♦ Ο Νάσος Αλευράς συντάχθηκε ανοιχτά με τις απόψεις Πάγκαλου για το άσυλο (δηλώσεις στον «9,84») και ουδείς στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ ενοχλήθηκε. Τι σας λέγαμε; Η κριτική στον Πάγκαλο δεν αφορά την ουσία των απόψεων που εξέφρασε, αλλά το «τάιμινγκ».
♦ Μετά το υπερπολυτελές «Four Seasons» των Παρισίων, η παλιοπαρέα της «Χρυσοπηγής» αναζήτησε λίγες μέρες ξεκούρασης σε μαγευτικό σαλέ των Αλπεων. Σε ποια αλπική χώρα; Την Ελβετία. Τη χώρα των τραπεζών! Ηταν εκεί ο Χριστόδουλος, ο Καλλίνικος, ο Ιγνάτιος και ο επικεφαλής της ΜΚΟ της Εκκλησίας «Αλληλεγγύη» Φουρλεμάδης. Τι γύρευε ο τελευταίος μαζί με τους ρασοφόρους; Και πού να ξέρουμε εμείς, ρε παιδιά; Το μόνο που ξέρουμε είναι πως η «Αλληλεγγύη» διαχειρίζεται τεράστια κονδύλια.
♦ Εκεί που ξεκουράζονταν, λοιπόν, τους βρήκε η νέα απανταχούσα του Ζακύνθου Χρυσόστομου, ο οποίος σε άριστη εκκλησιαστική γλώσσα δήλωσε: «Ο αρχιεπίσκοπος είναι βουτηγμένος στο παραδικαστικό ως το καλυμμαύχι του» (πατόκορφα, δηλαδή, όπως το λέει ο απλός λαός). Δεν ξέρουμε τι έχει υπόψη του ο άγιος Ζακύνθου, αλλά εμείς θα ρωτήσουμε για πολλοστή φορά: Γιατί δε δίνεται στη δημοσιότητα η λίστα με τα τηλεφωνήματα από το κινητό του Γιοσάκη, την οποία έχουν στα χέρια τους οι δικαστικές αρχές; Μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα εκείνη η μεταμεσονύχτια σκυταλοδρομία, στη διάρκεια της οποίας ο Γιοσάκης τηλεφωνεί διαδοχικά σε κορυφαίο δικαστικό παράγοντα (στο σπίτι του μάλιστα) και σε κορυφαίο εκκλησιαστικό παράγοντα. Παίρνει τον ένα, μετά τον άλλο, μετά ξανά τον πρώτο, μετά ξανά τον δεύτερο κ.ο.κ. Δε μπορούσαν να τα πουν μεταξύ τους και είχαν ανάγκη να τους κάνει ο Γιοσάκης το μεσάζοντα;
♦ Πάντα μέσα στην επικαιρότητα τα γαλάζια «συντροφικά μαχαιρώματα». Ο επικεφαλής της ΔΑΚΕ ΟΑΣΑ κυκλοφόρησε προκήρυξη με την οποία «την πέφτει» στο διευθύνοντα σύμβουλο της ΕΘΕΛ, προειδοποιώντας τον να μη ποντάρει για πολύ ακόμα στην ιδιαίτερη προστασία που απολαμβάνει «από την όμορφη δικηγορίνα της οδού Μεσογείων». Τελικά ποιος κυβερνά αυτή την κυβέρνηση, ο Καραμανλής ή οι γκόμενες;
♦ Σχόλιο με υπογραφή Μ.Τ. (Μάνια Τεγοπούλου) στο κυριακάτικο φύλλο της «Ελευθεροτυπίας»: «Στο Εφετείο Κορυδαλλού ο αναπληρωτής εισαγγελέας κ. Γ. Βλάσσης είναι σίγουρος ότι ακούει αυτά που λέει;». Θα προσυπογράφαμε την απορία, αν η μεγαλομέτοχος της «Ελευθεροτυπίας» δεν έδειχνε και πάλι -με προκλητικό μάλιστα τρόπο- την επιλεκτικότητά της. Τα χώνει στον Βλάσση επειδή αυτός ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τον Γιωτόπουλο. Αρα, η μεταχείριση που είχαν από την τακτική εισαγγελέα άλλοι κατηγορούμενοι (ο Κωστάρης λόγου χάρη) ποσώς ενόχλησαν την κ. Τεγοπούλου. Φαίνεται πως στα εδώλια του έκτακτου τρομοδικείου μόνο ένας αθώος κάθεται…
♦ Καλό και ενημερωτικό το αφιέρωμα του ΙΟΥ για τον Κωστή Νικηφοράκη στην «Ελευθεροτυπία» του περασμένου Σαββάτου. Με μια ένσταση, σοβαρή μάλιστα. Ο Κωστής δεν ήταν κάποιος από τη… μεγάλη οικογένεια της Αριστεράς. Μέσα σ’ αυτό που ονομάζεται Αριστερά είχε τοποθέτηση και θέση συγκεκριμένη. Ηταν μαρξιστής-λενινιστής, επαναστάτης κομμουνιστής και αυτό καθόριζε τη στάση ζωής του. Νομίζουμε ότι όταν αυτό παραλείπεται, η εικόνα του θολώνει και οι αναμφισβήτητα καλές προθέσεις των συγγραφέων εν πολλοίς ακυρώνονται.