Πολύ εύκολα πάει να κλείσει, σαν μια τυπική ποινική υπόθεση, αυτή που αφορά τον 27χρονο μπάτσο που συνελήφθη συνοδεύοντας αλβανό μαφιόζο, την ώρα που αυτός πουλούσε 1 κιλό κοκαΐνη. Η σύλληψη έγινε στην Αθήνα, αλλά από κλιμάκιο της Ασφάλειας Ιωαννίνων, που παρακολουθούσε τον αλβανό μαφιόζο. Το σημειώνουμε αυτό, γιατί ο συλληφθείς μάλλον είχε καλυμμένα τα νώτα του στην Αθήνα και δεν φανταζόταν ότι ασφαλίτες από τα Γιάννινα θα έφταναν μέχρις εδώ και θα έπεφτε πάνω τους.
Πάντως, είχε έτοιμο και το υπερασπιστικό του επιχείρημα: «Μου έδινε 100 ευρώ την ώρα για να τον προστατεύω από κάποιους αντιπάλους του, χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνει», υποστήριξε ο συλληφθείς μπάτσος, ενώ ο δικηγόρος του Δ. Μπουλούκος υποστηρίζει ότι «θα καταδειχθεί η έλλειψη εκ μέρους του κάθε γνώσης και συμμετοχής στη διακίνηση»! Προφανώς, ο μπάτσος θεώρησε πως ο Αλβανός που του έδινε (όπως λέει) 100 ευρώ την ώρα για να τον προστατεύει ήταν κάποιος… μεροκαματιάρης μετανάστης, απ’ αυτούς που δουλεύουν καθημερινά στην οικοδομή. Δεν είχε καταλάβει τίποτα για τη δουλειά που έκανε!
Γιατί, όμως, ασχολούμαστε με το θέμα; Αλλος ένας μπάτσος σε μαφιόζικα κυκλώματα, σιγά το νέο. Ασχολούμαστε γιατί η συγκεκριμένη υπόθεση έχει πολιτικές άκρες. Πολιτικές άκρες που αφορούν τον πρώην υπουργό Δημόσιας Τάξης και νυν Πολιτισμού Γ. Βουλγαράκη. Είναι αυτός που, χάρη στις πολύ καλές δημόσιες σχέσεις του και ειδικά στις σχέσεις του με τους «βαρόνους των μίντια» (όλοι αυτοί κάνουν και πολιτιστικές μπίζνες), κατάφερε να μην πάρει πολιτικές διαστάσεις το όλο ζήτημα, εξέλιξη που διευκολύνει αφάνταστα και τον συλληφθέντα (γιατί δεν κινδυνεύει με παραδειγματική τιμωρία ως εξιλαστήριο θύμα μιας πολιτικής υπόθεσης και πλέον ευελπιστεί ότι θα πέσει στα μαλακά).
Ο εν λόγω μπάτσος υπηρετούσε ως προσωπικός φρουρός του τέως υφυπουργού Δημόσιας Τάξης Χρ. Μαρκογιαννάκη. Χανιώτης ο υφυπουργός, χανιώτης και ο μπάτσος, το «παιδί» πρέπει να είχε πολύ καλές οικογενειακές και προσωπικές συστάσεις για να τοποθετηθεί σε τόσο ζηλευτή θέση. Οταν ο Μαρκογιαννάκης αναγκάστηκε να παραιτηθεί, ο φέρελπις μπάτσος («επρόκειτο περί εξαιρέτου αστυνομικού», λέει ο Μαρκογιαννάκης) πέρασε στην προσωπική φρουρά του υπουργού Βουλγαράκη, μετά από σύσταση του Μαρκογιαννάκη. Αρα, είχε πάρει άριστα σε όλα. Ηταν αστέρι. Για να το πούμε απλά, ήταν «δικό μας παιδί».
Στην προσωπική φρουρά του Βουλγαράκη υπηρετούσε μέχρι και ένα μήνα πριν τη σύλληψή του. Τότε απομακρύνθηκε. Για ποιο λόγο; Ο Βουλγαράκης, φοβούμενος ότι η γκαντεμιά τον κυνηγάει και στο νέο του πόστο, έσπευσε να βγάλει ανακοίνωση, στην οποία ανέφερε τα εξής εκπληκτικά: «Στον φάκελό του δεν υπήρχε καμιά ένδειξη ή υπόνοια εμπλοκής του σε παράνομες δραστηριότητες. Τον περασμένο Απρίλιο περιήλθε σε γνώση του κ. υπουργού ότι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου αστυφύλακα δεν συνάδει με τα καθήκοντά του (εριστικός, φλύαρος και σχετικά αδιάφορος). Για τους λόγους αυτούς ζητήθηκε από την αρμόδια υπηρεσία της ΕΛΑΣ η αντικατάστασή του και διατυπώθηκαν παρατηρήσεις για τη συμπεριφορά του».
