν τα ωράρια εργασίας, ανατρέπονται ασφαλιστικά δικαιώματα (για τους τραπεζοϋπαλλήλους), προς όφελος των επιχειρηματιών, των τραπεζιτών και των βιομηχάνων. Αυτά μπορεί να μην τα…. έταξαν γιατί τα είχαν για… έκπληξη!!
► Οση αισιοδοξία σκόρπισε προ καιρού η ανακοίνωση μιας επιχείρησης «κάθαρσης» στον χώρο της Δικαιοσύνης, τόση απογοήτευση μπορεί να προκαλεί η διαπίστωση μίας, χωρίς ουσιαστικό βάθος, επιχείρησης ελέγχου ενός αριθμού επίορκων δικαστικών. Aλλά το πολύ χειρότερο ήρθε λίγο αργότερα, εγείροντας πλέον σοβαρά ερωτήματα για το πώς η ίδια η κορυφή της Δικαιοσύνης αντιλαμβάνεται την υποχρέωση τήρησης των νόμων: O πρόεδρος του Aρείου Πάγου με μία προσωπική δημόσια δήλωσή του απήλλαξε ουσιαστικώς από σοβαρή κατηγορία τρεις εκατοντάδες δικαστικούς, οι οποίοι παραβιάζοντας τον νόμο δεν υπέβαλαν, ως ώφειλαν, στη Δικαιοσύνη δηλώσεις «πόθεν έσχες» των εισοδημάτων τους! Παρεμβαλλόμενος δημοσίως στην υπόθεση, ο πρώτος τη τάξει λειτουργός της Δικαιοσύνης απέδωσε το αδίκημά τους σε απλή «αμέλεια». Προεξόφλησε έτσι εμμέσως πλην σαφώς δικαστικές αποφάσεις.