Αυτό που γίνεται το τελευταίο διάστημα στη χώρα μας είναι ντροπή. Ντροπή όχι για το κράτος και τους διαχειριστές του, που αυτή η έννοια τους είναι ξένη, αλλά ντροπή για τον ελληνικό λαό. Εχουμε φτάσει σε τέτοια ρατσιστική διαστροφή, ώστε όχι μόνο να παρακολουθούμε απαθώς τα καθημερινά πογκρόμ ενάντια στους μετανάστες, αλλά να αποδεχόμαστε μια συζήτηση που έχει ως μοναδικό της αντικείμενο το πώς το ελληνικό κράτος θα παίξει αποτελεσματικότερα το ρόλο του συνοριοφύλακα και δεσμοφύλακα της ΕΕ.
Ο Καρατζαφέρης, αφού χρησιμοποιήθηκε σαν «λαγός», πέρασε σε δεύτερο ρόλο (τη σειρά των ρόλων την κανονίζουν τα ΜΜΕ) και ο πρώτος ρόλος ανήκει πλέον στον Καραμανλή και τον Παπανδρέου. Αυτοί συναγωνίζονται για το ποιος μπορεί να εφαρμόσει αποτελεσματικότερη πολιτική ενάντια στους μετανάστες και τους πρόσφυγες. Πήγε ο Καραμανλής στην πρόσφατη σύνοδο κορυφής της ΕΕ, έθεσε το θέμα, του έδωσαν μια φραστική ικανοποίηση στο τελικό ανακοινωθέν και το ΠΑΣΟΚ του την έπεσε αμέσως, κατηγορώντας τον ότι δεν πήρε τίποτα συγκεκριμένο, δεν πήρε λεφτά για τη συνοριοφυλακή και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, δεν πήρε συγκεκριμένες εγγυήσεις για πίεση προς την Τουρκία κ.λπ. Δηλαδή, ο όλος καυγάς γίνεται για το πόσα λεφτά θα πάρει το ελληνικό κράτος από την ΕΕ για να συλλαμβάνει τους μετανάστες και να τους κλείνει σε στρατόπεδα συγκέντρωσης μέχρι να τους απελάσει. Αυτό είναι το μόνο που απασχολεί την αστική πολιτική ηγεσία.
Προσπαθώντας να αποφύγει την κριτική από τα δεξιά που της ασκεί το ΠΑΣΟΚ, η κυβέρνηση Καραμανλή κάνει συνεχώς κινήσεις στο εσωτερικό και το διεθνές πεδίο. Η Μπακογιάννη προσπάθησε να συζητήσει το θέμα με τον τούρκο ομόλογό της, ο οποίος έδειξε κατανόηση, αναφέρθηκε όμως στην αθρόα εισροή μεταναστών από τα ανατολικά σύνορα της Τουρκίας. Ο Παυλόπουλος, από την άλλη, κουβάλησε τον επίτροπο Μπαρό, τον έβαλε σε ένα αεροπλάνο και πέταξαν κατά μήκος των νησιών του Αιγαίου, για να τον ευαισθητοποιήσει μπας και του κόψει κάνα κονδύλι παραπάνω. Και ο Μαρκογιαννάκης συνεχίζει τα πογκρόμ σε καθημερινή βάση. Ορδές μπάτσων, πεζών και εποχούμενων, στήνουν καθημερινά μπλόκα και πιάνουν κόσμο. Ταυτόχρονα επιδεικνύουν την πιο βάρβαρη συμπεριφορά, δέρνοντας και εξευτελίζοντας τους μετανάστες. Είναι σαφές πως έχουν εντολή να περάσουν ένα μήνυμα σκληρότητας, το οποίο θα διαδοθεί όχι μόνο στους μετανάστες που βρίσκονται ήδη στην Ελλάδα αλλά κυρίως σ’ αυτούς που σχεδιάζουν να έρθουν, ώστε η μεταναστευτική ροή ν’ αρχίσει να αδυνατίζει και να κατευθύνεται προς άλλες χώρες.
Σε όλη αυτή την εκστρατεία τον τόνο δίνουν τα ΜΜΕ. Εχουν αναλάβει να σύρουν ολόκληρο τον ελληνικό λαό στη λογική ενός μοντέρνου ρατσισμού, που «κατανοεί» τα προβλήματα των μεταναστών, που διαθέτει «ανθρωπισμό», όμως θεωρεί πως οι μετανάστες είναι υπεύθυνοι αν όχι για όλα τουλάχιστον για πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο ελληνικός λαός και γι’ αυτό «κάτι πρέπει να γίνει». Πρέπει να ανακοπεί το ρεύμα και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρξουν στρατόπεδα συγκέντρωσης και μαζικές απελάσεις. Κι επειδή το κόστος είναι μεγάλο, πρέπει οι «εταίροι» να μας βοηθήσουν. Προωθώντας αυτή τη ρατσιστική αντίληψη, αυξάνουν ταυτόχρονα τη χειραγώγηση και τον έλεγχο των ελλήνων εργαζόμενων.