Οχι στο αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο. Δημοψήφισμα τώρα! (ΣΥΡΙΖΑ)
Η ομάδα μου, με το όνομα Λεωνίδας (όχι Λεωνίδας ο Λακεδαιμόνιος, ο άλλος ντε, ο Λεωνίδας Κύρκος, ένας από τους πιο φωτισμένους ηγέτες της σοσιαλδημοκρατίας) αποφάσισε να προσχωρήσει οργανωτικά στο ΣΥΡΙΖΑ και να είναι και στην «Κόντρα». Δυστυχώς, οι υπόλοιποι σύντροφοι δε μπόρεσαν να κατανοήσουν το κινηματικό βάθος της πρότασης για δημοψήφισμα. Διότι η ουσία της πρότασης για το δημοψήφισμα είναι να μη περάσει το αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο. Αλλωστε, πάντοτε η φωτισμένη θεσμική αριστερά πίστευε πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Πέρα από αυτό, όμως, τι σημαίνει πολιτικοποίηση του κινήματος; Πολιτικοποίηση του κινήματος σημαίνει η αριστερά να βγει πιο δυνατή σε ψήφους μετά από έναν αγώνα. Γι’ αυτό στις τριτοβάθμιες και τις δευτεροβάθμιες οργανώσεις (π.χ. ΠΟΕ-ΟΤΑ) ο ΣΥΡΙΖΑ δε διαφοροποιήθηκε πουθενά από το ΠΑΣΟΚ και ας το κατηγορούν ορισμένοι (μέσα σε αυτούς δυστυχώς και η «Κόντρα») ότι ξεπούλησε τον αγώνα. Τον ξεπούλησε για να τον κάνει πιο αποτελεσματικό. Τον ξεπούλησε για να καταλάβουν οι απεργοί ότι το κύριο δεν είναι η ενεργητική συμμετοχή στους αγώνες – εκεί μπορούν να αναθέτουν τις τύχες τους στις φωτισμένες ηγεσίες, στον ΣΥΡΙΖΑ κατά προτίμηση – αλλά να μάθουν να ψηφίζουν σωστά. Δυστυχώς, ορισμένες δυνάμεις του Συνασπισμού δεν ήθελαν να συμμετέχουμε στη γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ, γιατί λέει εμείς υπερασπιζόμαστε τους τρομοκράτες της 17Ν, ενώ αυτοί και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις υπερασπίζονταν τους αθώους. Ευτυχώς, όμως, στο ΣΥΡΙΖΑ δρουν επαναστατικές, ανιδιοτελείς δυνάμεις, η ΚΟΕ και η ΔΕΑ, οι οποίες δήλωσαν ότι μας παραχωρούν την καρέκλα τους για να μπούμε στη γραμματεία και έτσι ξεπεράστηκε το πρόβλημα. Α… Ρόζα Λούξεμπουργκ, που λέει και ο στίχος. Σε αποτελείωσαν και σένα.
Ελλάδα αξιών. Ισότητα, Δημοκρατία, Γνώση, Δημιουργία. (8ο Συνέδριο ΠΑΣΟΚ)
Από το «δίκαιη κοινωνία, δυνατή Ελλάδα» πάμε στην «Ελλάδα αξιών». Βλέπετε, το «δίκαιη κοινωνία» δεν τράβηξε. Λέτε να τραβήξει το καινούργιο; Χλομό λέτε. Χλομότατο, αλλά γιατί ρε γαμώτο; Αδικη κοινωνία. Ούτε μια ευκαιρία στο παιδί. Τι έκανε; Τόσοι και τόσοι έγιναν σωτήρες στου κασίδη το κεφάλι. Το παιδί τίποτα; Αυτό ήθελε να τονίσει το σύνθημα για δίκαιη κοινωνία. Να είναι δίκαιη η κοινωνία απέναντι στο παιδί. Αλλά η κακία του κόσμου, εκεί. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα. Αντε τώρα να το κάνεις από Γιωργάκης, Γιώργος. Ισως το τετράπτυχο των αξιών να βοηθήσει. Αλλωστε, εκείνο που αναγνωρίζει ο κόσμος τόσα χρόνια στο ΠΑΣΟΚ είναι ότι μένει σταθερό στις αξίες του. Μέχρι που καταντάει δογματικό, γραφικό. Τέτοιο πράγμα. Τόσα χρόνια αλλαγή, αλλαγή, όλα τα άλλαξε. Οι πλούσιοι άλλαξαν. Εγιναν πλουσιότεροι. Οι φτωχοί άλλαξαν. Δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ισότητα λοιπόν. Η συνέχεια της αλλαγής. Τις τιμές των άλλων αξιών μπορείτε να τις δείτε στην ιστοσελίδα του Χρηματιστήριου Αξιών Αθηνών.
Να αντισταθούμε στην επίθεση του συστήματος και τις νέες μανούβρες του. Η επαναστατική αριστερά χτίζεται στους αγώνες και τις συγκρούσεις (ΚΚΕ μ-λ)
Λάθος, αγαπητοί επαναστάτες του μ-λ. Η επαναστατική αριστερά χτίζεται όταν είναι συνεπής ουρά της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας και όταν λέγοντας συγκρούσεις εννοεί τις ειρηνικότατες διαδηλώσεις με τη μπόλικη προβοκατορολογία. Αν το σύνθημα είναι σωστό, μάλλον δεν έχετε μέλλον. Μήπως είναι καλύτερα να πάτε και σεις στο ΣΥΡΙΖΑ; Αν ντρέπεστε να πάτε με τ’ όνομά σας, κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα επαναστατικό ψευδώνυμο. Δίκτυο π.χ.