Εκεί επιστρέφουμε, εκτός αν…
♦ Ομολογεί την απάτη
Το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται. Ετσι και ο εξυπνάκιας Γ. Παπακωνσταντίνου αυτοπαγιδεύτηκε και ομολόγησε ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εξαπάτησε τον ελληνικό λαό και του υπέκλεψε την ψήφο. Ερωτηθείς («Κέρδος», 15.6.10) αν πρέπει «να εκπονηθεί ένα νέο πρόγραμμα κυβερνητικό, που να λαμβάνει υπόψιν του τις νέες συνθήκες», απάντησε ότι «η σημερινή Κυβέρνηση, είναι ίσως η μοναδική ελληνική Κυβέρνηση που έχει με τόσο λεπτομέρεια και με αυστηρά χρονοδιαγράμματα περιγράψει τους στόχους και τις πολιτικές, που πρόκειται να εφαρμόσει τα επόμενα χρόνια. Στόχοι και πολιτικές που ανταποκρίνονται στα νέα δεδομένα. Αυτά αποτυπώνονται στο πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής που συνοδεύει το μηχανισμό χρηματοδότησης, στο οποίο, όποιος κάνει τον κόπο να το διαβάσει προσεκτικά, θα βρει ένα μεγάλο μέρος των κυβερνητικών μας δεσμεύσεων»!
Το πρόγραμμα του Μνημονίου είναι το κυβερνητικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ! Επομένως, το πρόγραμμα με το οποίο κατέβηκε και κέρδισε τις τελευταίες εκλογές ήταν καθαρή απάτη.
Τελικά, αποδείχτηκε ότι ο Παπακωνσταντίνου δεν έκανε λάθος. Αυτή είναι η νέα κυβερνητική γραμμή προπαγάνδας, αφού το ίδιο ακριβώς είπε μια μέρα μετά ο Παπανδρέου στο υπουργικό συμβούλιο: «Οι δεσμεύσεις του Μνημονίου, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι μέτρα τα οποία εμείς έχουμε δεσμευτεί και προεκλογικά να προχωρήσουμε, μέτρα αλλαγών που εμείς προτείναμε και θέλουμε».
♦ Δικτατορία (1)
Οπως είναι γνωστό, την Παρασκευή 11 Ιούνη, έγινε στη Βιέννη ένα φόρουμ των μεγαλοτραπεζιτών. Καλεσμένοι ήταν δυο πρωθυπουργοί των οποίων οι κυβερνήσεις έχουν κάνει προσφυγή στο ΔΝΤ. Ο Παπανδρέου και ο Βίκτορ Ούρμπαν της Ουγγαρίας. Ο Ούρμπαν μίλησε πριν από τον Παπανδρέου και για το ρεπορτάζ δίνουμε το λόγο στον απεσταλμένο του «Βήματος»:
«”Η άποψή μου, γενικώς, είναι ότι οι πολιτικοί δεν μπορούν να περιμένουν για εβδομάδες προτού δράσουν (…) Αν είσαι αργός δεν μπορείς να επιβιώσεις. Εγώ, όπως έκανα και στη χώρα μου μέσα σε μόλις δύο εβδομάδες, θα έπαιρνα αμέσως αποφασιστικά και ριζοσπαστικά μέτρα” είπε. Την ώρα που πρόφερε αυτές τις λέξεις από πίσω τραπέζια ακούγονταν διάφορα σχόλια. “Ετσι είναι”, “πολύ σωστά”, “οι αγορές παραμονεύουν”, “να κλείσουν στη φυλακή αυτούς που διαδηλώνουν κατά των μέτρων“».
