► Και πάνω στο στρίμωγμα νάσου οι πρόωρες εκλογές. Ως απειλή από στελέχη της κυβερνητικής παράταξης προς το ΠΑΣΟΚ. Παλιό το κόλπο αλλά πάντα πιάνει. Διότι το ΠΑΣΟΚ με τα χάλια που έχει δεν τολμά να απαντήσει στην κυβέρνηση «ιδού η Ρόδος…», οι δεξιοί αρθρογράφοι βρίσκουν υλικό για παπαροαναλύσεις και η πολιτική ατζέντα γέρνει κάπως προς θέματα που είναι πιο βολικά για την κυβέρνηση. Που της δίνουν μια ανάσα, βρε αδερφέ.
► Φόρεσε το πιο περισπούδαστο και ευλαβικό ύφος του, πήρε την εικόνα της Παναγιάς της Βρεφοκρατούσας στα χέρια του και την παρέδωσε στον τοπικό δεσπότη, ενώ τα πλήθη των πιστών σταυροκοπιόνταν συνεπαρμένα για το θαύμα. Κι αφού ευχήθηκε η Παναγιά «να σκέπει όλο τον κόσμο και να ευλογεί όλους τους ανθρώπους, προσφεύγοντες και μη, σ’ αυτήν», ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Βύρων Πολύδωρας επέστρεψε στην έδρα του για να δώσει εντολή στους «πραίτορ ουρμπάνους» των ΜΑΤ να «ψεκάσουν» και πάλι με χημικά τους απεργούς εκπαιδευτικούς.
► Επρεπε να υπάρξει αυτός ο συνδυασμός, για να επιβεβαιωθεί και το ρηθέν υπό του τοπικού δέσποτα: «Ευχαριστούμε το Σώμα της Αστυνομίας, το οποίο βλέπουμε με αγάπη, και το θεωρούμε το ειρηνοδότερο όργανο της βουλής του Θεού»!
► Οπως αποδείχτηκε από την αλληλογραφία με τους ελβετούς δικηγόρους, που αποκάλυψε το «Βήμα», η κυβέρνηση ήξερε πολύ καλά ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει στοιχεία από λογαριασμούς ελβετικών τραπεζών για την υπόθεση των TOR-M1. Επομένως, όταν αποφάσιζε την παράταση των εργασιών της Ολομέλειας της Βουλής και μέσα στο καλοκαίρι, ήξερε πολύ καλά ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει στοιχεία για τους TOR-M1 και πως αυτή η υπόθεση θα παραγραφόταν. Γιατί, λοιπόν, προχώρησε στην παράταση των εργασιών της Ολομέλειας; Σίγουρα δεν το έκανε για λόγους σκανδαλολογικής προπαγάνδας, γιατί τέτοια προπαγάνδα δεν υπήρξε στη διάρκεια του καλοκαιριού. Αλλωστε, δεν συνέφερε την κυβέρνηση να «σηκώσει» ένα θέμα που ήξερε ότι οδηγούνταν στην παραγραφή. Η παράταση της Ολομέλειας έγινε για ένα μόνο λόγο. Επειδή τότε στο επιτελείο του Μαξίμου συζητούνταν σοβαρά το ενδεχόμενο να ψηφίσουν το νόμο-πλαίσιο για τα ΑΕΙ-ΤΕΙ μέσα στο καλοκαίρι, αιφνιδιάζοντας τους φοιτητές. Τελικά, επικράτησε η άλλη άποψη και δεν προχώρησαν σε μια τέτοια κίνηση.