«Με το ενιαίο μισθολόγιο στοχεύουμε πρώτα από όλα σε ένα δίκαιο μισθολόγιο, με το οποίο θα ελαχιστοποιηθούν –ελπίζοντας να εξαλειφ- θούν πλήρως– οι σημερινές ανισότητες, αδικίες και παραλογισμοί στις αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων. Μια κατάσταση που προκαλεί τους πολίτες και τον κοινό νου. Υπό αυτή την έννοια, είναι προφανές ότι σε κάποιες κατηγορίες υπαλλήλων, είτε επειδή σήμερα αμείβονται σχετικά χαμηλά είτε επειδή αμείβονται λιγότερο από ό,τι αρμόζει στη θέση και τα προσόντα τους, θα αυξηθούν οι αμοιβές, όχι απλώς γιατί αναγκαστικά θα αλλάξουν οι κατανομές σε κλιμάκια και θα ενσωματωθούν επιδόματα, αλλά γιατί με το ενιαίο μισθολόγιο θα πρέπει να αλλάξει και η έννοια της ανταμοιβής του έργου των υπαλλήλων στο Δημόσιο. Ας μην ξεκινάμε συνεπώς μια συζήτηση περί περικοπών, πριν δούμε το εύρος της εφαρμογής του ενιαίου μισθολογίου, που θα είναι αποτέλεσμα μελέτης και φυσικά διαλόγου με τους εργαζομένους».
♦ Αετός… τα εισιτήρια
Τα παπαγαλάκια της κυβερνητικής προπαγάνδας προσπαθούν να πείσουν ότι οι μεγάλες αλλαγές που επιχειρούνται στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς της πρωτεύουσας έχουν να κάνουν με την ανάγκη «νοικοκυρέματος» των οικονομικών τους. Εχουν, επίσης, κάνει σημαία τους, ότι το κράτος θα επιδοτεί με 40% το λειτουργικό κόστος των συγκοινωνιακών φορέων. Ομως, το νομοσχέδιο Ρέππα είναι σαφές: οι κρατικές επιδοτήσεις δεν μπορούν να αυξηθούν «πέραν του καθορισμένου αποδεκτού ύψους που κατά μέγιστο μπορεί να ανέλθει σε ποσό ίσο με το 40% του λειτουργικού κόστους του Ομίλου». Ο δε Ρέππας υπήρξε ακόμα πιο σαφής, στη συνέντευξη Τύπου όπου παρουσίασε το νομοσχέδιο. Το «εύλογο λειτουργικό κόστος» θα προσδιορίζεται από τη Διυπουργική Επιτροπή ΔΕΚΟ, η οποία θα εγκρίνει τον προϋπολογισμό των συγκοινωνιακών φορέων. Και η επιδότηση «θα φτάνει το 40%», αλλά αυτό «αφορά στη συνολική επιδότηση» και όχι στην επιδότηση κάθε φορέα. Τα τυχόν πλεονάσματα κάποιων φορέων θα συμψηφίζονται με τα ελλείμματα άλλων.
Επειδή την οικονομική πολιτική τη γνωρίζουμε και επειδή αυτή η οικονομική πολιτική θα εφαρμόζεται για πολλά χρόνια ακόμα (η επιμήκυνση θα φέρει το Μνημόνιο Νο2), πρέπει να θεωρήσουμε βέβαιο πως εκείνο που θα εφαρμοστεί θα είναι το «κάτω από 40%». Ετσι, θα υπάρχει μια συνεχής καθοδική πίεση προς το επίπεδο απασχόλησης, τους μισθούς και τις εργασιακές σχέσεις των εργαζόμενων και μια συνεχής ανοδική πίεση προς τα εισιτήρια, που θα πετούν σαν τους αετούς: όλο και πιο ψηλά…
♦ Επαγγελματίας ψεύτης
Για το αν θα υπάρξουν νέες περικοπές αποδοχών στο Δημόσιο με το ενιαίο μισθολόγιο ρωτήθηκε ο Παπακωνσταντίνου («Καθημερινή», 16.1.11) και απάντησε πως όχι μόνο δεν θα υπάρξουν περικοπές, αλλά ορισμένοι θα πάρουν αυξήσεις! Ιδού η πλήρης τοποθέτησή του:
Ο άνθρωπος έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο στην ψευτιά!
