Στις 9 Μάη ο Α. Κοντός είχε συνάντηση με τους Γ. Αλογοσκούφη και Ν. Λέγκα. Μετά τη συνάντηση, ανακοίνωσε ότι αποφασίστηκε πως η ετήσια δαπάνη συμπλήρωσης των αιτήσεων ενεργοποίησης των ατομικών δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης των κατά κύριο επάγγελμα αγροτών από το 2009 θα βαρύνει τις πιστώσεις του κρατικού προϋπολογισμού.
Δήλωσε δε, ότι η απόφαση αυτή αποδεικνύει ότι η κυβέρνηση έχει στραμμένη την προσοχή της στους αγρότες, στους πολίτες της περιφέρειας και ότι με την ανάληψη από το κράτος του κόστους για τη διαδικασία ενεργοποίησης ατομικών δικαιωμάτων της ενιαίας ενίσχυσης, ικανοποιείται ένα δίκαιο αίτημα του αγροτικού κόσμου της χώρας και στηρίζεται το εισόδημα των ελλήνων αγροτών.
Στις 21 του περασμένου Δεκέμβρη ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μ. Στρατάκης ρωτούσε τον Α. Κοντό «αν προτίθεται η κυβέρνηση να καλύψει το κόστος της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής και να πληρώνει το κράτος τις κρατήσεις, όπως γίνεται σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης». Την απάντηση στο βουλευτή την έγραψε το τμήμα κοινοβουλευτικού ελέγχου και την υπόγραψε ο Α. Κοντός το βράδυ της 12ης Μάη, δηλαδή τρεις ημέρες μετά τη σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομίας και την εξαγγελία της 9ης Μάη. Αυτό μας δήλωσε η υπεύθυνη του τμήματος κοινοβουλευτικού ελέγχου, στην οποία μας παρέπεμψε ο γραμματέας του υπουργείου Γεωργίας Κ. Σκιαδάς. Παραθέτουμε την απάντηση του Α. Κοντού στο βουλευτή:
«Η περίπτωση να καλυφθεί από κρατικά κονδύλια το κόστος άσκησης της Νέας ΚΑΠ, ενέχει τον κίνδυνο να χαρακτηριστεί ως άμεση εθνική ενίσχυση η οποία στρεβλώνει τον διεθνή ανταγωνισμό και αντίκειται στην κοινοτική νομοθεσία. Εκ τούτου κατά την εκκαθάριση λογαριασμών υπάρχει ο κίνδυνος να επιβληθούν κατ’ αποκοπή οικονομικές διορθώσεις στη χώρα μας από τις υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ενωσης».
Πότε, λοιπόν, είπε την αλήθεια ο Α. Κοντός; Στις 9 ή στις 12 Μάη; Και αν έλεγε την αλήθεια στις 9, τι θα γίνει με τα πρόστιμα που θα επιβάλει η Κομισιόν στην περίπτωση αυτή; Αυτές τις μέρες ο Μ. Στρατάκης υπέβαλε νέα ερώτηση για το ίδιο ζήτημα. Μη προσπαθήσει ο υπουργός Γεωργίας να αποδώσει την αντιφατικότητα των αληλλοαναιρού-μενων απαντήσεών του στη σύγχυση των υπηρεσιακών παραγόντων. Γιατί θα του θυμίσουμε, ότι τις απαντήσεις τις υπέγραψε ο ίδιος και γι’ αυτό, πριν υπογράψει θα έπρεπε να εφαρμόσει τη μητρική συμβουλή, ότι πριν υπογράψουμε ένα χαρτί, διαβάζουμε καλά για να δούμε τι γράφει.
Στις 18 Μάη επισκέφθηκε την πυρόπληκτη Ηλεία, όπου εξήγγειλε την έγκριση έργων 100 εκατ. ευρώ για την εφταετία 2007-2013. Εάν αθροίσουμε τις δαπάνες των επιμέρους έργων, ανέρχονται σε 87,5 εκατ. ευρώ. Προφανώς, ο υπουργός έκανε μια στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, ύψους 12,5 εκατ. ευρώ. Λεπτομέρεια θα μας πουν κάποιοι. Τσιγκουνιές θα κάνουμε;
Η δαπάνη για τον εκσυγχρονισμό του αρδευτικού έργου Πηνειού-Αλφειού θα ανέλθει σε 40 εκατ. ευρώ. Το 2001 είχαν εγκριθεί στο Γ’ ΚΠΣ εγγειοβελτιωτικά έργα ύψους 243 εκατ. ευρώ. Στη συνέχεια αυτά μειώθηκαν σε 180 εκατ. ευρώ και μέχρι τέλος Οκτώβρη του 2007 απορροφήθηκαν μόνο 103 εκατ. ευρώ! Τα αναφέρουμε όλ’ αυτά, για να δείξουμε για μια φορά ακόμη, ότι ο Α. Κοντός είναι «μανούλα» στο φούσκωμα των αριθμών για τα έργα και στη δημιουργία πρόσκαιρων εντυπώσεων. Ενα είδος Μαυρογιαλούρου νέας κοπής.