►Εμείς συμπαριστάμεθα στις προσπάθειες των εργαζομένων και όλων των προοδευτικών πολιτών που θέλουν αυτό το, μεγάλο για μας, απόκτημα της ΔΕΗ, να παραμείνει υπό δημόσιο έλεγχο.
Γ. Παπανδρέου (2007)
►Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να παραχωρηθούν τα λιμάνια του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης.
Γ. Παπανδρέου (2008)
►Στο συμβούλιο κορυφής της περασμένης Παρασκευής, πρωθυπουργός και αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης ουσιαστικά συμφώνησαν σ’ ένα κεφαλαιώδες ζήτημα, αυτό των αποκρατικοποιήσεων (…) Η περίφημη κουλτούρα ωστόσο που προαναφέραμε δεν τους επιτρέπει να δημοσιοποιήσουν αυτές τις κοινές θέσεις. Το κομματικό τους ακροατήριο καραδοκεί. Και για να μην το διεγείρουν, δεν δημοσιοποιούν τις διαφαινόμενες συζητήσεις που γίνονται μακριά από τα φώτα δημοσιότητας μεταξύ τους (είτε μέσω στενών συνεργατών τους), ώστε να τοποθετηθούν πρόσωπα κοινής αποδοχής για να προχωρήσουν τις αποκρατικοποιήσεις. Θα το κάνουν τόσο έντεχνα, ώστε ακόμα και όταν συμβεί θα το εμφανίσουν ως σημείο τριβής!
Γ. Παντελάκης (Ελευθεροτυπία)
►Η κατάσταση αυτή δεν μπορεί να συνεχιστεί. Θέτει σε κίνδυνο και τον κοινωνικό ιστό και την εθνική υπόσταση. Αλλά για να αντιμετωπιστεί πρέπει να θυμηθούμε ότι η δημοκρατία είναι το καθεστώς των καθαρών λύσεων. Και επειδή η χώρα διαθέτει και κυβέρνηση και κοινοβουλευτική πλειοψηφία, η όποια πρωτοβουλία μόνο από εκεί μπορεί να προέλθει. Καθαρές λύσεις, λοιπόν. Είτε η κυβέρνηση θα αποφασίσει ότι μπορεί και ότι θέλει να κυβερνήσει χωρίς προσχήματα, υπεκφυγές, προϋποθέσεις και δικαιολογίες. Αρα, θα αρχίσει να κυβερνά- με όποιο κόστος και ευθύνη αυτό συνεπάγεται. Είτε θα αποφασίσει ότι δεν μπορεί ή ότι δεν θέλει. Και στην περίπτωση αυτή οι δημοκρατίες έχουν έναν και μόνο δρόμο: τον δρόμο της κάλπης.
Γ. Πρετεντέρης (Βήμα)
►Αν είχα εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ θα είχα συνυπογράψει τη δανειοδότηση της χώρας, δεν θα είχα οδηγήσει το κόμμα στην απομόνωση.
Ντόρα Μπακογιάννη
►Δεν είχα διάθεση (σ.σ. να πάρω τη γαλλική υπηκοότητα). Το σκέφτηκα όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου. Πήγα στο κτίριο της αστυνομίας, μου θύμισε τα πρώτα χρόνια στη Γαλλία, όλες τις δυσκολίες, και έκανα μεταβολή.
Βασίλης Αλεξάκης