Ποιοι κάθονταν στα πίσω τραπέζια; Τραπεζίτες και λοιποί καπιταλιστές που θέλουν ακόμα πιο δραστικά μέτρα από τους πολιτικούς τους εκπροσώπους. Οι τύποι αυτοί είναι που πληρώνουν αδρά διάφορα παπαγαλάκια για να πλασάρουν (όπως έχει γίνει και στη χώρα μας) ιδέες ακόμη και περί αναστολής άρθρων του Συντάγματος, όπως γίνεται σε εποχές πολέμου.
♦ Δικτατορία (2)
Για να μη θεωρηθεί, όμως, πως το φλερτ με δικτατορικές πολιτικές διακυβέρνησης γίνεται μόνο από κάποιους λυσσασμένους καπιταλιστές, ρίξτε μια ματιά σε κάποιες επισημάνσεις που έκανε σε συνέντευξή του στους «Financial Times» ο πρόεδρος της ΕΕ Χέρμαν φαν Ρουμπόι.
Ο φαν Ρουμπόι εκτίμησε ότι το Μάη η Ευρωζώνη έφτασε στα πρόθυρα μιας κατάρρευσης που θα μπορούσε να προκαλέσει παγκόσμια κρίση. Ο δρόμος για να αποφευχθεί κάτι τέτοιο στο μέλλον –είπε– είναι «οι μεταρρυθμίσεις στο πεδίο του προϋπολογισμού και της οικονομίας – ανταγωνιστικότητας, οι μεταρρυθμίσεις στην αγορά εργασίας, στην ηλικία συνταξιοδότησης κλπ.». Ως πολιτικός έχει πλήρη συνείδηση των κινδύνων αυτής της πολιτικής: «Φυσικά θα είναι δύσκολο. Σε ορισμένες στιγμές θα υπάρχει κοινωνική αναταραχή και πολιτική αντίθεση σε όλο αυτό». Ομως γνωρίζει καλά και κάτι που συζητιέται στα κοινοτικά διαβούλια, δεν διακηρύσσεται όμως επισήμως: «Αλλά γνωρίζω ότι οι περισσότεροι ηγέτες το γνωρίζουν. Είναι προετοιμασμένοι να πάρουν τεράστια ρίσκα, επειδή ξέρουν τι διακυβεύεται στην Ευρωζώνη».
♦ Ο καημός τους!
Στο προηγούμενο φύλλο παραθέσαμε μια ευρωλάγνα δήλωση του ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Ν. Χουντή, που θρηνούσε για τη «χωρίς προηγούμενο, μετάλλαξη της ΕΕ» και την «προσβολή των αξιών και των αρχών της ισότιμης συμμετοχής των κρατών μελών». Δεν είναι, όμως, μόνο ο ευρωβουλευτής. Η ίδια η γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ εξέδωσε ανακοίνωση για να καταγγείλει «κυβέρνηση, τραπεζίτες και ιθύνοντες στην ΕΕ», που «παραγκωνίζουν πλέον, όπως αποφάσισε και το Eurogroup, όχι μόνο τους λαούς αλλά ακόμα και τα Κοινοβούλια προκειμένου να ανταποκριθούν πιο απερίσπαστοι στα συμφέροντα των αγορών». Οχι δεν κάνουν απλώς διαπιστώσεις. Εχουν και συμπέρασμα. «Ο δρόμος αυτός –γράφουν– πέρα από το βάθεμα της ύφεσης, οδηγεί την ίδια την Ευρώπη σε αποσύνθεση». Και τι τους νοιάζει αυτούς αν αποσυντεθεί η ιμπεριαλιστική Ευρωένωση; Οταν είσαι ευρωλάγνος, αυτός είναι ο καημός σου.
