♦ Feel the rhythm. Eurovision Song Contest – Athens 2006
Αυτός ο τόπος δεν ξεμένει ποτέ από στόχους. Δε στερεύει ποτέ από οράματα. Δε σταματά ποτέ να προσφέρει στους βάρβαρους φώτα πολιτισμού. Από πού ν’ αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς; Το νέο όραμα, ο νέος στόχος, η νέα έκρηξη τέχνης, ακούει στα ονόματα Βίσση-Καρβέλας, Αννα-Νίκος. Μεγάλη διαδρομή στο χώρο της μουσικής. Η λαμπερή Αννα, μάλιστα -τί έγινε με το φόρεμα ρε παιδιά;- ξεκίνησε από τα ξενέρωτα. Αλλά γρήγορα βρήκε το δρόμο της. Τη φώτισε ο θεός. Και πάλι ο θεός των Ελλήνων θα τη βοηθήσει. Γιατί είναι ο πρώτος που κρατά σωστά το ρυθμό. Πού πήγε ο νου σας; Στο… η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει… αναφερόμασταν.
♦ 19ο Πανελλήνιο Τακτικό Συνέδριο Π.Ο.Σ.Ε.Υ.Π. (εκλογοαπολογιστικό). «Η ΕΥΠΙΣΤΗ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ», Μύθος και Πραγματικότητα. Ρόδος 7 Μαΐου 2006
Και τι δεν θα ‘δινα να παρακολουθήσω το συνέδριο. Να ‘μουν από καμιά μεριά που λένε. Και σεις την ίδια περιέργεια έχετε. Σας ξέρω, «ΚΟΝΤΡΑ» διαβάζετε. Δεν πειράζει όμως. Ας προσπαθήσουμε να το φέρουμε στη φαντασία μας. Στην αίθουσα ο φωτισμός είναι χαμηλός. Για να κάνει ατμόσφαιρα. Αλλά και γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Στους τοίχους τα πορτρέτα των ηρώων της υπηρεσίας. Φωτισμένα αυτά. Για να δείχνουν και τη διαχρονική εξέλιξη του ντυσίματος. Του προφίλ γενικότερα. Από την καπαρντίνα με το σηκωμένο γιακά και το καπέλο, στο νεανικό ντύσιμο και το σκουλαρίκι. Η ΕΥΠ στην νέα εποχή δεν είπαμε; Μέσα σ’ ένα τέτοιο σκηνικό ποιος νομίζετε ότι θα έπαιρνε τη συντριπτική πλειοψηφία των εδρών; 9 στις 11 παρακαλώ!!! Κάποια φασιστική παράταξη λέτε; Είστε βαθιά νυχτωμένοι, κύριοι και κυρίες. Η ΕΥΠ είναι στην υπηρεσία του λαού. Η ΠΑΣΚΕ τις πήρε.
♦ Εμπρός με τους λαούς ενάντια στο πόλεμο και στον ιμπεριαλισμό. Μαραθώνια πορεία ειρήνης (ΕΕΔΥΕ)
Είναι γεγονός ότι κάθε χρόνο οι ιμπεριαλιστές παγώνουν κυριολεκτικά από τη μεγάλη πορεία ειρήνης. Οπου τα περιστέρια περπατούν -στα χέρια των διαδηλωτών, ντε- σαράντα τόσα χλμ. Μέχρι που σύσσωμο το σώμα της Τροχαίας φροντίζει τα πάντα για την ομαλή τους μετάβαση στην πλατεία Συντάγματος. Μην τους εκνευρίζουμε και καταλάβουν καμιά Βουλή ή καμιά πρεσβεία, σκέφτονται. Τώρα που το συζητάμε: αν μεγάλωνε λίγο η απόσταση που διανύει η πορεία, δεν θα τρόμαζε παραπάνω ο ιμπεριαλισμός; Αν γινόταν Θεσσαλονίκη-Αθήνα;
♦ Κυριακή 14 Μαΐου. Γιορτή της Μητέρας. Χρόνια πολλά μαμά. (Δημοκρατική Συνεργασία Γαλατσίου, υπ. Δήμαρχος Νίκος Μαγκανάρης)
Αρχισαν τα όργανα. Για τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές. Ε, ρε γλέντια.