♦ Ντριπλαδόροι και «παλτά»
Αν ο Παπακωνσταντίνου έπαιζε ποδόσφαιρο, θα ήταν άριστος ντριπλαδόρος. Ιδού πως ντρίπλαρε τη δημοσιογραφική ερώτηση στην ίδια συνέντευξη:
«ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα περνούν από τη Βουλή οι αλλαγές στο Μνημόνιο, όπως ζήτησαν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ;
Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Καμία από τις δεσμεύσεις που περιλαμβάνονται στο Μνημόνιο δεν μπορεί να υλοποιηθεί, αν δεν την εγκρίνει η Βουλή. Το Μνημόνιο είναι μια συμφωνία μεταξύ των δύο μερών, αλλά οι δράσεις που περιλαμβάνει δεν είναι νόμος, είναι προγραμματικές δεσμεύσεις και στη συντριπτική τους πλειοψηφία περνούν για έγκριση από τη Βουλή».
Βέβαια, για να λέμε την πάσα αλήθεια, με αμυντικούς-μπάζα ακόμα και το «παλτό» γίνεται Μέσι. Είναι φανερό πως άλλο ρωτήθηκε και άλλο απάντησε ο Παπακωνσταντίνου. Ομως, ο δημοσιογράφος έκανε πως δεν κατάλαβε (τους λένε και παπαγαλάκια).
♦ Για δες ποιος μιλάει
«Αν οι δικαστές έκαναν πάντα τη δουλειά τους, οι πολιτικοί δεν θα είχαν την εικόνα που έχουν σήμερα στην κοινωνία», δήλωσε ο Π. Γερουλάνος στο «Βήμα» (Κυριακή, 16.1.11).
Για δες ποιος μιλάει. Ο ιδιοκτήτης (και πρώην μάνατζερ) των Ιχθυοτροφείων Κεφαλλονιάς, που βαδίζουν από παρανομία σε παρανομία, καταστρέφοντας την περιοχή και γράφοντας εκεί που δεν πιάνει μελάνι τις διαμαρτυρίες των κατοίκων, επειδή έχουν τις πλάτες των τοπικών αρχών και της δικαστικής εξουσίας.
♦ Κυβέρνηση διαφημιστών
Μπορεί ο επίσημος Δείκτης Τιμών Καταναλωτή να καταγράφει νέο ρεκόρ κάθε μήνα, όμως ο Χρυσοχοΐδης με τον Ρόβλια εξακολουθούν να λειτουργούν σαν διαφημιστές διάφορων επιχειρήσεων, εκδίδοντας δελτία Τύπου για να διαφημίσουν «καθαρές μειώσεις τιμών». «H ανταπόκριση των επιχειρήσεων στο κάλεσμα ευθύνης και κοινωνικής αλληλεγγύης του Υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας συνεχίζεται», ήταν ο τίτλος δελτίο Τύπου, που εκδόθηκε στις 14 Γενάρη, για να ανακοινώσει ότι μια σοκολατοποιία «ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα κοινωνικής αλληλεγγύης και ευθύνης που απηύθυνε ο υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, κ. Μιχάλης Χρυσοχοϊδης, προκειμένου να μειωθούν οι τιμές βασικών καταναλωτικών αγαθών στην αγορά». Το δελτίο παρέθετε και κατάλογο των προϊόντων της εν λόγω σοκολατοποιίας, η οποία εξασφάλισε τζάμπα διαφήμιση από την ίδια την κυβέρνηση.
♦ Ελεος!
Ελεος πια με την ευρωλαγνεία των Συνασπισμένων. Ερώτηση στην Κομισιόν υπέβαλε ο ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Ν. Χουντής, τονίζοντας ότι το Μνημόνιο παραβιάζει τους κανόνες της ΕΕ προβλέποντας την επέκταση της σύμβασης παραχώρησης του αεροδρόμιου «Ελ. Βενιζέλος» στη γερμανική Hochtief. Ο Χουντής επικαλείται παλιότερη (23.4.2008) απάντηση της Κομισιόν στον Παπαδημούλη, σύμφωνα με την οποία, αν ο διαγωνισμός για την αρχική σύμβαση παραχώρησης δεν προέβλεπε ρητά τη δυνατότητα ανανέωσής της, τότε «θα πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση (παραχώρησης ή ό,τι άλλου είδους αποφασίσουν οι εθνικές αρχές) μετά από διενέργεια διαγωνισμού σύμφωνα με το ισχύον κοινοτικό δίκαιο και ανάλογα με το είδος της σύμβασης που επιθυμεί να υπογράψει η Ελλάδα». Καλεί, λοιπόν, ο Χουντής την Κομισιόν να διακηρύξει ξεκάθαρα ότι η επέκταση της σύμβασης με τη Hochtief είναι ασυμβίβαστη με το κοινοτικό δίκαιο, διότι δεν υπήρχε στην προκήρυξη του αρχικού διαγωνισμού.