H τοποθέτηση αυτή του Βουλγαράκη δεν αντέχει ούτε στην κοινή λογική. Τον είχε στη φρουρά του επί επτά μήνες και ξαφνικά «περιήλθε σε γνώση του» ότι είναι «εριστικός, φλύαρος και σχετικά αδιάφορος»; Ο Βουλγαράκης έχει αυξημένη φρουρά, διότι θεωρείται «στόχος τρομοκρατών». Επομένως, οι άνδρες της φρουράς του περνούν από κόσκινο. Μετά από τόσο καιρό και αφού είχε υπηρετήσει και επί δυόμισι χρόνια στη φρουρά του υφυπουργού του κατάλαβαν ότι ο μπάτσος είναι εριστικός και φλύαρος; Πριν ήταν «τύπος και υπογραμμός»; Αστεία πράγματα.
Ομως, δεν χρειαζόμαστε λογικές σκέψεις για να καταλάβουμε ότι ο Βουλγαράκης λέει ψέματα. Τον «άδειασε», ενδεχομένως χωρίς να έχει τέτοια πρόθεση, ο πρώην υφυπουργός του, που έπρεπε να προστατέψει το δικό του όνομα. Δήλωσε ο Χρ. Μαρκογιαννάκης: «Προ διμήνου ή τριμήνου περίπου, με ενημέρωσε ο διευθυντής του γραφείου μου, κ. Χαραλαμπίδης, αντιστράτηγος ΕΛΑΣ ε.α., ότι είχαν περιέλθει σ’ αυτόν πληροφορίες ότι “κάτι δεν πάει καλά” με τον συγκεκριμένο αστυνομικό. Του συνέστησα να ενημερώσει αμέσως τον διευθυντή του γραφείου του κ. Βουλγαράκη, πράγμα το οποίο και έγινε».
Αρα, ο Βουλγαράκης ενημερώθηκε από τον Μαρκογιαννάκη, που έχει στη δούλεψή του έναν απόστρατο στρατηγό της ΕΛΑΣ, ο οποίος προφανώς έχει τις επαφές του με την Αστυνομία. Και βέβαια, το «κάτι δεν πάει καλά» για το μπάτσο-σωματοφύλακα που ο ίδιος είχε πασάρει στον Βουλγαράκη δεν μπορεί να είναι ««εριστικός, φλύαρος και σχετικά αδιάφορος». Θα αρκούσε ο προϊστάμενος της φρουράς του Βουλγαράκη για να διαπιστώσει τέτοιες ιδιότητες και να «σουτάρει» ως ακατάλληλο τον σωματοφύλακα. Οι πληροφορίες που έμαθε ο απόστρατος στρατηγός προφανώς είχαν να κάνουν με τις άλλες ιδιότητες του μπάτσου-σωματοφύλακα. Κι αυτές οι πληροφορίες έφτασαν στον Βουλγαράκη, ο οποίος και τον έδιωξε. Τον έδιωξε από κοντά του, τον άφησε όμως στην Αστυνομία.
Ας υποθέσουμε ότι ο Βουλγαράκης δεν ήξερε για νταραβέρια με εμπόριο ναρκωτικών. Σίγουρα, όμως, έμαθε για τις «κακές παρέες» του φρουρού του. Εμαθε προφανώς ότι συνοδεύει αλβανό μαφιόζο. Γιατί δεν το «σφύριξε» στον Πολύδωρα, ώστε να μπει μπροστά σχέδιο σύλληψής του; Ο Πολύδωρας, σε μια προσπάθεια να συμμαζέψει πολιτικά το θέμα, δήλωσε ότι «είχε άμεση συμμετοχή στην εξιχνίαση των υποθέσεων και στην σύλληψη των δραστών (σ.σ. προσθέτει κι αυτή του διοικητή του Α.Τ. Νέας Ιωνίας) η Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων της Ελληνικής Αστυνομίας». Ομως, πάνω στο φρουρό του Βουλγαράκη «έπεσαν» οι ασφαλίτες από τα Γιάννινα, που παρακολουθούσαν τον Αλβανό και συνεργάστηκαν με τη δίωξη ναρκωτικών Αττικής (πιάστηκε στον Αγιο Στέφανο και όχι στην Αθήνα). Οι λεγόμενοι «αδιάφθοροι» της ΕΛΑΣ δεν είχαν καμιά ανάμιξη. Δεν έχουμε στοιχεία για να πούμε ότι ο Βουλγαράκης έκανε πλάτες στο φρουρό του. Είναι όμως βέβαιο, πως το ότι ήταν ένα «γαλάζιο παιδί» με «καλές συστάσεις» ήταν αυτό που τον έκανε να τον διώξει από τη φρουρά του, χωρίς να ζητήσει να ελεγχθεί η δράση του στα μαφιόζικα κυκλώματα. Ο Βουλγαράκης «καθάρισε» πολιτικά διότι έχει δώσει «γην και ύδωρ» στους «νταβατζήδες», ενώ αν ήταν άλλος…