♦ Ακροβατισμοί για εκτόνωση
Αν υπάρχει φόρμουλα για να μη γλιτώσουν την τιμωρία, λόγω παραγραφής, όσοι πολιτικοί βρεθούν ένοχοι για συμμετοχή σε σκάνδαλα, ρωτήθηκε ο υπουργός Δικαιοσύνης Χ. Καστανίδης («Επενδυτής», 12.6.10) και απάντησε ως εξής: «Η ποινική μας νομοθεσία διαθέτει έναν εξαιρετικό πλούτο προβλέψεων και ρυθμίσεων που επιτρέπουν την τιμωρία όσων αποδειχθεί ότι διέπραξαν ποινικά αδικήματα στις σκανδαλώδεις υποθέσεις του πρόσφατου παρελθόντος. Χρειάζεται, απλώς, δημιουργικός νομικός νους και οξυδερκής εφαρμοστής του δικαίου».
Ο Καστανίδης περιγράφει υπαινικτικά διάφορους νομικούς ακροβατισμούς, με ερμηνείες νόμων τραβηγμένες από τα μαλλιά. Ακροβατισμούς που δεν πρόκειται να εφαρμοστούν ποτέ σε βάρος διακεκριμένων μελών της αστικής κοινωνίας και της πολιτικής κάστας, αλλά θα χρησιμοποιηθούν για κάποιο χρονικό διάστημα σαν εργαλεία εκτόνωσης της λαϊκής οργής. Οι ακροβατισμοί χρησιμοποιούνται μόνο όταν επιχειρείται η εξόντωση ταξικών αντιπάλων (βλέπε και τις σχετικά πρόσφατες μεγάλες πολιτικές δίκες).
♦ Απορία ψάλτου βηξ
Ο γαλάζιος βουλευτής Μ. Σαλμάς, με αφορμή τη δήλωση Λοβέρδου ότι το Μάη μείωσε τη φαρμακευτική δαπάνη του ΙΚΑ κατά 5%, εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία υποστήριζε ότι αυτό είναι πλασματικό, γιατί την 1η Μάη έπαψαν να πωλούνται τα 89 ακριβά φάρμακα, που αποτελούν το 7% του συνόλου της φαρμακευτικής δαπάνης, γιατί το Μάη τα φαρμακεία ήταν κλειστά λόγω απεργίας για τρεις μέρες και γιατί από τις 15 Μάη μια σειρά φάρμακα έχουν αποσυρθεί από τις φαρμακευτικές εταιρίες.
Ο Λοβέρδος, αντί να απαντήσει στους ισχυρισμούς του βουλευτή, μοίρασε μια ανακοίνωση στην οποία έγραφε πως όλα αυτά «δεν έχουν καμία σημασία και ως προς αυτά παραπέμπουμε στη χθεσινή μας ανακοίνωση»!
♦ Περί σωτήρων και υποστηρικτών
Το πακέτο των 750 δισ. ευρώ που ενέκριναν οι ηγέτες της Ευρωένωσης για να στηρίξουν υποτίθεται κράτη που θα παρουσιάσουν προβλήματα εξυπηρέτησης του χρέους τους παρόμοια μ’ αυτά που εμφάνισε η Ελλάδα, δεν είναι παρά ένα δεύτερο πακέτο διάσωσης και στήριξης των ευρωπαϊκών τραπεζών, κυρίως των γερμανικών και των γαλλικών.
Την εκτίμηση δεν την κάνουμε (μόνον) εμείς, αλλά η… υπεράνω υποψίας Τράπεζα Διεθνών Διακανονισμών (BIS). Σύμφωνα με στοιχεία της BIS, οι γερμανικές και οι γαλλικές τράπεζες είναι οι περισσότερο εκτεθειμένες στις χώρες με προβλήματα εξυπηρέτησης του χρέους, καθώς κατέχουν ομόλογα ύψους 958 δισ. δολαρίων από Ισπανία, Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιρλανδία. Το ποσό αυτό ισοδυναμεί με το 61% της συνολικής έκθεσης του διεθνούς τραπεζικού συστήματος στην ευρωζώνη, που στα τέλη του 2009 ανερχόταν στα 1.580 δισ. δολάρια. Δημιουργώντας, λοιπόν, ένα ταμείο έκτακτων αναγκών, η ευρωζώνη δημιουργεί ένα «μαξιλάρι» για τις τράπεζές της.