Το πρόβλημα, δηλαδή, σύμφωνα με τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι αυτή καθεαυτή η αποικιοκρατική σύμβαση παραχώρησης του αεροδρόμιου, ούτε η επέκτασή της, αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει η επέκταση. Αν, δηλαδή, θα τη συναποφασίσει η κυβέρνηση με τη Hochtief (όπως προβλέπει το Μνημόνιο) ή αν θα γίνει νέος διαγωνισμός, στον οποίο θα μπορούν να πάρουν μέρος και άλλοι μονοπωλιακοί όμιλοι! Η Κομισιόν, βέβαια, έχει συνυπογράψει το Μνημόνιο και στο πλαίσιο της μοιρασιάς που έχει γίνει το αεροδρόμιο έχει δοθεί στους Γερμανούς. Τι θα άλλαζε, όμως, για τον ελληνικό λαό, αν αντί για τη Hochtief το αεροδρόμιο έπαιρνε π.χ. η Vinci;
♦ Ανακάλυψε συμμάχους;
«Το παρήγορο είναι ότι η βαθύτατα αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου υποχρεώνει ολοένα και περισσότερους οπαδούς του ΠΑΣΟΚ να αποστασιοποιούνται από αυτήν. Εστω και σε φραστικό επίπεδο, αυτό υποχρεώθηκε να κάνει ακόμη και η ηγεσία της… ΠΑΣΚΕ (…) με επικεφαλής τον… πρόεδρο της ΓΣΕΕ Γιάννη Παναγόπουλο και δεκάδες μέλη της διοίκησης της ΓΣΕΕ, προέδρους των μεγαλύτερων εργατικών κέντρων της χώρας και των μεγαλύτερων κλαδικών συνδικάτων, ιδίως των ΔΕΚΟ (…) Με δεδομένες τις προθέσεις των καθεστωτικών στελεχών της ΠΑΣΚΕ, στη διακήρυξή τους λένε πράγματα που οπωσδήποτε κάνουν ζημιά στην κυβέρνηση Παπανδρέου και συρρικνώνουν δραστικά την εργατική της βάση (…) Αν λέει τέτοια πράγματα ακόμη και η ΠΑΣΚΕ, λίγα είναι τα ψωμιά της κυβέρνησης Παπανδρέου».
Τα παραπάνω έγραψε στο ΠΡΙΝ (και όχι στο Εθνος) της προηγούμενης Κυριακής ο Γ. Δελαστίκ και… δεν μας εξέπληξε καθόλου. Δεν είναι η πρώτη φορά που κινείται στη λογική του πιο άκρατου πολιτικού οπορτουνισμού. Οι Πασκίτες έπαιξαν θέατρο για μια μέρα, έβαλαν τα παπαγαλάκια τους (ο μηχανισμός της ΓΣΕΕ ταΐζει κόσμο) να γράψουν μερικά πράγματα και την επομένη ξέχασαν τη φιέστα όλοι τους (εργατοπατέρες και παπαγαλάκια). Αλλωστε, η ΓΣΕΕ φρόντισε, με την παρουσία της σε άλλη μια συνάντηση των «κοινωνικών εταίρων», υπό τη Λούκα Κατσέλη, να δείξει με το μέρος ποιων είναι. Μόνο ο Γ. Δελαστίκ βάφτισε την υποκρισία και το θέατρο, συνδικαλιστική αντίδραση.
