Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας ήθελε πάση θυσία μια γνωμοδότηση από το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, ότι η έκταση των 8.800 στρεμμάτων στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής, που χάρισε στους αγιορίτες καλογέρους-μπίζνεσμεν δεν είναι δάσος, αλλά δασική, ανεξάρτητα από τις αποφάσεις της Επιτροπής Απαλλοτριώσεων (ΕΑ) το 1934 και της Επιτροπής Οριστικών Διανομών (ΕΟΔ) το 1971. Οι αποφάσεις αυτές έλεγαν ότι πρόκειται για δάσος κοινόχρηστο και σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 7 του νόμου 3147 είναι οριστικές. Εβαλαν λοιπόν την προϊσταμένη της Διεύθυνσης Πολιτικής Γης Σ. Μαντέλλη να ισχυριστεί, ότι δήθεν η Επιτροπή Απαλλοτριώσεων το 1934 είχε αποφασίσει ότι το Χθαμαλό Δάσος των 8.800 στρεμμάτων είναι δασική έκταση.
Ο δασάρχης Αρναίας Χαλκιδικής, στη δικαιοδοσία του οποίου υπάγεται το συγκεκριμένο δάσος, δεν έδωσε σημασία στην επισήμανση της Σ. Μαντέλλη ότι πρόκειται για δασική έκταση και δεν την έβαλε στη θέση της όπως έκανε η προϊσταμένη της Δι-εύθυνσης Δασών Κεντρικής Μακεδονίας. Ο δασάρχης Αρναίας περιορίστηκε να αναφέρει τι προβλέπουν οι αποφάσεις της ΕΑ και της ΕΟΔ, αλλά δεν επεκτάθηκε εκφράζοντας τη γνώμη του. Οτι δηλαδή οι αποφάσεις αυτές είναι οριστικές και σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δε χωρά καινούργιος χαρακτηρισμός. Ακόμη, στο ερώτημα εάν έχει κηρυχθεί ή θα κηρυχθεί αναδασωτέα, δεν είχε την έμπνευση ή την προνοητικότητα να απαντήσει ότι θα κηρυχθεί αναδασωτέα, μολονότι δεν έχει καεί ή εκχερσωθεί, κάτι που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία. Την παράλειψη του δασάρχη Αρναίας να μην εκφράσει την άποψή του εκμεταλλεύτηκε η Σ. Μαντέλλη και την ερμήνευσε, αυθαίρετα, σαν αυτός να πιστεύει ότι πρόκειται για δασική έκταση. Το ίδιο έκαναν ο εισηγητής του ΝΣΚ, Χρισ. Μπότσιος και η πλειοψηφία του, που έκριναν ότι είναι δασική έκταση.
Το ότι έχουμε να κάνουμε με μεθόδευση ενισχύεται και από το γεγονός ότι αγνόησαν τη θέση της Διεύθυνσης Δασών Κεντρικής Μακεδονίας, ότι είναι δάσος, και δέχτηκαν την άποψη της Διεύθυνσης Πολιτικής Γης, ότι είναι δασική έκταση. Μιας Διεύθυνσης καθ’ όλα αναρμόδιας. Παραθέτουμε το σχετικό απόσπασμα της γνωμοδότησης : «Με τον κατά την άποψη της Διεύθυνσης Πολιτικής Γης χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασικής διαφώνησε η Διεύθυνση Δασών Κεντρικής Μακεδονίας, έχουσα την άποψη ότι η έκταση την οποία αφορά το ερώτημα, είναι δάσος». Η πλειοψηφία του Ε’ Τμήματος γνωρίζει αυτή τη διαφορά και ενώ θα έπρεπε να συνταχθεί με την Διεύθυνση Δασών, εάν σεβόταν τον εαυτό της και ήθελε να διαφυλάξει το νομικό της κύρος, συντάχθηκε με τη Σ. Μαντέλλη, γιατί αυτό απαιτούσε η πολιτική ηγεσία.
Ο αντιπρόεδρος του ΝΣΚ και πρόεδρος του Ε’ Τμήματος, που διαφώνησε, τους υπενθύμισε ότι είναι αναρμόδιοι να αποφανθούν για το χαρακτήρα της έκτασης. Προσπάθησε να τους προστατεύσει από τις νομικές «πατάτες» στις οποίες θα έπεφταν αναγκαστικά στην προσπάθειά τους να ξεπεράσουν τα ανυπέρβλητα εμπόδια (τις αποφάσεις των δύο επιτροπών και το νόμο 3147/2003). Ιδού η νομική «πατάτα»: Χθαμαλό Δάσος = Χαμηλό Δάσος = Θαμνώδες =Δασική Εκταση!
Ο αντιπρόεδρος του ΝΣΚ αναγκάστηκε, μετά τις συνεχείς διαμαρτυρίες μας, να δώσει εντολή στον Χρ. Μπότσιο να στείλει τη γνωμοδότηση στην βιβλιοθήκη του ΝΣΚ την περασμένη Δευτέρα. Ο Κ. Κιλτίδης, όπως ξαναγράψαμε, την έκανε μεν δεκτή, αλλά δεν τη στέλνει στις περιφερειακές δασικές υπηρεσίες για να γίνει εκτελεστή. Σίγουρα φοβάται να το κάνει. Ομως αυτό δεν αρκεί. Πρέπει εδώ και τώρα να πάρει πίσω την υπογραφή του και να δώσει τέλος στον αποχαρακτηρισμό αυτής της έκτασης.
Μετά την «Κόντρα», και άλλες εφημερίδες μπαίνουν στο χορό των αποκαλύψεων για το σκάνδαλο του δάσους της Ουρανούπολης. Υπαινιγμούς είχε ο «Κόσμος του Επενδυτή», μεγάλο δημοσίευμα ο «Ριζοσπάστης» και μικρότερα το «Εθνος» και η «Ημερησία».
Οπως καταλαβαίνεις, κ. Κιλτίδη, τώρα αρχίζουν να σφίγγουν τα γάλατα…