♦ Εκτός από τα εισιτήρια των πλοίων, που τραβούν την ανηφόρα και θα την τραβήξουν με πιο γρήγορο ρυθμό καθώς μπαίνουμε στο φόρτε της τουριστικής περιόδου, οι άνθρωποι που θα διακινηθούν από και προς τα νησιά θα έχουν και φέτος να αντιμετωπίσουν την απόλυτη ασυδοσία των εφοπλιστών με τα δρομολόγια. Τα σαπάκια άρχισαν ήδη να τα «φτύνουν», να μένουν από μηχανές και να ακινητοποιούνται για επισκευές επί σειρά ημερών και οι επιβάτες να ταλαιπωρούνται, περιμένοντας κάποια «Δημητρούλα» να κάνει το δρομολόγιο της αρπαχτής. Πάντως, ο καραγκιόζης υπουργός Εφοπλισμού δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αυτός έχει αναθέσει στον εαυτό του το καθήκον της διαφημιστικής προβολής των ακτοπλόων εφοπλιστών. Μαζεύει τις προσφορές που κάνουν (γνωστά κόλπα του μάρκετινγκ κάθε εταιρίας) και τα παρουσιάζει ως τάση μείωσης των τιμών, βάζοντας τα γυαλιά ακόμα και στην ΕΣΥΕ που δείχνει αύξηση!
♦ Ενα τριώροφο κτίριο στο Μανχάταν τινάχτηκε στον αέρα και ολόκληρη η Αμερική ξαναέζησε τον εφιάλτη της 11ης Σεπτέμβρη. Μέχρι που ανακοινώθηκε ότι η έκρηξη προήλθε από φιάλη υγραερίου και ησύχασαν. Μέχρι την άλλη φορά. ‘Η, αν θέλετε, μέχρι τη φορά που οι φόβοι τους θα βγουν αληθινοί.
♦ Ενα νέο παιδί χρειάστηκε να μεταφερθεί στη Βιέννη για μεταμόσχευση πνευμόνων. Εγινε, λοιπόν, το αυτονόητο και πάνω στο αυτονόητο στήθηκε ολόκληρη φιέστα. Ο Αβραμόπουλος έβγαλε δελτίο τύπου και τα κρατικά κανάλια πήραν εντολή να κλίνουν σε όλες τις πτώσεις τη φράση «το πρωθυπουργικό αεροπλάνο». Για μια ακόμα φορά προσπάθησαν να εμπορευτούν τον ανθρώπινο πόνο, για να βγάλουν πολιτική υπεραξία. Οι αχρείοι. Δικαίωμα στη ζωή έχει το παιδί, όπως ο καθένας μας. Κι αυτό το δικαίωμα κανένας πρωθυπουργός και κανένας υπουργός δεν του το έχει χαρίσει.
♦ Ο Αβραμόπουλος, που ειδικεύεται στις φιέστες έφτασε στο σημείο να στήσει μία και για το Οφθαλμιατρείο, για το οποίο ανήγγειλε ότι «εγκαινιάζει μια νέα εποχή». Και ποια είναι η νέα εποχή; Οτι κάποια νέα τμήματα θα λειτουργήσουν σε νοικιασμένα διαμερίσματα σε δυο διαφορετικά κτίρια. Γιατί το ιστορικό κτίριο του Οφθαλμιατρείου παραμένει κλειστό από το 1999. Το χτύπησε ο σεισμός και έμεινε έτσι. Ο δημοσιοσχεσίτης υπουργός, όμως, δεν κωλώνει. Εντός των ημερών -ανακοίνωσε- θα γίνει η δημοπράτηση του διεθνούς διαγωνισμού για το έργο της ανακατασκευής και αναπαλαίωσης. Ε, σε καμιά δεκαπενταριά χρόνια θα έχει τελειώσει το έργο. Μέχρι τότε, ο κάθε Αβραμόπουλος θα εγκαινιάζει τμήματα σε διαμερίσματα κτιρίων γραφείων, κοροϊδεύοντας τον ελληνικό λαό.