Σύμφωνα με όλους τους κανόνες της ιατρικής δεοντολογίας και ηθικής αντιμετωπίζεται ο πολυτραυματίας Χρ. Ζαχόπουλος. Ο διευθυντής της ΜΕΘ του «Ευαγγελισμού» Χαρ. Ρούσσος απαγόρευσε ρητά κάθε επαφή του με τις ανακριτικές αρχές, δηλώνοντας ότι θα απαιτηθεί ενάμισος μήνας τουλάχιστον για να συνέλθει από το σύνδρομο της Εντατικής και να είναι σε θέση να ελέγχει τον εαυτό του. Είναι ο ίδιος άνθρωπος που αμέσως μετά την αποσωλήνωση του Σάββα Ξηρού, ο οποίος ας σημειωθεί ότι ήταν σε βαρύτερη κατάσταση από τον Ζαχόπουλο, δεδομένου ότι τα κύρια τραύματά του ήταν στο κεφάλι, έμπασε στην Εντατική τον Διώτη και τον Σύρο, γνωματεύοντας ότι ένας άνθρωπος τυφλός, κουφός, δεμένος με ιμάντες στο κρεβάτι, ευρισκόμενος σε συνεχές παραλήρημα, ήταν σε θέση να καταθέσει.
♦ Βρήκαμε τον Κουκοδήμο STOP
«Χάσαμε τον Κουκοδήμο STOP» ήταν ο τίτλος ενός πολιτικού σχολίου στο φύλλο της «Κ» την προηγούμενη εβδομάδα.Για την Τετάρτη το βράδυ είχε προαναγγείλει «αναλυτική ανακοίνωσή» του ο «λοχίας» της ΚΟ της ΝΔ. Ι. Τραγάκης.Πέρασε η Τετάρτη, πέρασε η Πέμπτη, η εφημερίδα μας έφυγε για το τυπογραφείο (λίγο μετά τις 10 το βράδυ της Πέμπτης), άφαντος ο Κουκοδήμος. Εμφανίστηκε λίγο αργότερα δι’ επιστολής στην εκπομπή του Ζούγκλα, ο οποίος, αφού τον ξεμπρόστιασε, τώρα τον παίρνει υπό την προστασία του.
Τυπικό δείγμα τριτοκλασάτου βουλευτή, που αναδείχτηκε χάρη στις πλάτες του «περιβάλλοντος» του Μαξίμου, ο Κουκοδήμος έχει κρεμαστεί πλέον από τον Ζούγκλα. Αυτός είναι ο σύμβουλός του. Κι αυτός τον συμβούλεψε να μην παραιτηθεί, αλλά να εξαφανιστεί για μερικές μέρες, μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Βέβαια, αν δεν υπήρχε ο μαγικός αριθμός 152, που κάνει ιδιαίτερα επισφαλή την κοινοβουλευτική πλειοψηφία της κυβέρνησης, ο Κουκοδήμος θα είχε ξωπεταχτεί από την πρώτη στιγμή. Κι αν πίσω του δεν ακολουθούσε ο πολύπαθος Ν. Κάκκαλος, με τα γνωστά αισθήματα… αγάπης για τον Καραμανλή, θα είχε μάλλον υποχρεωθεί σε παραίτηση.
Πέραν αυτών, όμως, εκείνο που πρέπει να σημειωθεί είναι πως η άθλια συμπεριφορά του συγκεκριμένου βουλευτή δεν αποτελεί προσωπική ιδιαιτερότητα, εξαίρεση από τον κανόνα. Είναι ο κανόνας. Ενας κανόνας που κρύβεται επιμελώς πίσω από την ατσαλάκωτη εικόνα και τον ηχηρό βερμπαλισμό των «πατέρων του έθνους».
♦ Επαινοι για λαμογιές
Είπε, μεταξύ άλλων, ο ΥΠΕΠΘ Ε. Στυλιανίδης, μιλώντας στη Βουλή για τον Παρασκευαΐδη: «Η ανθρωπιστική δράση της Εκκλησίας της Ελλάδος, όχι μόνο εθνική, αλλά και διεθνής, όπως εκδηλώθηκε επί των ημερών του μέσω πρωτοβουλιών σε πολλές γωνιές του πλανήτη, εκφράζει την αλληλεγγύη και την αγάπη της Ελληνικής Ορθοδόξου Εκκλησίας και του ελληνικού λαού προς δοκιμαζόμενους λαούς του κόσμου, που υπέστησαν τις συνέπειες πολέμων, φτώχειας και φυσικών καταστροφών, προσδίδοντας διεθνή αναγνώριση στην Εκκλησία μας».
