►Η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε. και ζει την ίδια κρίση με τις υπόλοιπες χώρες. Αυτήν την εποχή, πολλοί ηγέτες ανά τον κόσμο τρομάζουν από την τρομερή οργή των νέων που δεν βρίσκουν δουλειά. Τα γεγονότα που ζήσατε τον Δεκέμβριο σας έκαναν να πάρετε μια γεύση
Πολ Κένεντι – Βρετανός ιστορικός (Καθημερινή)
►Δεν θέλω να διαγράψω τις διαφορές ανάμεσα στους κινηματικούς του ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Είναι πολλές και σημαντικές. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, παρά τις εκατέρωθεν βολές, κύλησε ο σταλινικός τέντζερης και βρήκε το αριστερίστικο καπάκι.
Γ. Γιαννουλόπουλος (Ελευθεροτυπία)
►Δεν θέλουμε τους συμπολίτες μας από τη μειονότητα ως μαϊντανούς στα ψηφοδέλτιά μας. Τους θέλουμε ως ισότιμους συμμέτοχους σ’ έναν κοινό αγώνα, που δεν σταματάει όταν κλείνουν τα φώτα των εκλογών, αλλά συνεχίζεται, προκειμένου ν’ αναγνωριστούν τα δικαιώματα των συμπολιτών μας της μειονότητας.
Αλέξης Τσίπρας
►Είμαι έτοιμος να δεχθώ να μηνυθώ από το ΚΚΕ και να εγκαταλείψω τη βουλευτική μου ασυλία, να ζητήσω από τη Βουλή να την άρει και να πάμε στα δικαστήρια γι’ αυτήν την υπόθεση (…) Εάν αποδειχθεί ότι ποτέ δεν επένδυσε το ΚΚΕ έμμεσα ή άμεσα στον «Γερμανό», τότε θα ζητήσω συγγνώμη από το ΚΚΕ και θα φύγω από την πολιτική ζωή του τόπου. Αυθωρεί και κατησχυμένος.
Θεόδωρος Πάγκαλος ο Β’
►Αντικομμουνισμός είναι όταν χρησιμοποιείς βρώμικα και ανέντιμα μέσα. Αυτό είναι αντικομμουνισμός.
Αλέκα Παπαρήγα
►Αυτά δε συγκινούν και κανέναν. Ούτε οι βαρβαρότητες ούτε τα παπαγαλάκια.
Ι. Βαρβιτσιώτης (Κανάλι 1)
►Oταν έχεις πολιτογραφηθεί στην πολιτική αγορά ως «υπηρέτης όλων των αφεντάδων», τότε ο Καρατζαφέρης αποβαίνει να είναι η φυσική σου κατάληξη. Αυτό συμβαίνει με όλες τις λεμονόκουπες…
Το Ποντίκι
►Αλλά και οι ρυτίδες μ’ αρέσουν και πιο πολύ αυτές που έσκαψαν τα χαμόγελα. Είναι τα αποτυπώματα της ίδιας της ζωής. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις αφαιρούν ορισμένοι, είναι σαν ν’ αφαιρούν τη μνήμη από το πρόσωπό τους.
Ντούλσε Πόντες (Ποντίκι)