Πολύ καλά κάνει η «Ελευθεροτυπία» και σηκώνει το ζήτημα της κατάργησης του διαχωριστικού τζαμιού που χωρίζει τους κρατούμενους των φυλακών από τους επισκέπτες τους, μηδέ των δικηγόρων εξαιρουμένων. Είναι μάλιστα τέτοιο το ενδιαφέρον της εφημερίδας, που κοτζάμ εκδότης έγραψε προσωπικό σχόλιο στην πιο διαβασμένη στήλη των «Παρασκηνίων».
Εμείς, όμως, έχουμε ορισμένες απορίες. Τώρα θυμήθηκε ο (και δικηγόρος) Θ. Τεγόπουλος την ύπαρξη του διαχωριστικού τζαμιού; Αν δεν κάνουμε λάθος, αυτό τοποθετήθηκε πριν από 4 χρόνια και μάλιστα τοποθετήθηκε ενόψει της φυλάκισης των μελών και φερόμενων ως μελών της 17Ν. Αν (και πάλι) δεν κάνουμε λάθος, οι αρμόδιοι δικαστικοί συντάκτες της «Ελευθεροτυπίας» κάτι είχαν γράψει εκείνη την περίοδο. Ομως, η εφημερίδα δεν τους στήριξε και συνέχεια δεν υπήρξε (ξέρετε, τη θεματολογία και την έκτασή της δεν την καθορίζουν οι συντάκτες αλλά η εφημερίδα). Γιατί, άραγε, τότε ο (και δικηγόρος) Θ. Τεγόπουλος δε «σήκωσε» το θέμα; Μήπως επειδή δεν ήθελε να τα βάλει με το καθεστώς της τρομοϋστερίας που επικρατούσε; Μήπως επειδή είχε την άποψη ότι μπροστά στην τιμωρία των «τρομοκρατών» δικαιολογούνταν η παραβίαση στοιχειωδών ανθρώπινων δικαιωμάτων;
Βέβαια, στην πορεία ο κ. Τεγόπουλος ανακάλυψε ότι ανάμεσα στους συλληφθέντες υπάρχει και ένας, άντε δύο αθώοι (οι υπόλοιποι δε πα’ να φωνάζουν για την αθωότητά τους;). Ισως γι’ αυτό να μαλάκωσε και να αποφάσισε να ασχοληθεί με το θέμα των συνθηκών κράτησης. Μόνο που δεν είναι μόνο το τζάμι, κυρ-Θανάση. Είναι και πολλά άλλα. Αν δε θέλεις, λοιπόν, να κοροϊδεύεις τους αναγνώστες σου, ασχολήσου με όλα. Τότε θα κριθεί η ειλικρίνειά σου.