Πολλά μπορούμε ν’ αντέξουμε, όχι όμως κι αυτό. Γιατί οι Στυλιανίδηδες «ξεχνούν», όμως εμείς δε μπορούμε να ξεχάσουμε τους εκατοντάδες τόνους σάπια κοτόπουλα, που βρέθηκαν τυχαία σε αποθήκες-ψυγεία και προορίζονταν για τους πεινασμένους του Ιράκ. Σχεδόν έξι εκατομμύρια ευρώ ζητά πίσω το υπουργείο Εξωτερικών από την Εκκλησία, για να κλείσει αυτό το σκάνδαλο, χωρίς τις ποινικές κυρώσεις που έπρεπε να επιβληθούν. Εψαξε μήπως κανείς τι έγινε σε προηγούμενες περιπτώσεις; Οχι, βέβαια. Κι όμως, το σύνολο σχεδόν της λεγόμενης επισιτιστικής βοήθειας της Ελλάδας προς τρίτες χώρες πέρασε από τα χέρια των ρασοφόρων μπίζνεσμεν, μέσω του μαγαζιού που έχουν στήσει με το όνομα «Αλληλεγγύη». Μπίζνες με τα λεφτά του ελληνικού λαού έκαναν και κάνουν. Ούτε καν φιλανθρωπικό έργο με δικά τους λεφτά.
♦ Ούτε τα προσχήματα
Βιαστήκαμε να γράψουμε στο προηγούμενο φύλλο ότι η Εισαγγελία, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, άσκησε δίωξη και «κατά παντός υπευθύνου» για την υπόθεση Ζαχόπουλου. Η αλήθεια είναι πως η Εισαγγελία αναγκάστηκε να επεκτείνει τη δίωξη, επειδή το ζήτησε με έγγραφό του ο ανακριτής και δε μπορούσαν ν’ αρνηθούν. Η Εισαγγελία δεν είχε καμιά πρόθεση να το κάνει. Αλλωστε, η σκανδαλώδης διαπλοκή της με την κυβέρνηση φάνηκε από την αρχή, όταν άσκησε δίωξη μόνο κατά της Τσέκου, μολονότι οι μάρτυρες της πλευράς Ζαχόπουλου έκαναν λόγο για κύκλωμα εκβιαστών. Κύκλωμα με ένα μόνο άτομο δεν υπάρχει, αλλά όταν ο στόχος είναι να κλειστεί η Τσέκου στον Κορυδαλλό, για να τεθεί υπό ομηρία, η τήρηση του νόμου είναι… ασήμαντη λεπτομέρεια.
Και σε ποιον εισαγγελέα ανατέθηκε η επέκταση της δίωξης που ζήτησε ο ανακριτής; Στην Ελένη Ράικου. Δηλαδή, στην εισαγγελέα που (προφανώς ως έμπιστη του κυβερνώντος κόμματος) επισκέφτηκε ο Ζαχόπουλος για να της καταγγείλει ότι τον εκβιάζουν κι αυτή «έθαψε» την καταγγελία, λες κι ήταν δημοσιογράφος κι έπρεπε να τηρήσει το off the record. Ούτε τα προσχήματα δεν αισθάνονται την ανάγκη να τηρήσουν.
♦ Σύνδρομο Ραν-Ταν-Πλαν
Με το «σύνδρομο Ραν-Ταν-Πλαν» αντέδρασε για μια ακόμη φορά η Εισαγγελία Αθήνας. Κυριακάτικα και αφού το video των λίγων δευτερολέπτων ανέβηκε στο press.gr για δεύτερη φορά, προκαλώντας δημοσιογραφικό θόρυβο, πήρε μπροστά ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας και παρήγγειλε στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας να ερευνήσει τη δημοσίευση αποσπάσματος του «ροζ DVD» στο Ιντερνετ. Οπως γνωρίζουν οι αναγνώστες της «Κ» (γράψαμε σχετικά στο προηγούμενο φύλλο), η σχετική ανάρτηση είχε γίνει την Τετάρτη σε πορνοσάιτ (διατηρήθηκε μόνο για ένα σαραντάλεπτο) και ανακοινώθηκε από σημείωμα στο press.gr. H Aσφάλεια ανακοίνωσε ότι το video είναι μαϊμού και έχει δίκιο. Το ψάξαμε καλύτερα και μεις και είδαμε ότι έχει μπει μια μικρή κίνηση στη φωτογραφία που δημοσίευσε το «Θέμα». Το ερώτημα, όμως, είναι γιατί έθαψαν το ζήτημα επί τόσες μέρες. Και μη μας πει κανείς ότι τα σαΐνια των ΜΜΕ και οι ασφαλίτες του Σφακιανάκη δεν παρακολουθούν το press.gr!
♦ Οι μωρές παρθένες
Οπως διαβάσαμε στο «Ποντίκι», οι πέραν του ΣΥΝ εταίροι του ΣΥΡΙΖΑ ετοιμάζουν κείμενο στο οποίο τονίζεται η ανάγκη «για τη συλλογική λειτουργία του ΣΥΡΙΖΑ και την ισχυροποίηση της αριστερής φυσιογνωμίας του» (sic!) και ζητείται να αποκλειστεί η προοπτική της «κεντροαριστεράς» και του «κυβερνητισμού» (δυο φορές sic!).
