♦ Τελικά, δεν ήταν ντέρμπι (όπως γράφαμε στο προηγούμενο φύλλο), δεν ήταν όμως και ματσάκι, αφού η αυτοδυναμία παίχτηκε σε ελάχιστες δεκάδες χιλιάδες ψήφους. Σίγουρα δεν του ήρθαν όπως τα περίμενε του Καραμανλή, όμως η διαφορά των 4 μονάδων και η κρίση του ΠΑΣΟΚ τον βοηθούν να κρύψει κάτω από το χαλί το δικό του πρόβλημα.
♦ Επειδή λέγεται Τζουμάκας και τα λεγόμενά του έχουν πολιτογραφηθεί διαχρονικώς ως τζουμακίες, δε σημαίνει ότι δεν έχει δίκιο, όταν καταγγέλλει ότι επιχειρηματίες αγοράζουν τηλεοπτικό χρόνο για λογαριασμό συγκεκριμένων πολιτικών. Ετσι παίζεται το παιχνίδι που στην Αμερική ευστόχως έχουν χαρακτηρίσει «λόμπινγκ». Φυσικά, του ζητούν αμέσως στοιχεία και δεν έχει να δώσει. Διότι, όπως είχε πει πολύ παλιά ο Καραμανλής (ο πεθαμένος), «στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται και πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται». Αυτά που καταγγέλλει ο Τζουμάκας ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία.
♦ Εννοείται πως ο Τζουμάκας τα καταγγέλλει τώρα που ο ίδιος είναι στην απέξω. Αν θέλει, ας έρθει να συζητήσουμε για τις δικές του προεκλογικές εκστρατείες, όταν ήταν στα ντουζένια του. Πώς νοίκιαζε κάτι πολυόροφα κτίρια στην Πανεπιστημίου κ.λπ. κ.λπ.
♦ Με τη μεταμεσονύχτια δήλωσή του τη βραδιά των εκλογών ο Γιωργάκης τα ‘χωσε (εμμέσως πλην σαφώς) στον Σημίτη, χρεώνοντας στις κυβερνήσεις του την ευθύνη για το χάλι του ΠΑΣΟΚ. Δεν ξέρουμε αν το ‘κανε μες στην απελπισία του ή αν κάτι είχε ψυλλιαστεί, το γεγονός πάντως είναι πως ο «Κινέζος» θεώρησε τη δήλωση αυτή casus belli και την επόμενη κιόλας μέρα έδειξε την προτίμησή του στον Μπένι. Κάποια από τα «πουλέν» του, μάλιστα (βλέπε Βερελής), δεν περίμεναν καν να ξημερώσει και έδειξαν από τηλεοράσεως την προτίμησή τους. Τι να κάνουμε, Γιωργάκη, αυτά έχει η ζωή. Αυτός σου ‘δωσε το δαχτυλίδι, αυτός (μαζί με πολλούς άλλους) σου το παίρνει.
ΥΓ1: Τα «σημιτίκια» (Βερελής, Χρυσοχοΐδης κ.λπ.) δεν παρέλειψαν να την πέσουν (πάντα εμμέσως) και στον Λαλιώτη, κατηγορώντας τον για χρήση ξεπερασμένων μεθόδων στην προεκλογική εκστρατεία.
ΥΓ2: Δε μπορείς να πεις, εκεί στο «όλον ΠΑΣΟΚ» είναι… μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.
♦ Μήπως η απώλεια της μονοεδρικής-φέουδου της Ευρυτανίας για τη ΝΔ έχει σχέση με τις φιλοδοξίες του υιού Μπακογιάννη, που θα τη διεκδικήσει την επόμενη φορά; Οι θεωρίες συνωμοσίας δεν μας αρέσουν, αλλά όταν πρόκειται για το Μητσοτακέικο δε μπορείς να μη σκέφτεσαι συνωμοτικά και ιντριγκαδόρικα.
♦ Αφιερώματα σε όλες τις εφημερίδες για μια ταινία μικρού μήκους που θα προβληθεί στο φεστιβάλ της Δράμας. Είναι άραγε η μόνη αξιόλογη ταινία του φεστιβάλ ή μήπως μια ταινία που αποκαλύπτει ένα εκπληκτικό ταλέντο; Τίποτα από τα δύο. Απλά, δημιουργός της είναι η κόρη του Θόδωρου Αγγελόπουλου και ο μπαμπάς έβαλε τα μεγάλα μέσα για να «σπρώξει» την κόρη, πριν καν κοινό και κριτικοί δουν την ταινία της.