Η αποφυλάκιση του 19χρονου Π.Κ., φοιτητή του τμήματος χημικών μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ είναι μονόδρομος για τις δικαστικές αρχές, καθώς έχει ξεσηκωθεί το σύμπαν: φοιτητικοί σύλλογοι, καθηγητικός συνδικαλισμός, ακόμα και η πρυτανεία του ΑΠΘ. Τα ατράνταχτα υπερασπιστικά ντοκουμέντα του Π.Κ. έχουν προβληθεί από τηλεοπτικά δίκτυα, έχουν παρουσιαστεί από τις στήλες μεγάλης κυκλοφορίας εφημερίδων. Οι πάντες έχουν καταλάβει πλέον, ότι στήθηκε μια προβοκάτσια με εντελώς κακότεχνο τρόπο, γι’ αυτό και δε μπορεί κανένα δικαστικό συμβούλιο να πάρει την ευθύνη απόρριψης της αίτησης αποφυλάκισης. Σε λίγες μέρες ο Π.Κ. θα αφεθεί ελεύθερος.
Ομως, το τεράστιας σημασίας γεγονός της προφυλάκισής του δε μπορεί να σβηστεί με την αποφυλάκισή του. Δεν πρόκειται για λάθος, δεν πρόκειται για πλάνη. Εφυγαν για Θεσσαλονίκη ασφαλίτες από τα κεντρικά της Κρατικής Ασφάλειας μόλις μαθεύτηκε ότι στους προσαχθέντες από το σωρό είναι και ένας από τους 49. Ανακρίτρια και εισαγγελέας τον προφυλάκισαν, μολονότι όλα τα υπερασπιστικά στοιχεία τέθηκαν υπόψη τους. Και τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ έπαιξαν άριστα το ρόλο τους τη μέρα της σύλληψης. Εμείς είμαστε σίγουροι πως και οι άλλοι δυο προφυλακισθέντες (δυο πάνκηδες, όπως μάθαμε) αποτελούν θύματα της ίδιας σκευωρίας. Γι’ αυτό και απορούμε που το κίνημα στη Θεσσαλονίκη δεν ασχολείται μ’ αυτούς.