Πολλές φορές μέχρι σήμερα έχουμε αποκαλύψει, ότι η εταιρία ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ (που εποπτευόταν από το πρώην υπουργείο Περιβάλλοντος, Χωροτοξίας και Δημοσίων Εργων και νυν υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής), αποτελεί εξολοθρευτή του δασικού πλούτου της χώρας μας. Τώρα που άνοιξε η συζήτηση για το ρόλο του υπουργείου αυτού, μετά την απόφαση του Γ. Παπανδρέου να εντάξει ετσιθελικά τα δάση σ’ αυτό, είναι ανάγκη να ξαναμιλήσουμε για το ρόλο που διαδραμάτισε η συγκεκριμένη εταιρία, καθώς και για το ρόλο που της επιφυλάσσει η νέα υπουργός. Στην ομιλία της στη βουλή, την περασμένη Κυριακή, στα πλαίσια της συζήτησης για τις προγραμματικές δηλώσεις της Κυβέρνησης, η Τ. Μπιρμπίλη ανακοίνωσε ότι η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ θα αναλάβει άμεσα τη σύνταξη των δασικών χαρτών για όλη την Ελλάδα.
Καταρχάς, λέγοντας ότι η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ θα αναλάβει τους δασικούς χάρτες για όλη την Ελλάδα, η υπουργός πιάστηκε αδιάβαστη. Η εταιρία αυτή επόπτευσε τη σύνταξη των πρώτων δασικών χαρτών για 330 δήμους της χώρας, που είχαν μπει στη διαδικασία της κτηματογράφησης. Τόσο η κτηματογράφηση των δήμων αυτών όσο και η σύνταξη των δασικών χαρτών ολοκληρώθηκαν από τις αρχές της δεκαετίας του 2000. Αν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν ψήφιζε στη βουλή το Δεκέμβρη του 2003 το γνωστό δασοκτόνο νόμο, οι χάρτες αυτοί θα είχαν εγκριθεί και αναρτηθεί από τις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας. Μετά το δασοκτόνο νόμο μπλοκαρίστηκε τόσο η ανάρτηση των χαρτών αυτών όσο και η σύνταξη δασικών χαρτών για άλλες περιοχές, γιατί ο πρώην υφυπουργός της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ Φ. Χατζημιχάλης είχε το θράσος να εκδώσει υπουργική απόφαση με την οποία απαιτούσε να συνταχθούν οι δασικοί χάρτες με τις νέες διατάξεις του δασοκτόνου νόμου. Η υπουργική αυτή απόφαση μπλοκαρίστηκε με την απόφαση 202 της Επιτροπής Αναστολών του ΣτΕ, ενώ μετά την απεύθυνση του ΣτΕ στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο με το προδικαστικό ερώτημα για το άρθρο 1 του δασοκτόνου νόμου, παραμένει σε ισχύ η προσωρινή διαταγή του ΣτΕ και έτσι έχει μπλοκαριστεί τόσο η ανάρτηση των δασικών χαρτών όσο και η σύνταξη γενικά δασικών χαρτών για άλλες περιοχές της χώρας.
Δεύτερο, η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ανέλαβε και πάλι την εποπτεία της σύνταξης των δασικών χαρτών των 113 υπό κτηματογράφηση δήμων. Ετσι, είναι αυτή που εποπτεύει τη σύνταξη των δασικών χαρτών εδώ και πολύ καιρό και δεν θα γίνει τώρα για πρώτη φορά, όπως εμμέσως πλην σαφώς αφήνει να εννοηθεί η νέα υπουργός.
Λόγω εμπειρίας, αλλά και βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, τη σύνταξη των δασικών χαρτών έπρεπε να εποπτεύει η αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου Γεωργίας, που είναι η Διεύθυνση Δασικών Χαρτών. Ομως αυτό δεν το ήθελαν οι υπουργοί ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ και ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ, τόσο οι πράσινοι όσο και οι μπλε. Είναι ευρέως γνωστές οι παρεμβάσεις του Γ. Σουφλιά, που έφτασε στο σημείο να βάλει σφήνα στην ΕΕ για να μην εγκριθεί το μέτρο 126Β, που αφορούσε τη σύνταξη των δασικών χαρτών. Χρησιμοποίησε δε ο Γ. Σουφλιάς το μέτρο για την «οριοθέτηση των δασών και των δασικών εκτάσεων» σαν άλλοθι, για να πείσει την Κομισιόν ότι δεν χρειάζεται η σύνταξη δασικών χαρτών, που είναι μάλιστα ιδιαίτερα δαπανηρή.
Αναρωτιόμαστε, λοιπόν, προς τι ο υπουργικός έρωτας της τωρινής ηγεσίας, όπως και των προηγούμενων, με την εταιρία ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ; Ιδού η απάντηση στο ερώτημα.
