Το Γ’ Τμήμα του ΣτΕ με δύο αποφάσεις του, που δημοσιεύθηκαν στις 17 και 21 Σεπτέμβρη του 2009, υποχρεώνει την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας να παύσει τον Γ. Γκαβαλέκα από προϊστάμενο της Γενικής Δι-εύθυνσης Ερευνας και Εφαρμογών (ΓΔΕΕ) και να τοποθετήσει τον Α. Κατζηλάκη.
Στις 29 Σεπτέμβρη του 2009, ο Α. Κατζηλάκης κοινοποίησε τις αποφάσεις στον πρώην υπουργό Γεωργίας Σ. Χατζηγάκη και απαιτούσε την τοποθέτησή του στην ΓΔΕΕ. Ο Σ. Χατζηγάκης αρνήθηκε να τις υπογράψει από αλληλεγγύη προς τους προκατόχους του Ε. Μπασιάκο και Α. Κοντό, που κυνήγησαν άγρια τον Α. Κατζηλάκη που ιδεολογικοπολιτικά κινείται στο χώρο του ΠΑΣΟΚ. Τον κυνήγησαν, γιατί δεν συνήργησε στο διαρκές έγκλημα του αποχαρακτηρισμού της γης υψηλής παραγωγικότητας, έγκλημα που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών.
Στις 8 Οκτώβρη του 2009, η Γενική Διευθύντρια Διοικητικής Υποστήριξης παρέδωσε στο γραφείο της νέας υπουργού Κ. Μπατζελή τις δύο αποφάσεις του ΣτΕ και εξήγησε προφορικά ότι είναι υποχρεωτική η εφαρμογή τους. Στις 12 Οκτώβρη του 2009 κατέθεσε και ο Α. Κατζηλάκης, μέσω του δικηγόρου του, τις δύο αποφάσεις του ΣτΕ και με αναλυτικά εμπεριστατωμένο κείμενο απαιτεί την τοποθέτησή του στη ΓΔΕΕ. Η υπουργός, όμως, «τρενάρει» την υπογραφή των αποφάσεων και διαιωνίζει έτσι την παράνομη παραμονή στην ΓΔΕΕ του Γ. Γκαβαλέκα, εναντίον του οποίου έχει γίνει σωρεία καταγγελιών από θιγόμενους πολίτες και σωρεία ΕΔΕ.
Γι’ αυτή την καθυστέρηση η υπουργός Γεωργίας δεν έχει κανένα νομικό έρεισμα. Αλλωστε, για να υπογράψει αυτές τις αποφάσεις και να αποπέμψει τον Γ. Γκαβαλέκα δεν απαιτούνται νομικές γνώσεις και νομικοί σύμβουλοι. Οι τελευταίοι απαιτούνται, στην συγκεκριμένη περίπτωση, μόνο για να διαιωνίζεται η παρανομία. Η παράταση αυτής της καραμπινάτης παρανομίας θα επιβεβαιώσει τη θέση μας, ότι οι εκάστοτε υπουργοί όταν καταλαμβάνουν τους θώκους παίρνουν διαζύγιο και απ’ αυτή ακόμη την αστική νομιμότητα και ότι η ιδιότητα του yesman εξακολουθεί να παραμένει το βασικό κριτήριο των υπουργών για την επιλογή των στελεχών.