♦ Κράτος και διαφθορά. Πως θα κόψουμε τον ομφάλιο λώρο (Διεθνής Διαφάνεια-Ελλάς)
Τίτλος σχολίου: Τι τους κοιτάμε, ρε!!!!
Υπότιτλος Α’: Α, ρε άτιμε καναπέ!!!
Υπότιτλος Β’: Α, ρε άτιμη κάλπη!!!…
Οι υπόλοιποι υπότιτλοι δικοί σας.
Κράτος και διαφθορά και τα υπόλοιπα με τον… λώρο είναι ημερίδα που οργάνωσε η Διεθνής Διαφάνεια και που ο πρόεδρός της είναι εξέχον στέλεχος της Παγκόσμιας Τράπεζας. Στην ημερίδα κύριοι ομιλητές ήταν ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης. Για τον Γιωργάκη τι να πει κανείς. Το παιδί είναι μια διαφάνεια μόνος του. Αλλά και ο Κωστάκης γίγας. Πρωθυπουργός με α… Παρ’ όσα λέγεται ότι ακούγονται στο DVD. Και εν πάση περιπτώσει, σεξιστές δεν είμαστε. Εμάς μας ενδιαφέρει ότι ο έλληνας πρωθυπουργός είναι ορκισμένος οπαδός της διαφάνειας. Φοβερός πολέμιος της εξαγοράς και της συναλλαγής. Τι, τολμάτε να έχετε διαφορετική γνώμη;!!! Ε… «κόντρα» διαβάζετε, τι να περιμένει κανείς. Ενώ αν διαβάζατε «Ακρόπολις» – την αρχαιοτέρα των ελληνικών εφημερίδων, όπως λέει στη λεζάντα- θα είχατε πληροφορηθεί ότι: «Ολα στο φως με εντολή Καραμανλή »(τίτλος στις 15/1), «Με σεβασμό στη δικαιοσύνη και υπηρετώντας τη διαφάνεια στην πράξη, ο διευθυντής του γραφείου του πρωθυπουργού Γιάννης Ανδριανός φέρεται να αποκάλυψε χθες στον ανακριτή τον κομιστή».
Δεν πείθεστε. Λογικό. Πάμε «Απογευματινή» 15/1(εδώ έχουμε αντικειμενική δημοσιογραφία): «Βασίλειο διαφθοράς και εγκληματικότητας», (ε;…αμ δε…) «Απογοητευτικά τα συμπεράσματα δημοσκόπησης της PUBLIC ISSUE που παρουσιάστηκε στην ημερίδα της “Διεθνούς Διαφάνειας-Ελλάς” και του απολογισμού της ΕΛ.ΑΣ για το 2007» (υπέρτιτλος). Υπότιτλος: «Το 42% των πολιτών έχει “λαδώσει” δημόσιο λειτουργό (μεγάλη υπόθεση να είσαι λειτουργός, φίλε μου) για να εξυπηρετηθεί», «ΡΕΚΟΡ κλοπών και Διαρρήξεων (58.472), αλλά και ανθρωποκτονιών (139)», «Καραμανλής (φωτογραφία): Πλανώνται όσοι εμπλέκονται στα κοινά (σ.σ. όχι στους κύνας) λησμονώντας αρχές και αξίες». Στο ίδιο μήκος κύματος και ο «Αδέσμευτος» του Ρίζου. Σου λέει, μπουρδέλο είναι όλα. Μέρος του μπουρδέλου και μεις. Τι ψάχνετε να βρείτε; Ολα μπουρδέλο, πλην του αρχιμπου… συγνώμη του Καραμανλή, που ως νέος Ηρακλής θα καθαρίσει την κόπρο του Αυγείου.
Δεν έχει πολλά βουνά αυτή η χώρα. Λάθος πρέπει να γίνεται. Τόσο μαζεμένο χαζόχορτο θέλει πολλές πεδιάδες να παραχθεί. Θα μου πείτε, το κάνουν εισαγωγή. Παγκοσμιοποίηση γαρ. Σωστό. Εχει στις αμερικάνικες Πολιτείες αυτή την εποχή των προκριματικών κάργα. Αλλά δε γίνεται. Κάπου θα υπάρχει και κανένας σοβαρός δεξιός. Τι στο διάολο. Κανένας πεφωτισμένος. Και βέβαια υπάρχει. Ο Αλαφούζος με την «Καθημερινή» του. Εδώ είναι η αλήθεια: «Κυβερνητικά στελέχη, σε κατ’ ιδίαν συζητήσεις τους, διατυπώνουν υπόνοιες για σχέδιο εκβιασμού της κυβέρνησης με όχημα την υπόθεση του κ. Χρήστου Ζαχόπουλου» (τύφλα να ‘χει ο Γκουσγκούνης ο Χρηστάρας). Μην ξεχνάτε. Τα γιαούρτια πάντα VELUTE. Πάρα λίγο να μη σας δώσω σπουδαία πληροφορία. Χορηγοί της εκδήλωσης η Εθνική Τράπεζα, η Aspis Bank, η ΔΕΗ, η Jet Oil, η Καθημερινή και άλλες διαφανείς και δημοκρατικές δυνάμεις. VELUTE είπαμε.
♦ Ο πολιτισμός σε video. Υπουργείο Πολιτισμού, δικτυακός τόπος
– Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
– Επίσκεψη του Υπουργού Πολιτισμού κ. Βουλγαράκη στο Τατόι (Από την παλιά καλή ελληνική κωμωδία)
– Εργασίες συντήρησης και προετοιμασίας των εκθεμάτων του Παλαιού Μουσείου Ακροπόλεως για την μεταφορά τους στο Νέο Μουσείο
Ποιο video λείπει, ποιο DVD λείπει, ρε γαμώτο;