♦ Τον καημό του εξομολογήθηκε δημόσια ο ηττηθείς του Πειραιά Αγραπίδης: «Φαίνεται τελικά σ’ αυτή τη χώρα ότι όλοι μπορούμε να χάσουμε εκτός από τον Ολυμπιακό μας». Κάτι ήθελε να πει για τον… Σωκράτη, αλλά δεν τόλμησε.
♦ Εκτός γραμμής (αλλά εντός πραγματικότητας) ο Κίμωνας δήλωσε στο κρατικό ραδιόφωνο: «Επί της ουσίας, αλλαγή πολιτικού σκηνικού με την έννοια της μετατόπισης μεγάλων μαζών από το ένα κόμμα στο άλλο, ασφαλώς και δεν έχουμε».
♦ Πίκρα! Με την «αυλή» του Καραμανλή, που τον «υπονόμευσε» τα ‘βαλε ο ηττηθείς στην Αιτωλοακαρνανία Δ. Σταμάτης. Πάντως, με μια βουλευτική υποψηφιότητα θα του φύγει η πίκρα. Γι’ αυτό άρχισε να εργάζεται και σ’ αυτό αποβλέπουν οι βολές κατά της «αυλής». Για να αποδείξει η «αυλή» ότι δεν τον σαμποτάρει, θα πρέπει να εργαστεί για να είναι υποψήφιος της ΝΔ στις επόμενες βουλευτικές εκλογές.
♦ Θυμόσαστε το κάζο του 2000, που για κάνα δίωρο είχαν βγει οι Νεοδημοκράτες στους δρόμους και έσειαν τις γαλάζιες σημαίες για τη μεγάλη εκλογική νίκη στις βουλευτικές εκλογές κι ύστερα έβαλαν τα κοντάρια από τις σημαίες εκεί που μπαίνουν σ’ αυτές τις περιπτώσεις και έτρεξαν να κρυφτούν στις ποντικότρυπές τους; Το ίδιο έπαθαν οι Πασόκοι νωρίς το βράδυ της περασμένης Κυριακής. Νόμιζαν ότι σάρωσαν και έβαλαν ακόμα και τον αρχηγούλη τους να κάνει δηλώσεις σύμφωνα με τις οποίες κερδίζουν 23 νομαρχίες και με αναγωγή των αποτελεσμάτων σε πανελλαδικό επίπεδο το ΠΑΣΟΚ προηγείται της ΝΔ κατά 2,3%. Λίγες ώρες αργότερα τα επίσημα αποτελέσματα κατέβασαν στις 17 τις νομαρχίες (συν δύο που πήραν μαζί με τον ΣΥΝ) και την επομένη το μεσημέρι Αθανασάκης και Ξενογιαννακοπούλου έκαναν γαργάρα το προβάδισμα του 2,3% και μίλησαν για εκκίνηση από την ίδια βάση με τη ΝΔ, δίνοντας μάλιστα ένα μικρό προβάδισμα (+0,1%) στη ΝΔ. Και βέβαια, άναψε η γκρίνια, καθώς οι μισοί κατηγορούν τους άλλους μισούς ότι δεν πρόσεξαν και έκαναν ρόμπα τον Γιωργάκη. Αυτά παθαίνεις όταν κάνεις τις επιθυμίες σου πραγματικότητα.
♦ Δημήτρης Ρίζος, στην εκπομπή του Λιαρέλη στον ΑΝΤ1, το βράδυ της Δευτέρας: Στενός συνεργάτης του Καραμανλή μπουκώνει τους νταβατζήδες με εκατομμύρια ευρώ. Ονομα δεν είπε, αλλά… τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;
♦ «Ο Μπουτάρης είναι ανεξάρτητος; Σιγάααα! Την αντιλαϊκή πολιτική εκφράζει!… Πασοκικά… ανεξάρτητος…». Ατάκα από τη στήλη «Τηλε-πάθη» του «Ριζοσπάστη» (18.10.06). Δηλαδή, την προηγούμενη τετραετία, που εκλέχτηκε δημοτικός σύμβουλος με το ψηφοδέλτιο του Περισσού, ο βιομήχανος Μπουτάρης εξέφραζε την… επαναστατική πολιτική! Κατά τα άλλα, κατηγορούν τον ΣΥΝ για πολιτικό σαλταδορισμό.