Είναι από τις περιπτώσεις που ντρέπεσαι για τις αποφάσεις των Μικτών Ορκωτών Δικαστηρίων. Με πλειοψηφία 4 προς 3, που τη διαμόρφωσαν οι ένορκοι, ο αρχιφύλακας Γ. Δημητρακάκης, που σκότωσε τον 22χρονο Ηρακλή Μαραγκάκη, επειδή δε σταμάτησε σ’ ένα μπλόκο, καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο του Πειραιά σε φυλάκιση 5,5 χρόνων.
Πρωτοδίκως είχε καταδικαστεί στα Χανιά ομόφωνα σε ισόβια. Οι τρεις τακτικοί δικαστές που μειοψήφισαν έκριναν ότι ο μπάτσος έπρεπε να καταδικαστεί και πάλι με την πρωτόδικη κατηγορία (ανθρωποκτονία από πρόθεση με ενδεχόμενο δόλο) χωρίς κανένα ελαφρυντικό.
Δε χρειάζεται να πούμε γιατί η συγκεκριμένη απόφαση είναι μια άδικη απόφαση, ειδωμένη από τη σκοπιά του ισχύοντος Δικαίου. Οταν τρεις μπάτσοι (ο Δημητρακάκης και δυο ειδικοί φρουροί, που πρωτόδικα είχαν αθωωθεί για απόπειρα ανθρωποκτονίας και είχαν καταδικαστεί μόνο για παράνομη οπλοχρησία σε διετή φυλάκιση με αναστολή) σηκώνουν το όπλο και πυροβολούν ενάντια σ’ ένα αυτοκίνητο που δε σταματά σ’ ένα μπλόκο, ξέρουν πολύ καλά ότι οι σφαίρες τους μπορούν να σκοτώσουν κάποιον από τους επιβαίνοντες. Αυτός είναι ο ορισμός του ενδεχόμενου δόλου. Και όμως, οι ένορκοι, παραβλέποντας το γεγονός ότι σφαίρα από το όπλο του Δημητρακάκη άφησε στον τόπο ένα νέο παιδί, αντιμετώπισαν το αδίκημα λες και επρόκειτο για τροχαίο.