♦ Το ίνδαλμά τους
Εκείνο που ίσως δεν γνωρίζετε είναι πως η Τυνησία προβαλλόταν ως η χώρα πρότυπο, η οποία κατάφερε να αναπτύξει τον τουρισμό. Επειδή, όμως, ο τουρισμός δεν είναι «βαριά βιομηχανία», όπως τον παρουσιάζουν και στη χώρα μας, αλλά μια οικονομική δραστηριότητα με έντονο το στοιχείο του παρασιτισμού, και η Τυνησία έφτασε σε οικονομικό αδιέξοδο. Και –όπως ήταν φυσικό– αναζήτησε τη βοήθεια του ΔΝΤ, το οποίο εισηγήθηκε στον δικτάτορα να καταργήσει όλα τα σπέρματα κοινωνικής πολιτικής και κυρίως την επιδότηση τιμών σε βασικά τρόφιμα. Οπερ και εγένετο.
Υπάρχει ένα βίντεο στα γαλλικά, το οποίο αξίζει να παρακολουθήσετε ακόμα και αν δεν γνωρίζετε λέξη της γαλλικής γλώσσας. Μιλά η εικόνα (https://www.youtube.com/ watch?v=xEA9X6j7b_U). Στις 18 Νοέμβρη του 2010, ο Στρος-Καν επισκέπτεται την Τυνησία και συναντιέται με τον Μπεν Αλι. Ο δικτάτορας τον παρασημοφορεί, αγκαλιάζονται και φιλιούνται σταυρωτά. Ο Στρος-Καν συγχαίρει τον Μπεν Αλι για τις… εύστοχες επιλογές του στην οικονομία και τονίζει: «Αναμένω μια ισχυρή ανάκαμψη στην Τυνησία αυτή τη χρονιά. Η οικονομική πολιτική που υιοθετήθηκε εδώ είναι μια υγιής πολιτική και αποτελεί το καλύτερο μοντέλο για να το ακολουθήσουν πολλές αναπτυσσόμενες χώρες».
Την απάντηση την έδωσε ο λαός της Τυνησίας. Αν σημειώνουμε το γεγονός, με αφορμή το βίντεο που ανακάλυψε και μας έστειλε σύντροφος, είναι γιατί όταν ο Παπανδρέου έφερε το ΔΝΤ στην Ελλάδα, τα παπαγαλάκια της αστικής προπαγάνδας προσπάθησαν να μας πείσουν ότι δεν είναι πια το παλιό ΔΝΤ, αλλά ένα καινούργιο ΔΝΤ που έχει μάθει από τα λάθη του, χάρη και στη νέα πνοή που έφερε ο σοσιαλιστής Στρος-Καν. Και ο Στρος-Καν, στην ομιλία του στην ελληνική Βουλή, έκανε μια τέτοια ψευτο-αυτοκριτική. Το παράδειγμα της Τυνησίας δείχνει ότι τίποτα δεν άλλαξε, γιατί απλούτατα δεν μπορεί ν’ αλλάξει η φύση του μονοπωλιακού καπιταλισμού.
♦ Υποτελείς
Πρώτα ενημερώθηκαν οι Γερμανοί και μετά πληροφορήθηκε ο ελληνικός λαός ότι η κυβέρνηση θα παρέμβει στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης για την υπόθεση των γερμανικών αποζημιώσεων για το Δίστομο. Μας το είπε ο φον Δρούτσας, δηλώνοντας στο Mega σχετικά με ενδεχόμενες γερμανικές αντιδράσεις: «Δεν θα ήμουν αξιόπιστος εάν έλεγα ότι η γερμανική πλευρά το βλέπει με θετικό μάτι. Ενημέρωσα και εξήγησα στη γερμανική πλευρά την απόφαση της Ελλάδας. Δεν εξέφρασαν χαρά, βεβαίως, αλλά είναι κάτι ενταγμένο στο παιχνίδι σχέσεων των δύο χωρών». Τι καταλαβαίνουμε εμείς απ’ αυτό; Οτι η κυβέρνηση Παπανδρέου ενημέρωσε την κυβέρνηση Μέρκελ, ότι η παρέμβασή της έχει να κάνει με τις ανάγκες της στο εσωτερικό, όπου χρειάζεται και λίγη δημαγωγία, δεδομένου ότι κατηγορείται και για δωσιλογισμό, όμως θα καταβάλει κάθε προσπάθεια το θέμα αυτό να κλείσει νομικά, τελεσίδικα, όπως το έκλεισε στο ελληνικό δικαστικό σύστημα.