♦- Ταξιδεύετε σ’ όλο τον κόσμο. Φαντάζομαι ότι θα ακούτε την κριτική για την κυβέρνηση της πατρίδας σας.
«Είναι δίκαιη κριτική. Αν πιστεύεις ότι ο Μπους διοικεί την Αμερική, είσαι τουλάχιστον αφελής. Δεν υπάρχει κυβέρνηση στις ΗΠΑ, μόνο εταιρείες και τράπεζες που θεωρούν ότι ο κόσμος τούς ανήκει. Και η κατάσταση θα γίνει χειρότερη ώσπου οι άνθρωποι να συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει».
– Και ποια είναι η ευθύνη του καλλιτέχνη;
«Μπορείς να προσπαθήσεις να ενημερώσεις τον κόσμο. Οχι όμως με έναν καταιγισμό άχρηστων πληροφοριών αλλά με ένα άλμπουμ, ένα μυθιστόρημα, μια ταινία, ένα είδος πληροφοριακού αντάρτικου. Π.χ. ο Ουίλιαμ Μπάροουζ (ένας συγγραφέας με τον οποίο ο Λάσγουελ έχει συνεργαστεί στο παρελθόν) μιλούσε μέσα από τη μυθοπλασία για τη διασπορά των ναρκωτικών στα γκέτο, για τη μάστιγα του AIDS, για τον έλεγχο του πληθυσμού, για την αλλοτρίωση των ανθρώπων. Προειδοποιούσε χρόνια πριν για τον ερχομό της κοινωνίας του ελέγχου».
Ο σπουδαίος Μπιλ Λάσγουελ απαντώντας σε ερώτηση σχετική με την κριτική που ασκείται στην αμερικάνικη εξωτερική πολιτική («Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», 15.7.07). Ο Λάσγουελ εμφανίζεται στην Αθήνα, στο πλαίσιο του Synch Festival, στις 24 Ιούλη.
♦ «Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. διευκρινίζει σε σχέση με την ανακοίνωση της “Συμμαχίας Σταματήστε τον Πόλεμο” η οποία κυκλοφόρησε κατά την χθεσινή αντιπολεμική κινητοποίηση ενάντια στην εισβολή στον Λίβανο, τα ακόλουθα: 1.- Ουδέποτε και με οποιονδήποτε τρόπο, ενημερώθηκε η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. για το περιεχόμενο της ανακοίνωσης, την οποία και δεν αναγνωρίζει. 2.- Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. ουδέποτε εξέφρασε κάποια συγκεκριμένη θέση σε σχέση με τα πολιτικά κόμματα της Παλαιστίνης και ποτέ δεν πήρε θέση υπέρ ενός ή άλλου πολιτικού φορέα. 3.- Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. πάντοτε θα υποστηρίζει με θέρμη το δίκαιο αίτημα της αναγνώρισης του Παλαιστινιακού κράτους και θα προσπαθεί πάντα να συμβάλλει στην υλοποίηση των δίκαιων αιτημάτων του παλαιστινιακού λαού».
Δελτίο Τύπου της 13.7.2007, που αποκαλύπτει ότι οι άνθρωποι του ΣΕΚ έκαναν λαθροχειρία, βάζοντας την υπογραφή της ΑΔΕΔΥ κάτω από δικό τους κείμενο. Προφανώς το έχουν κάνει και άλλες φορές και δεν υπήρξε πρόβλημα, οπότε τους έμεινε η συνήθεια. Εκείνο που δεν μάθαμε είναι με τι ποσό χρηματοδότησε η ΑΔΕΔΥ τη συγκεκριμένη εκδήλωση.
♦ Την έκαναν πριν δυο χρόνια τη λαθροχειρία, την επαναλαμβάνουν και φέτος. Για το «Ριζοσπάστη» λέμε, που παρουσιάζει σαν αποκλειστικό ρεπορτάζ τις αποκαλύψεις για τις εξαιρέσεις δασικών εκτάσεων από την αναδάσωση, μετά τη φωτιά στη Ραφήνα το 2005. Την είδηση πρωτοβγάλαμε εμείς αμέσως μόλις υπογράφηκαν οι αποφάσεις του περιφερειάρχη (Σεπτέμβρη του 2005) και ακολούθησε και τότε ο «Ριζοσπάστης» και άλλες εφημερίδες. Ας πούμε ότι τότε είχαν ένα λόγο να καμαρώνουν για αποκλειστικότητα (παλιά τους τέχνη κόσκινο), αλλά τώρα η είδηση είναι μπαγιάτικη, πέρα από την αυτονόητη σημασία της.
♦ Η Κατερίνα και ο Πάπιας απέκτησαν και δεύτερο γιο. Τους ευχόμαστε να τους ζήσει και ελπίζουμε να μη βάλει τώρα ο Πάπιας και δεύτερο «Κος».