Γιατί πρώτον η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ αρνούνταν κάθε ουσιαστικό έλεγχο από την καθ’ όλα αρμόδια Διεύθυνση, δηλαδή τη Διεύθυνση Δασικών Χαρτών του υπουργείου Γεωργίας. Η εταιρία αυτή, από την ημέρα που προκηρύχθηκαν οι διαγωνισμοί για την κτηματογράφηση και τη σύνταξη των δασικών χαρτών των 330 δήμων παλιά και τώρα των 113, συνεχώς παρανομεί, γράφοντας στα παλιά της τα παπούτσια τις υποδείξεις της Διεύθυνσης Δασικών Χαρτών (ΔΔΧ). Συγκεκριμένα, στελέχη της ΔΔΧ είχαν εξηγήσει στα διευθυντικά στελέχη της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ότι οι εταιρίες που έχουν αναλάβει την κτηματογράφηση των 330 δήμων θα πρέπει να εφοδιαστούν με την ισχύουσα νομοθεσία (την οποία μάλιστα είχαν δώσει στην ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ προκειμένου να τις εφοδιάσει μ’ αυτήν), προκειμένου να υπερασπίζονται το τεκμήριο του δημοσίου, μη δεχόμενες τις δηλώσεις των καταπατητών δημοσίων και δασικών εκτάσεων. Τελικά, όμως, οι εταιρίες δεν υπερασπίστηκαν, ως όφειλαν, το τεκμήριο του δημοσίου και ενέκριναν χιλιάδες κωδικούς ιδιωτών που παραβίαζαν το τεκμήριο του δημοσίου και εμφανίζονταν σαν ιδιοκτήτες δημοσίων δασών και δασικών εκτάσεων. Αυτό συνέβη γιατί η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, που εποπτεύεται από το ΥΠΕΧΩΔΕ, δεν φρόντισε να εφοδιάσει τις εταιρίες σύνταξης του κτηματολογίου με τη νομοθεσία και να φροντίσει για την αυστηρή εφαρμογή της.
Γιατί δεύτερον, τα Τμήματα Δασικών Χαρτών των Δι-ευθύνσεων Δασών τόσο της Αττικής όσο και των άλλων περιοχών είναι τελείως απογυμνωμένα από προσωπικό και έτσι δεν ήταν και δεν είναι σε θέση να ελέγξουν τους δασικούς χάρτες που συντάσσουν ιδιωτικές εταιρίες υπό την εποπτεία της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να νομιμοποιηθούν δασικοί χάρτες, μέσω των οποίων θα αποχαρακτηριστούν δάση και δασικές εκτάσεις.
Ενδεχομένως να μας αντιτείνουν, ότι αυτά συμβαίνουν μεν, αλλά το δημόσιο έχει το δικαίωμα να προσφύγει στα δικαστήρια μέσα σε 10 χρόνια, να υπερασπιστεί το τεκμήριό του και να κερδίσει τις υποθέσεις σε βάρος των καταπατητών. Ομως, έχουν περάσει κοντά στα οχτώ χρόνια από την ολοκλήρωση της κτηματογράφησης και η ηγεσία της ΚΤΗΓΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ αρνείται πεισματικά να δώσει τα στοιχεία των χιλιάδων ιδιωτών καταπατητών του δημοσίου, με το πρόσχημα της παραβίασης των προσωπικών δεδομένων! Αυτός ο ισχυρισμός είναι κάλπικος, μιας και τα στοιχεία των ιδιωτών αυτών έχουν δημοσιοποιηθεί με τις αναρτήσεις που γίνονται προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα για υποβολή ενστάσεων.
Επανειλημμένα οι υπηρεσιακοί παράγοντες της Διεύ-θυνσης Δασικών Χαρτών ζήτησαν τα στοιχεία και η ηγεσία της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ αρνείται να τα δώσει. Ετσι, η ΔΔΧ αναγκάστηκε να κάνει γραπτό το αίτημα δύο φορές, μία στις 3 Φλεβάρη 2009 και μία το Σεπτέμβρη της ίδιας χρονιάς, για να εισπράξει την απάντηση: «Σε συνέχεια του ανωτέρω σχετικού, σας πληροφορούμε, όπως και προφορικά σας έχουμε ενημερώσει, ότι απευθύναμε σχετική επιστολή-ερώτημα στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα στις 30-6-2009, για την δυνατότητα χορήγησης των στοιχείων που μας ζητήσατε. Κατόπιν τούτου και μέχρι την λήψη απάντησης από την ανωτέρω Αρχή, δεν δυνάμεθα να σας χορηγήσουμε τα δεδομένα που αιτηθήκατε».
Αυτή η στάση της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ «βρομάει», γιατί ενώ η ΔΔΧ ζητάει τα στοιχεία προφορικά εδώ και χρόνια, αυτή υποβάλει το ερώτημα στην Αρχή στις 30.6.2009. Προφανώς, για να κερδίσει χρόνο και να κατακυρωθούν οι δασικές εκτάσεις και τα δάση στους καταπατητές. Το γεγονός ότι τα στοιχεία αυτά ήδη είχαν δημοσιοποιηθεί δείχνει πόσο προκλητική είναι η απόφασή της να καταφύγει στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.
Αν υποθέσουμε ότι τελικά η εταιρία θ’ αναγκαστεί να δώσει τα στοιχεία, το ελληνικό δημόσιο, μέσω της ΔΔΧ, θα αναγκαστεί, προκειμένου να ετοιμάσει τις αγωγές κατά των καταπατητών, να πληρώσει εκατομμύρια ευρώ σε εργατοώρες. Αυτό ήθελαν και θέλουν οι ιθύνοντες της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ και οι υπουργοί ΠΕΧΩΔΕ, προκειμένου να ξεπατωθούν τα δάση με την άναρχη δόμηση κατοικιών, δρόμων και ενεργειακών δικτύων. Η επιμονή της υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής να συντάξει τους δασικούς χάρτες η συγκεκριμένη εταιρία επιβεβαιώνει τη θέση μας, ότι και η νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ θέλει να «βυσματώσει» τις υπηρεσίες της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος του υπουργείου Γεωργίας. Θέλει να ενσωματώσει τους δασολόγους στη λογική της «ανάπτυξης», όπως συνέβη και με τους δασολόγους της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ.