Ο αναγνώστης του «Ριζοσπάστη» δεν πληροφορήθηκε καν ότι η γενική γραμματέας του Περισσού Α. Παπαρήγα, επικεφαλής κομματικής αντιπροσωπείας, συναντήθηκε με τον υπουργό Μπάτσων και Καταστολής Μ. Χρυσοχοΐδη. Οι αναγνώστες των υπόλοιπων αστικών εφημερίδων πληροφορήθηκαν μεν ότι έγινε η συνάντηση, όμως δεν φωτίστηκαν για το ακριβές περιεχόμενό της, αφού ανακοίνωση δεν εξέδωσε κανένα από τα δύο μέρη. Πληροφορηθήκαμε απλώς ότι «αντιπροσωπεία του ΚΚΕ με επικεφαλής την ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα ζήτησε και πραγματοποίησε συνάντηση με τον υπουργό κ. Χρυσοχοΐδη, προκειμένου να εκθέσει άμεσα και στη συγκεκριμένη συγκυρία τις πάγιες θέσεις του ΚΚΕ για το δικαίωμα στις λαϊκές διαδηλώσεις και κινητοποιήσεις, σε αντίθεση με την προσπάθεια δυσφήμισης και στοχοποίησής τους» (δελτίο Τύπου το οποίο αναρτήθηκε μόνο στην ιστοσελίδα kke.gr, ως είδηση και όχι ως ανακοίνωση κάποιου κομματικού οργάνου).
Πόσο συνηθισμένο είναι αρχηγός κοινοβουλευτικού κόμματος να συναντιέται με έναν υπουργό; Καθόλου συνηθισμένο, αφού ο αρχηγός κόμματος έχει ομόλογό του τον πρωθυπουργό, ενώ με τους υπουργούς συναντώνται συνήθως άλλα κομματικά στελέχη. Εκτός αν τη συνάντηση ζητήσει ο υπουργός, οπότε μεταβαίνει αυτός στην έδρα του κόμματος (όπως έκανε πρόσφατα ο Λοβέρδος με τους Σαμαρά και Καρατζαφέρη).
Αρα, κάτι πολύ σοβαρό είχε να συζητήσει με τον Χρυσοχοΐδη η ηγεσία του Περισσού, για να επιστρατευτεί η ίδια η Παπαρήγα και να κουβαληθεί στην Κατεχάκη. Επειδή με την ανακοίνωσή τους δεν μας φώτισαν, μπορούμε να εικάσουμε ότι πήγαν πρώτο για να διαβεβαιώσουν τον αρμόδιο για την καταστολή υπουργό ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει στην εν γένει στάση του Περισσού έναντι της αστικής νομιμότητας (να μην τους στοχοποιήσει, λοιπόν) και δεύτερο για να συζητήσουν σχέδια επιχειρησιακής συνεργασίας Αστυνομίας-Περισσού. Αυτό έχει γίνει και παλιότερα, πάντοτε επί ΠΑΣΟΚ. Ο Περισσός έπαιρνε μέρος σε επιχειρησιακές συσκέψεις στη ΓΑΔΑ για την «περιφρούρηση» του Πολυτεχνείου, κομμάτι της οποίας αναλάμβανε, ενώ σε τουλάχιστον μία περίπτωση (Νοέμβρης 1996), τα ΚΝΑΤ περικύκλωσαν και ξυλοκόπησαν περισσότερους από 100 νέους, τους οποίους ανάγκασαν να καθήσουν χτυπημένοι στο οδόστρωμα της Σταδίου, στο ύψος της Κλαυθμώνος, απ’ όπου τους παρέδωσαν στα ΜΑΤ.