♦ Δε λέμε, δικαίως διαμαρτύρεται η συνδικαλιστική γραφειοκρατία για τον άγριο ξυλοδαρμό συνδικαλιστών (μεταξύ των οποίων και ο πρόεδρος του ΕΚΘ) από τις ειδικές δυνάμεις των λιμενόμπατσων, όμως δεν είχαμε δει την ίδια ένταση διαμαρτυριών όταν αυτές οι ίδιες δυνάμεις μακέλευαν τους ναυτεργάτες. Θα μας πείτε, ότι είναι άλλο να δέρνονται απλοί εργάτες και άλλο να δέρνονται… θεσμοί. Σωστό κι αυτό.
♦ Αφού -όπως διατυμπανίζει όπου βρεθεί κι όπου σταθεί ο ανεκδιήγητος Τσιτουρίδης- η ασφαλιστική μεταρρύθμιση δεν θα θίξει ασφαλιστικά δικαιώματα, αλλά θα εξασφαλίσει τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους από κάθε ανασφάλεια, γιατί η κυβέρνηση δεν την κάνει τώρα, που είναι και προεκλογική περίοδος, ώστε να σαρώσει στις επόμενες εκλογές;
♦ Οχι, δεν πήγαμε στην εκδήλωση της ΚΟΕ με θέμα «Η Αριστερά μετά τις δημοτικές εκλογές». Διότι η μεν εκδήλωση δεν είχε σχέση με την Αριστερά, εμείς δε δεν είχαμε σχέση με τις δημοτικές εκλογές.
♦ «Εχουμε δυο μεγάλες συμμορίες από πολιτικούς κερδοσκόπους, που παίρνουν διαδοχικά στα χέρια τους την κρατική εξουσία και την εκμεταλλεύονται με τα πιο διεφθαρμένα μέσα και για τους πιο διεφθερμένους σκοπούς, ενώ το έθνος είναι ανίσχυρο μπροστά στους δυο μεγάλους αυτούς συνασπισμούς των πολιτικών που βρίσκονται δήθεν στην υπηρεσία του, μα που στην πραγματικότητα το εξουσιάζουν και το καταληστεύουν». Ο Φρίντριχ Ενγκελς για το αμερικάνικο πολιτικό σύστημα, πριν από ενάμιση περίπου αιώνα. Σαν να μην πέρασε μια μέρα…
♦ Εδώ και δεκαετίες υπήρχε μια παράδοση: ο κρατικός προϋπολογισμός παρουσιαζόταν στους οικονομικούς συντάκτες στις 12 το μεσημέρι, για να κάνουν μερικές πρώτες ερωτήσεις και να προλάβουν να ρίξουν καμιά ματιά πριν γράψουν τα κομμάτια τους. Ο Αλογοσκούφης παρουσίασε τον προϋπολογισμό του 2007 την περασμένη Τρίτη στις 8 το βράδυ. Για να βγάλει το μονόλογό του σε απευθείας σύνδεση με τα τηλεοπτικά δελτία και να μη προλάβουν ούτε φευγαλέα ματιά να ρίξουν οι συντάκτες του Τύπου.
♦ «Η χώρα μας είχε και έχει χαμηλότερη εγκληματικότητα από τους εταίρους της Ευρώπης. Κι όμως, η ήσυχη σχετικά Ελλάς έχει την υψηλότερη αναλογία αστυνομικών προς πολίτες (1 προς 198) υπερδιπλάσια από εκείνη της Γαλλίας (1 προς 417)». Από τη συντηρητική «Καθημερινή» τα βέλη.
♦ «Η χώρα τρελάθηκε και δε σκέφτεται το μέλλον! Αυτό δήλωσε ο Ρομάνο Πρόντι ο οποίος σχολιάζοντας τις γενικευμένες αντιδράσεις των κοινωνικών ομάδων ενάντια στον προϋπολογισμό, καταλόγισε στους πολίτες ανευθυνότητα και ανικανότητα να εργαστούν σκληρά για το μέλλον της οικονομίας». Απόσπασμα από ανταπόκριση του Κ. Παπαϊωάννου στην «Ημερησία». Και μια απορία δική μας: δεν είναι «της Αριστεράς» η κυβέρνηση Πρόντι στην Ιταλία;
«Μεγάλη και καθοριστική συμβολή είχε το ΚΚΕ με την πολιτική του, τη δράση των παράνομων οργανώσεών του, της ΚΝΕ, που ιδρύθηκε το 1968, και της αντιδικτατορικής ΕΦΕΕ», γράφει στο μήνυμά της για το Πολυτεχνείο η ηγεσία του Περισσού. Για κείνους τους «300 προβοκάτορες του Ρουφογάλη και της ΚΥΠ» δε μας λέει τίποτα…