♦ Επειγόντως κάποιος να του μάθει τη γεωγραφία της Ελλάδας. Αλλά επειδή μπορεί να την ξεχάσει, καλό θα ήταν να του κάνουν ένα σύντομο μάθημα τοπικής γεωγραφίας για κάθε περιοχή της χώρας που επισκέπτεται. Για ν’ αποφεύγονται γκάφες σαν αυτή της περασμένης εβδομάδας, που μιλούσε στην Ικαρία και έλεγε «Από εδώ, από τη Σάμο…». Δεν είχε καταλάβει ότι άλλαξε νησί; Νόμιζε ότι η Ικαρία είναι παραλία της Σάμου; Ανεπανάληπτος ο Γιωργάκης!
♦ «Ελευθεροτυπία», φύλλο Σαββάτου 22 Ιούλη. Ρεπορτάζ για τη δευτεροβάθμια δίκη της 17Ν και δίπλα… τσουπ… υπερμεγέθης διαφήμιση του «Μηνύματος (μη) αντίστασης». Εντάξει, ρε παιδιά, μη καρφώνεστε έτσι φανερά. Ξέρουμε ποιος το βγάζει και το στηρίζει το ρυπαροπεριοδικό, αλλά εσείς βαλθήκατε να το κάνετε γνωστό και στους ελάχιστους που δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.
♦«Εκτός από τα φόρουμ υπάρχει και η πραγματική επανάσταση: εθελοντική κοινωνική εργασία. Ολος ο πλανήτης έχει γωνιές για να προσφέρεις…». Τίτλος της φυλλάδας Athens Voice, που σε δισέλιδο άρθρο διαφημίζει την οργάνωση Service Civil Inter-national. Και καλά, όποιος θέλει μπορεί να πηγαίνει να δουλεύει τζάμπα, πληρώνοντας και νταβατζιλίκι στους αετονύχηδες που οργανώνουν αυτές τις… εναλλακτικές μπίζνες. Ομως να παρουσιάζεται η μαλακία ως… «η πραγματική επανάσταση» παραπάει, δε νομίζετε;
♦ Ως γνωστόν, οι κληρικοί που ακολουθούν το μοναστικό κλάδο διαλέγουν μόνοι τους το εκκλησιαστικό τους όνομα, που είναι διαφορετικό από αυτό που τους έδωσαν όταν τους βάφτισαν. Είναι κάτι σαν καλλιτεχνικό ψευδώνυμο, που υποδηλώνει προθέσεις. Αλλωστε, ένας κληρικός που πάει για δεσπότης αισθάνεται ως καλλιτέχνης και θέλει να γίνει σταρ. Αυτός, λοιπόν, μπορεί να αποκληθεί Χρυσόδουλος, μπορεί να αποκληθεί Χουντόδουλος, πάντως με Χριστόδουλο… καμία σχέση. Είναι τόσο πωρωμένος ακροδεξιός που απέφυγε να πάει (ως πολιτειακός παράγων, βρε αδερφέ) στη δεξίωση της προεδρίας της Δημοκρατίας για την πτώση της χούντας και την αποκατάσταση του κοινοβουλευτισμού. Ετσι και ήταν καμιά δεξίωση της Γιάννας ή της Μαριάννας, με ελικόπτερο θα πηγαινοερχόταν αυθημερόν από την Αμοργό (έτσι κι αλλιώς τα μεταφορικά το κράτος τα πληρώνει). Τους έφτυσε στην ψύχρα.
♦ Θα μπορούσε να είναι και η παπάρα της εβδομάδας. «Οι εξελίξεις στη Μέση Ανατολή αποτελούν την αποθέωση του παραλογισμού. Ο φανατισμός και το μίσος πυροδοτούν την ένταση. Σε ποιον ανήκει η δήλωση; Οχι στον συνήθη ύποπτο Γιωργάκη, αλλά στη Ντόρα.
♦ Οι Αμερικανοί -λέει- θα κάνουν κοινές περιπολίες στη Βαγδάτη με μπάτσους της δωσιλογικής κυβέρνησης του Ιράκ. Η χαρά του αντάρτη έτσι και βγουν στο δρόμο…