♦ «Δεν μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε είδος τέχνης, μια ταινία, ένα θεατρικό έργο, χωρίς όλα αυτά να αντικαθρεφτίζουν όσα μας επηρεάζουν. Αν η ταινία μου γινόταν ένα χρόνο πριν ή ένα χρόνο μετά θα γινόταν διαφορετική απ’ ό,τι σήμερα. Αντικαθρεφτίζει τις αλήθειες που μας απασχολούν προσωπικά, αλλά κι αυτά που γίνονται στον κόσμο. Ολοι μας έχουμε ευθύνη για ό,τι γίνεται, γι’ αυτό κάθε ταινία είναι πολιτική. Δεν χρειάζεται να καταπιάνεται με την πολιτική». Ο μεγάλος Ρόμπερτ Ολτμαν στην «Ελευθεροτυπία». Μάθημα για καλλιτέχνες κλεισμένους ερμητικά στο καβούκι της ατομικότητάς τους, νάρκισσους και αδιάφορους για οτιδήποτε κοινωνικό, που προβάλλονται ως το «άπαν» της σύγχρονης τέχνης.
♦ Κάποιες φήμες λένε ότι ο Θ. Αγγελόπουλος (δηλαδή η Γιάννα) αγοράζει το συγκρότημα του Alpha (τηλεόραση και ραδιόφωνο). Γι’ αυτό την έκανε γι’ άλλες πολιτείες ο Τζόνι Καλημέρης; Φοβήθηκε τις αναταράξεις από την έλευση των νέων αφεντικών; Πάντως, έτσι και αληθεύουν οι φήμες, έχει να γίνει του κουτρούλη ο γάμος στο τοπίο των ΜΜΕ. Θ’ ανάψει πόλεμος που μπροστά του ο πόλεμος Κοντομηνά – Τεγόπουλου (Φυντανίδη) θα θυμίζει στρατιωτική άσκηση.
♦ Μιλάμε κι εμείς για τα έκτακτα τρομοδικεία του Κορυδαλλού, που δικάζουν πολιτικές οργανώσεις (ή, αν θέλετε, πρόσωπα που τους αποδίδεται η ιδιότητα του μέλους αυτών των οργανώσεων) και αποφαίνονται ότι τα αδικήματα δεν είναι πολιτικά. Τι να πουν οι Ιρακινοί που ακούν τον πρόεδρο του δικαστηρίου που δικάζει τον Σαντάμ Χουσεΐν και μια σειρά συνεργάτες του να λέει στους κατηγορούμενους ότι «απαγορεύονται οι πολιτικές ομιλίες»; Αυτή πια κι αν είναι δίκη οπερέτα.
♦ Ολοσέλιδη συνέντευξη Καρατζαφέρη στην «Ελευθεροτυπία»; Ο,τι και όποιος κόβει ψήφους από τη ΝΔ πρέπει να έχει ιδιαίτερη προβολή στις «δημοκρατικές» φυλλάδες. Οχι, όμως, και να επιτρέπεται στον αρχηγό του ΛΑΟΣ να μας δουλεύει ελεύθερα ψιλό γαζί, καταγγέλλοντας τον Λεπέν ότι «εκφράζει μια ιδιάζουσα φασιστική νοοτροπία», την οποία ο Καρατζαφέρης θεωρεί «εχθρό της κοινωνίας και της δημοκρατίας». Πάλι καλά που βρέθηκε ο Ιός να θυμίσει την επομένη, μ’ ένα πολιτικό παρασκήνιο στην ίδια εφημερίδα, ότι ο Καρατζαφέρης έχει δεξί του χέρι τον Βορίδη, επίσημο εκπρόσωπο του Λεπέν στην Ελλάδα, και μάλιστα θέλει να τον κατεβάσει και για την υπερνομαρχία της Αθήνας.
♦ Ξεπέρασε και τη «Λάμψη» του Φώσκολου η συνέντευξη του Κοκού Γλίξμπουργκ στον Παπαχελά. Απλώθηκε σε 12 συνέχειες στο «Βήμα», ορισμένες από τις οποίες ήταν πολυσέλιδες. Ο Alexis συνέγραψε βιβλίο-αγιογραφία, επειδή τα αφεντικά του Συγκροτήματος έχουν ανοίξει «δουλειές» με τον τέως.
♦ Εχυσε όλη τη χολή της η Γιάννα στη δημοσιογράφο της «Ρεπούμπλικα», έριξε τα καρφιά της σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ (τους έβγαλε όλους άχρηστους, εκτός από τον εαυτό της) και όταν τα είδε δημοσιευμένα, φόρεσε το σαρδώνια χαμόγελο της κομπλεξικής κυράτσας και τα διέψευσε, αφήνοντας τους άλλους να χτυπιούνται. Παλιά της τέχνη κόσκινο…