Μετά από 49 μέρες απεργία πείνας, που τον έφερε στα όρια των ανεπίστρεπτων βλαβών στην υγεία του, ο Θοδωρής Ηλιόπουλος αποφυλακίστηκε με περιοριστικούς όρους. Η αστική εξουσία, με όργανο τη Δικαιοσύνη της, για μια φορά ακόμη συμπεριφέρθηκε όπως ένα τσούρμο βασανιστών, που παρακολουθούν συστηματικά τον βασανιζόμενο και φροντίζουν να μην τους πεθάνει. Μόλις διαπίστωσαν ότι ο Ηλιόπουλος άρχισε να κινδυνεύει, έσπευσαν να τον αποφυλακίσουν, για να μην τους μείνει στα χέρια. Για το μαρτύριο που πέρασε αυτές τις 49 μέρες και για τα προβλήματα υγείας που σίγουρα θα του αφήσει η πολυήμερη απεργία πείνας δεν δίνουν δεκάρα. Είναι κι αυτά μέρος της τιμωρίας που αποφάσισαν να του επιβάλλουν.
Στο πρόσωπο του Ηλιόπουλου επιλέχτηκε ο στόχος για να βγάλει το άχτι του το καθεστώς. Επειδή τοποθετήθηκε δημόσια και αρνήθηκε να καταδικάσει το Δεκέμβρη, βαφτίστηκε εχθρός της κοινωνίας, της δημοκρατίας και της ασφάλειας των πολιτών και παρέμεινε ο τελευταίος φυλακισμένος από τους συλληφθέντες του Δεκέμβρη. Οταν αποφάσισε, μη έχοντας άλλη λύση, να ξεκινήσει απεργία πείνας, σε μια περίοδο μάλιστα που οι δυνατότητες για την ανάπτυξη κινήματος αλληλεγγύης ήταν εξαιρετικά περιορισμένες, αποφάσισαν να τον αφήσουν να πάθει τη μέγιστη δυνατή ζημιά πριν τον αποφυλακίσουν.