♦ Ξεπέρασε κάθε όριο
Τι φταίει «για τη δραματική επιδείνωση των οικονομικών δεδομένων του ασφαλιστικού συστήματος»; Ιδού η απάντηση που έδωσε ο Α. Λοβέρδος, παρεμβαίνοντας στην 99η Σύνοδο της Γενικής Διάσκεψης του Διεθνούς Οργανισμού Εργασίας (ILO) στη Γενεύη: «α) οι δημογραφικές εξελίξεις, β) η εξάντληση των δυνατοτήτων του διανεμητικού συστήματος “PAY – AS – YOU – GO” και γ) οι πελατειακές αποφάσεις του πολιτικού συστήματος της χώρας μου, τα τελευταία 35 χρόνια».
Ούτε η κλοπή των αποθεματικών φταίει, ούτε η εισφοροδιαφυγή και η εισφοροκλοπή, ούτε το ότι το κράτος έκανε προνοιακή πολιτική με τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων, ούτε οι συνεχείς χαριστικές ρυθμίσεις υπέρ των καπιταλιστών, ούτε η ανεργία, ούτε οι ελαστικές εργασιακές σχέσεις. Φταίει μόνο η αύξηση του προσδόκιμου ζωής και οι… πλούσιες συντάξεις που παίρνουν οι εργαζόμενοι. Δεν θυμόμαστε άλλον υπουργό στο παρελθόν να έχει μιλήσει με τόσο προκλητικό τρόπο.
♦ Εγκλήματα και υποκρισία
Φτύνοντας κατάμουτρα τη λεγόμενη «διεθνή κοινότητα» (τον ΟΗΕ, δηλαδή), το Ισραήλ ανακοίνωσε τη συγκρότηση «επιτροπής έρευνας» για την υπόθεση της επίθεσης στο Στόλο της Ελευθερίας. Την επιτροπή απαρτίζουν ένας απόστρατος ανώτερος αξιωματικός του Ισραήλ και δυο συνταξιούχοι δικαστές του Ισραήλ. Και οι τρεις γνωστοί για τις σκληρές σιωνιστικές τους απόψεις. Ως παρατηρητές θα συμμετάσχουν ο βορειο-ιρλανδός ακροδεξιός Ντέιβιντ Τριμπλ, πρώην επικεφαλής των «Ενωτικών του Ολστερ» και ηγετικό στέλεχος της οργάνωσης «Φίλοι του Ισραήλ» και ο Κεν Ουότκιν, πρώην δημόσιος κατήγορος του καναδικού στρατού, επίσης γνωστός για τις φιλο-ισραηλινές του απόψεις.
Οι δυο ξένοι δεν θα έχουν δικαίωμα ψήφου, αλλά μόνο γνώμης, ενώ κανένας δεν θα έχει το δικαίωμα να ανακρίνει τους στρατιωτικούς που πήραν μέρος στην επιχείρηση! Τι θα κάνει τότε αυτή η επιτροπή; Μα δεν το κρύβει το Ισραήλ. Στόχος της έρευνας –όπως ανακοινώθηκε– είναι «να διαφυλάξει την ελευθερία δράσης των ισραηλινών στρατιωτών και να επιβεβαιώσει τον αμυντικό χαρακτήρα των ενεργειών τους»!!
Ακόμη και ο ισραηλινός Τύπος μίλησε για «κίνηση εντυπωσιασμού που δεν έχει καμία σχέση με έρευνα». Ομως, ο πρόεδρος Ομπάμα εξέφρασε την ικανοποίησή του και την εκτίμησή του ότι «μπορεί να υπάρξει αντικειμενική διερεύνηση»! Το ίδιο και η κυβέρνηση του Καναδά (καταλάβατε τώρα γιατί ορίστηκε και καναδός παρατηρητής).