Μας δουλεύουν ή τους αρέσει να αλληλοδουλεύονται;
♦ Μωραίνει Κύριος…
Οτι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι μέρος της κρίσης του πολιτικού συστήματος, υποστήριξε ο Γιωργάκης σε κομματική φιέστα στη Δυτική Αθήνα. Ως μέρος της κρίσης -υποστήριξε- το παρουσιάζουν τα συμφέροντα που ευνοούνται και βολεύονται από τη ΝΔ, τα οποία θέλουν να αποδυναμώσουν το ισχυρό, αυτόνομο και αυτοδύναμο ΠΑΣΟΚ, επειδή δεν το ελέγχουν και δεν σκύβει το κεφάλι!
Την καλύτερη απάντηση για το αν είναι ή όχι το ΠΑΣΟΚ μέρος της κρίσης του πολιτικού συστήματος τη δίνουν τα γκάλοπ, που δημοσιεύονται σωρηδόν εσχάτως. Το πιο πρόσφατο (Metron Analysis για το «Ποντίκι») δείχνει πτώση 7% της ΝΔ από την ίδια έρευνα του Νοέμβρη και πτώση 5,3% του ΠΑΣΟΚ. Στην πρόθεση ψήφου δείχνει μπροστά τη ΝΔ κατά 1,5% (27,6% έναντι 26,1% του ΠΑΣΟΚ) και τον Καραμανλή να «ρίχνει στ’ αυτιά» του Γιωργάκη στον τομέα «δημοφιλία» (55,4% θετική και 40,8% αρνητική γνώμη για τον Καραμανλή, 43% θετική και 52,6% αρνητική γνώμη για τον Γιωργάκη).
Α, ναι, να θυμίσουμε στον Γιωργάκη πως το κόμμα του, με δική του ενεργό συμμετοχή, βρίσκεται μια ανάσα πριν τη διάσπαση, γεγονός το οποίο -προφανώς- δεν αξιολογείται ως στοιχείο πολιτικής κρίσης!
♦ Ας πρόσεχαν
Πολλοί Πασόκοι τα ‘χουν πάρει άγρια στο κρανίο με το κείμενο «Πολιτικών Θέσεων» που ετοίμασε για το συνέδριο ο Ανδρουλάκης, μετά από απευθείας ανάθεση του Γιωργάκη. Διακρίνεται -λένε- από τη γνωστή ανδρουλάκεια φλυαρία, ενώ αποπνέει έναν αποκρουστικό αέρα νεοφιλελευθερισμού, που θα δημιουργήσει προβλήματα στο ΠΑΣΟΚ. Κοντολογίς, το θεωρούν ένα άχρηστο κείμενο. Σύμφωνα με πληροφορίες, την ίδια άποψη έχει και το στενό επιτελείο του Γιωργάκη (εδώ στα ιδεολογικά «βασιλεύει» ο Ν. Κοτζιάς, «άσπονδος φίλος» του Ανδρουλάκη από την περίοδο του Περισσού).
Πάντως, ο Γιωργάκης δεν ανησυχεί ιδιαίτερα. Ξέρει ότι ο Μίμης, παρότι εμφανίζεται ως ρηξικέλευθος και… άνθρωπος αρχών, θα κάνει όσες διορθώσεις του ζητηθούν, διότι έχει μάθει να υπακούει στο αφεντικό που κάθε φορά διαλέγει. Η επιλογή του, πάντως, για το συγκεκριμένο ρόλο δείχνει και την οργάνωση τύπου παιδικής χαράς που εξακολουθεί να διέπει τον «ώριμο» Γιωργάκη.
♦ Συνένοχοι στο έγκλημα
Το γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο, αλλά η σιωπή είναι τόσο… εκκωφαντική που είμαστε αναγκασμένοι να επανέλθουμε.
Αυτό το έγκλημα έχει φυσικούς και ηθικούς αυτουργούς. Γι’ αυτό και ο Τύπος σιωπά, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων, που δε φτάνουν ούτε τα δάχτυλα του ενός χεριού. Γι’ αυτό σιωπούν τα επιστημονικά και συνδικαλιστικά όργανα των γιατρών, τα καθ’ ύλην επιφορτισμένα με την τήρηση της ιατρικής δεοντολογίας και ηθικής. Γι’ αυτό σιωπούν οι συνεργάτες του πανίσχυρου Ρούσσου. Γι’ αυτό σιωπούν οι δικαστές που επικύρωσαν με τις αποφάσεις τους αυτό το έγκλημα. Γι’ αυτό σιωπά η εξωνημένη «αριστερά».