♦ Οι παραγοντίσκοι των «Παρεμβάσεων», που χρεώνονται την αισχρή πρωτοβουλία να προτείνουν πρώτοι αυτοί την πλήρη αποκλιμάκωση της απεργίας των δασκάλων, ας αφήσουν τις κουτοπονηριές και τη μικροπροβοκάτσια (ότι τάχα εμείς προσπαθούμε να ψαρέψουμε στα θολά νερά, συμπεριφερόμενοι ανεύθυνα) και ας απαντήσουν σε ένα μόνο «πακέτο» ερωτημάτων: Αφού εκτιμούσαν ότι η απεργία «δεν τραβάει», γιατί πήγαν στη συνάντηση με τον Καραμανλή. Αφού είχαν ακούσει το Ρουσόπουλο να δηλώνει ότι ο Καραμανλής απλώς θα κοιτάξει στα μάτια τους εκπαιδευτικούς και θα τους δηλώσει ότι δε δίνει τίποτα, γιατί δεν ετοιμάστηκαν για μια σκληρή στάση στη συνάντηση του Μαξίμου; Γιατί όταν βγήκαν έξω δε φρόντισαν να δεσμεύσουν τον Μπράτη να κάνει δήλωση καταγγελίας του πρωθυπουργικού εμπαιγμού; Γιατί τον άφησαν να λειτουργήσει σαν γλάστρα στη φιέστα του Καραμανλή; Αν διαφωνούσαν μ’ αυτό, γιατί δε γύρισαν μετά στο ΔΣ της ΔΟΕ και να ξεσκίσουν τον Πασόκο, που δημιουργούσε κλίμα αποκλιμάκωσης και ήττας; Οταν απαντήσουν σε αυτά τα ερωτήματα, ας έρθουν να συζητήσουμε ό,τι άλλο επιθυμούν.
♦ Οι βαρόνοι των μίντια έχουν αναλάβει εργολαβικά το ρόλο του προβοκαρίσματος των μαθητικών καταλήψεων (παλιά τους τέχνη κόσκινο) και ως προς αυτό μια ματιά στα καθημερινά τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων αρκεί. Ομως, με πονηρό τρόπο ασκούν πιέσεις στην κυβέρνηση να προχωρήσει πιο γρήγορα και πιο αποφασιστικά στο δρόμο των αντιδραστικών μεταρρυθμίσεων στην Παιδεία (σ’ αυτόν τον τομέα οι βαρόνοι δεν εκπροσωπούν μόνο συνολικά την αστική τάξη, αλλά και δικά τους συμφέροντα, αφού με τις θυγατρικές τους εταιρίες «παίζουν» στο χώρο). Ιδού δυο σχεδόν πανομοιότυπα θέματα σε δυο από τις μεγαλύτερες κυριακάτικες εφημερίδες. Το πρώτο στο «Βήμα της Κυριακής», που υπό τον τίτλο «Ο φόβος του Πολυτεχνείου “παγώνει” την κυβέρνηση» διαπιστώνει με θλίψη, ότι «μετά την αναβολή της συζήτησης της διάταξης του Συντάγματος για τα μη κρατικά πανεπιστήμια αναβάλλεται και ο νέος νόμος πλαίσιο». Το άλλο στην «Καθημερινή», που υπό τον τίτλο «Η μεταρρύθμιση στα ΑΕΙ μπορεί(;) να περιμένει», εκτιμά με την ίδια θλίψη, ότι «αναβάλλεται, τουλάχιστον, μέχρι τον Ιανουάριο, η κατάθεση του σχετικού νομοσχεδίου». Εννοείται ότι η κυβέρνηση καλοδέχεται αυτή την κριτική, γιατί τη βοηθάει στους δικούς της σχεδιασμούς.
♦ «Πυροβολισμοί, ληστείες, καταγγελίες για βιασμούς, επιθέσεις με μολότοφ και ενδείξεις για διακίνηση ναρκωτικών, καταστροφές και λεηλασίες, συνθέτουν το εφιαλτικό σκηνικό των καταλήψεων, στο οποίο κυριαρχεί η βία σε ποικίλες μορφές και εκφάνσεις. Βία και αναρχία». «Αντικειμενικό ρεπορτάζ» στην «Απογευματινή», που υπογράφει κάποια φέρελπις Λία Νικητάκη). Τα δικά μας σχόλια περισσεύουν…
♦ Θα μας τρελάνει η Μαριλίζα. Το ΠΑΣΟΚ, λέει, χρειάζεται μια… «πολιτιστική επανάσταση» και να… «ξαναβρούμε το νόημα της συλλογικότητας και τη χαρά της πολιτικής δράσης»! Δηλαδή, να «ξαναβρούν το νόημα της συλλογικότητας» ο Βενιζέλος παρέα με τον Πάγκαλο και τη Διαμαντοπούλου και να αισθανθούν «τη χαρά της πολιτικής δράσης» η Βάσω με τον Χρυσοχοΐδη και τον Καστανίδη! Να γιατί δεν πρόκειται να μείνουν χωρίς δουλειά ο Μητσικώστας με τους κειμενογράφους του.