♦ Το 4ο Ράιχ, Αμερική-Ισραήλ, απειλεί τη ζωή. Εμπρός να το σταματήσουμε (Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ)
Αμερική-Ισραήλ απειλούν τη ζωή. Δεν είναι τόσο κακό. Παραλλαγή της πολιτικής ανάλυσης των Φορουμιτών: δεν είναι τόσο κακός ο Συνασπισμός. Η Χεζμπολά και η Χαμάς τι απειλούν; Το θάνατο, αγαπητοί μου. Αυτόν που αντιπροσωπεύουν η Αμερική και το Ισραήλ, αφού απειλούν τη ζωή. Ναι, αλλά είναι τρομοκράτες. Το λέει και ο Μπους. Το λέει και ο σύντροφος Πρόντι. Γι’ αυτό είναι αποκομμένοι από τις μάζες. Ενώ ο ΣΥΝ, τίγκα στη μάζα, τίγκα στην αυταπάρνηση και την ανιδιοτέλεια των μελών του. Γι’ αυτό ο ΣΥΝ είναι αντίθετος με την τακτική της Χεζμπολά και της Χαμάς. Είδατε, δεν είναι ανθρωπιστικό το σύνθημα. Ούτε βέβαια ταξικό, γιατί θα στένευε την εμβέλειά του. Είναι λίγο απ’ όλα. Είναι… τι είναι ρε γαμώτο; Είναι ευρηματικό. Τέτοια συνθήματα χρειάζεται το κίνημα. Γι’ αυτό ο ΣΥΝ και το Φόρουμ γ…ούν και δέρνουν. Και το κυριότερο, φροντίζουν τον κόσμο τους. Τον κάνουν ευτυχισμένο. Πάμε για άλλες παραλίες, ερωτικές. Τί θα γίνει ρε Κοντρέοι; Εμείς από κάμπινγκ τίποτα;
♦ Σταματήστε την επέμβαση στο Λίβανο και την Παλαιστίνη. Τερματίστε την κατοχή στο Ιράκ (ΕΚΑ-ΑΔΕΔΥ)
Να ακόμα μία επιτυχημένη πλευρά της εμπνευσμένης αριστερής ερωτικής πολιτικής. Η παρέμβαση για την υιοθέτηση από τις μεγάλες συνδικαλιστικές οργανώσεις της χώρας των ριζοσπαστικών συνθημάτων. Σας υπενθυμίζω ότι το σύνθημα «Σταματήστε τον πόλεμο», με τις αναγκαίες παραλλαγές του, το μοστράρισε στην προηγούμενη πορεία το σύνολο σχεδόν των μαζικών και των πολιτικών οργανώσεων της Αριστεράς. Το ΚΚΕ, ο ΣΥΝ, το Φόρουμ, η ΠΕΔΥΕ, το ΣΕΚ (τι κόμμα της εργατικής τάξης κι αυτό!!!), το Κόκκινο, η ΔΕΑ κ.λπ., κ.λπ. Οχι μόνο αυτό. Ολοι αυτοί και αρκετοί άλλοι είναι ενάντια στην «τρομοκρατία» των Ισλαμιστών. Οι οποίοι, ως γνωστόν, ή είναι παρασυρμένοι από τα πιλάφια ή έχουν πάρει τόσο πολύ «χαρτί» από τους Αμερικάνους, είναι τόσο χορτάτοι από την καλοπέραση, ώστε με μεγάλη ευκολία βάζουν τέρμα στη βαρετή ζωή τους. Γιατί, ρε παιδιά, δεν προτείνουμε, όλες αυτές οι οργανώσεις, που εγγυώνται μια σταθερή ειρήνη στη περιοχή, αυτές που έχουν τόσο μεγάλη δύναμη πειθούς, να πάνε να εγκατασταθούν στα σύνορα; Με αυτή την πρόταση αμέσως αδειάζεται η πρόταση των Αμερικάνων για Νατοϊκή δύναμη, δημιουργώντας άλλη δυναμική στην ευρύτερη περιοχή. Ασε που αν μεταβούν αυτές οι δυνάμεις στην περιοχή, αμέσως θα περιορίσουν την πολιτική εμβέλεια των Ισλαμιστών. Συγνώμη, η περιοχή για κάμπινγκ προσφέρεται;
♦ Η βία είναι το καταφύγιο των δειλών. Η λύση είναι η πολιτική ανυπακοή (Κόμμα Ανθρωπιστών)
Το καλό το κρατάγαμε για το τέλος. Μάθετε, λοιπόν, ότι ολόκληρη η ιστορία της ανθρωπότητας βρίθει από δειλούς. Η ιστορία είναι έργο δειλών. Δεν αναφερόμαστε μόνο στους μεγάλους δειλούς, στους αρχιφοβιτσιάρηδες. Οπως το Σπάρτακο, το Ρήγα, τον Καραϊσκάκη κι όλους τους υπόλοιπους. Αναφερόμαστε στις δειλές μάζες που πολεμήσανε με το όπλο στο χέρι. Ενώ τώρα οι μάζες έχουν βρει το δρόμο τους. Καναπές και παλικάρια. Να που καταντάει η σκλαβιά τους ανθρώπους. Οπως έλεγε και ένας παλιός διανοητής, «η σκλαβιά ταπεινώνει τους ανθρώπους σε βαθμό που να τους κάνει να την αγαπήσουν».