Οριστικά στο αρχείο κινδυνεύει να πάει η δικογραφία για τη δολοφονική απόπειρα κατά της Κωνσταντίνας Κούνεβα, μετά την άρνηση του ανακριτή να συνεχίσει την ανάκριση.
Οπως είναι γνωστό, ο ανακριτής Γεωργίλης, αφού κράτησε τυπικά στα χέρια του τη δικογραφία για μερικούς μήνες και έκανε κάποιες διεκπεραιωτικές ανακριτικές πράξεις, χωρίς να επιδιώξει ουσιαστική και σε βάθος ανάκριση, επέστρεψε τη δικογραφία στην εισαγγελία, με την υπόδειξη να τοποθετηθεί στο αρχείο, διότι δεν βρέθηκαν φυσικοί και ηθικοί αυτουργοί της δολοφονικής απόπειρας κατά της μετανάστριας συνδικαλίστριας.
Ο προϊστάμενος της εισαγγελίας Πρωτοδικών, ύστερα από το σάλο που ξεσηκώθηκε και την παράσταση διαμαρτυρίας του κινήματος αλληλεγγύης μαζί με τους δικηγόρους της Κ. Κούνεβα, ανέθεσε την υπόθεση στον εισαγγελέα Λακαφώση, ο οποίος ξανάστειλε τη δικογραφία στον ανακριτή, ζητώντας του να συνεχίσει την ανάκριση. Ο ανακριτής Γεωργίλης, όμως (είναι ένας από τους τρεις δικαστές που πρόσφατα αποφάσισαν την παράταση της κράτησης του Θοδωρή Ηλιόπουλου και τον οδήγησαν στο έσχατο μέσο της απεργίας πείνας), επέστρεψε τη δικογραφία στην εισαγγελία, υποστηρίζοντας ότι η ανάκριση έχει ολοκληρωθεί και δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχιστεί!
Ετσι, για την τύχη της δικογραφίας θα αποφανθεί το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών, λόγω διαφωνίας εισαγγελέα και ανακριτή. Επειδή υπάρχει κίνδυνος το Συμβούλιο να συγκληθεί ακόμα και στη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, νομίζουμε πως πρέπει το κίνημα αλληλεγγύης, μαζί με τους δικηγόρους να οργανώσουν παραστάσεις διαμαρτυρίας στον προϊστάμενο του Πρωτοδικείου και τον προϊστάμενο του Ποινικού Τμήματος, μεταφέροντάς τους την κοινωνική απαίτηση να μην τεθεί η υπόθεση στο αρχείο, αλλά να γίνει ουσιαστική ανάκριση, σύμφωνα και με τα όσα έχουν ζητήσει οι συνήγοροι της Κ. Κούνεβα, Δ. Βαγιανού και Κ. Παπαδάκης.