♦ Ως γνωστόν, ο Σαμαράς δεν ήθελε τον Κακλαμάνη ούτε με σφαίρες, αλλά αναγκάστηκε να υποκύψει στον εκβιασμό του απερχόμενου δημάρχου. Μη μας πει κανένας, όμως, ότι δεν τον ήθελε γιατί είχε προβλέψει την ήττα. Εχει, βλέπετε, φορτωθεί στην καμπούρα του τον άλαλο (και άμπαλο) Κικίλια, οπότε δεν τον παίρνει να πει πως έχει ισχυρό κριτήριο πρόβλεψης. Τον Κακλαμάνη δεν τον ήθελε, γιατί αυτός τον έχει πουλήσει δυο φορές ως τώρα. Μία όταν έφυγε από την ΠΟΛΑ και επέστρεψε στη ΝΔ και μία όταν πήγε με τη Ντόρα, ξεχνώντας ότι ο ίδιος και ο Σαμαράς ήταν κάποτε τα αγαπημένα παιδιά του Αβέρωφ. Τελικά, ο Σαμαράς «λούστηκε» και τον Κικίλια και τον Κακλαμάνη. Κι αν στη δεύτερη περίπτωση εκβιάστηκε και δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, στην πρώτη μπορούσε να βάλει έναν άνθρωπο που να μπορεί τουλάχιστον να δείχνει αληθινός και όχι μαριονέτα.
♦ Η αποχή έφερε τη «Χρυσή Αυγή» στο Δήμο Αθηναίων. Τ’ ακούσαμε και το διαβάσαμε κατά κόρον στην εβδομάδα ανάμεσα στους δυο γύρους των εκλογών. Το υποστήριζαν κυρίως οι Πασόκοι και τα Κουβελάκια. Θα μπορούσε να τους απαντήσει κανείς, ακολουθώντας τη λογική τους, ότι η αποχή έφερε την ΑΝΤΑΡΣΥΑ στο δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας, ενώ η «Χρυσή Αυγή», με τις ψήφους που πήρε, μάλλον θα έμπαινε και χωρίς τόσο μεγάλη αποχή. Κι αυτό είναι αποτέλεσμα της δικής τους πολιτικής. Της αδιαφορίας απέναντι στα προβλήματα των μεταναστών, της χρησιμοποίησης του μεταναστευτικού ως προπαγανδιστικού χαρτιού, για την άγραν ψήφων από ευαίσθητους διανοούμενους, που διαμένουν μακριά από τις φτωχογειτονιές όπου συνωστίζονται οι μετανάστες, της εγκατάλειψης στα νύχια των φασιστών του πληθυσμού αυτών των περιοχών.
♦ Σόι πάει το βασίλειο. Μετά τον παππού Μητσοτάκη και ο υιός Μπακογιάννης δηλώνει φαν του Γιωργάκη: «Τον είχα γνωρίσει σε μια ομιλία του στο Χάρβαρντ. Μου είναι εξαιρετικά συμπαθής. Νομίζω ότι προσπαθεί. Με έχει πείσει για την ανιδιοτέλεια των προσπαθειών του». Τόσο γλείψιμο πια, μπας και βάλει τη μαμά σε καμιά κυβέρνηση συνεργασίας. Πάντως, το παιδί έχει μέλλον διότι είναι εργασιομανής. Απόδειξη το ότι κέρδισε τις εκλογές με μοναδικό προσόν τις… 180.000 χειραψίες που έκανε προεκλογικά! (Ο ίδιος το είπε, στο «Βήμα»).
♦ Επιτέλους, όπως πληροφορηθήκαμε από παραπολιτικές στήλες, και ο σύζυγος της τέως υπουργού Αντζελας Γκερέκου, ο γνωστός αοιδός Τόλης Βοσκόπουλος, μπαίνει στην περαίωση και θα ρυθμίσει τα χρέη των 5,5 εκατ. ευρώ προς την εφορία. Με κάτι ψιλά ο Τόλης θα καθαρίσει το λογαριασμό του και η Αντζελα θα μπορεί να επανέλθει στη front line του ΠΑΣΟΚ.
♦ Καλά τον πήγαινε ο Σαμαράς τον Κακλαμάνη μέχρι τον πρώτο γύρο. Στο φτύσιμο τον είχε, χωρίς ο μηχανισμός της Ρηγίλλης να πολυασχολείται μαζί του. Μετά τον πρώτο γύρο, όμως, προφανώς θέλοντας να του δώσει μια μικρή ώθηση, μπήκε και ο ίδιος στο κάδρο, κάνοντας συνάντηση με τον Κακλαμάνη και θερμή δήλωση στήριξης. Και την πάτησε. Αντε τώρα να πείσει ότι έχασε ο Κακλαμάνης και όχι η ΝΔ.