♦ Ξεπέρασαν και τον εαυτό τους
Με τον Γ. Παπακωνσταντίνου συναντήθηκε την περασμένη Δευτέρα το προεδρείο της ΑΔΕΔΥ. Περίσσεψαν τα χαμόγελα και οι αοριστολογίες μετά τη συνάντηση. Ούτε μια τόση δα κριτική στην κυβέρνηση δεν ακούστηκε. Λες και πήγαν στο υπουργείο για να πιουν καφέ. Το πιο εξοργιστικό είναι πως οι γραφειοκράτες της ΑΔΕΔΥ εξέδωσαν και δελτίο Τύπου μετά τη συνάντηση, στο οποίο διατύπωσαν τα… αιτήματά τους. Σ’ αυτό το δελτίο διαβάσαμε και τα εξής: «3. Για το μείζον ζήτημα της απόφασης του ΔΕΚ (όρια ηλικίας ανδρών/γυναικών) που ανατρέπει τον κοινωνικό χαρακτήρα της ασφάλισης στο Δημόσιο και τη μετατρέπει σε επαγγελματική. Αυτή η απαράδεκτη απόφαση δεν πρέπει να υλοποιηθεί και δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτή σε ότι αφορά τουλάχιστον την ΑΔΕΔΥ, το δημοσιοϋπαλληλικό κίνημα».
Αλήθεια, δεν πληροφορήθηκαν τη θέση που έχει πάρει ο υπουργός δημόσια; Δεν τους την επανέλαβε; Δύσκολο να το πιστέψουμε. Διότι και αν ο υπουργός δεν επανέλαβε τη θέση του, αυτοί είχαν υποχρέωση να τον ρωτήσουν και βέβαια να καταγγείλουν (στα λόγια βρε αδερφέ) την κυβερνητική θέση. Ιδού η θέση του υπουργού, όπως τη διατύπωσε σε συνέντευξή στα «Νέα», η οποία σχολιάστηκε εκτενώς στο προηγούμενο φύλλο της «Κ»: «Θα προχωρήσουμε στην ενοποίηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης ανδρών και γυναικών στο Δημόσιο, όπως έχουμε υποχρέωση, φροντίζοντας να εξασφαλίσουμε μια λογική μεταβατική περίοδο… Ολα αυτά πιστεύουμε ότι μπορούν να αποδώσουν σημαντικές εξοικονομήσεις».
Οι γραφειοκράτες της ΑΔΕΔΥ λειτουργούν σαν τσιράκια της κυβέρνησης, χωρίς να τηρούν ούτε τα ελάχιστα προσχήματα.
♦ Ολα δικά τους
Διάλογος αποκαλυπτικός του προέδρου των εμπόρων (ΕΣΕΕ) Δ. Αρμενάκη με δημοσιογράφους, μετά την σύσκεψη στο Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης με θέμα «Εργασιακές Σχέσεις»:
«ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα σας εξυπηρετούσανε πιο ευέλικτα ωράρια και εργασιακές σχέσεις στον τομέα του εμπορίου;
ΑΡΜΕΝΑΚΗΣ: Το εμπόριο αφ’ εαυτού του είναι μια ευέλικτη οικονομική δραστηριότητα. Αρα λοιπόν πρέπει να έχει την δυνατότητα να αξιοποιεί τις σύγχρονες μορφές απασχόλησης.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Μια διευκρίνιση τελευταία. Για το ζήτημα για το μη μισθολογικό κόστος, το ξαναθέσατε;
ΑΡΜΕΝΑΚΗΣ: Και βέβαια, διότι υπάρχουν μέσα στο ποσοστό που ο εργαζόμενος και ο εργοδότης πληρώνουν στο ΙΚΑ και εν συνεχεία το ΙΚΑ μοιράζει, υπάρχουν λογαριασμοί οι οποίοι είναι ανενεργοί. Όπως το θέμα της στράτευσης, το θέμα της αφερεγγυότητας κάποιων επιχειρήσεων. Τελικά ένα 3 με 5 τοις εκατό ποσοστό από το 45 περίπου που επιβαρυνόμαστε και εμείς και οι εργαζόμενοι αξιοποιείται για άλλους εκτός των σκοπών για τους οποίους μπήκανε αυτές οι επιβαρύνσεις. Ζητάμε να περιοριστεί το κόστος και να αναβαθμιστούν οι υπηρεσίες προς τους ασφαλισμένους».
♦ Υπουργός μαριονέτα
Κάηκε στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι ο υπουργός Εργασίας Α. Λοβέρδος. Προσπαθώντας να το παίξει προστάτης των εργαζόμενων, άνοιξε το ζήτημα των stage, μιλώντας για ανάγκη μονιμοποίησης όσων εργάζονται επί χρόνια και καλύπτουν μόνιμες ανάγκες, για να εισπράξει από το πρωθυπουργικό γραφείο μια κρυάδα που ήταν όλη δική του. Ετσι, προσέχει πλέον τι λέει δημόσια. Τόσο πολύ φυλάγεται που σε κάποιες περιπτώσεις δεν ανοίγει καν το στόμα του για να κάνει τόση δα δημαγωγία. Εκανε, για παράδειγμα επίσκεψη στο ΣΕΒ, όπου οι βιομήχανοι τον ενημέρωσαν για τα δέκα μέτρα που έχουν προτείνει. Οσο κι αν επέμειναν οι δημοσιογράφοι, μετά το τέλος της συνάντησης, ο Λοβέρδος αρνήθηκε πεισματικά να κάνει οποιοδήποτε σχόλιο για το περιεχόμενο των απαιτήσεων του ΣΕΒ. «Ηταν μια λειτουργική συνεργασία», επαναλάμβανε σαν χαλασμένο γραμμόφωνο. Ακόμα και όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει συγκεκριμένα τις προτάσεις του ΣΕΒ για μείωση των ασφαλιστικών εισφορών των νεοπροσλαμβανόμενων και στις επιχειρήσεις που αντιμετωπίζουν πρόβλημα, ο Λοβέρδος αρνήθηκε πεισματικά να μπει στην ουσία: «Δεν θα προσθέσω τίποτα περισσότερο, σας είπα ότι ήταν λειτουργικό το περιεχόμενο της συνάντησής, μας δόθηκαν εξηγήσεις για τις δέκα αυτές προτάσεις και μετά το πέρας των εξηγήσεων αυτών, ολοκληρώθηκε και η συνεργασία»!
Γιατί φυλάγεται τόσο πολύ ο Λοβέρδος; Γιατί απλούστατα την κυβερνητική πολιτική και στον τομέα ευθύνης του δεν την αποφασίζει αυτός. Θα την αποφασίσει το Μαξίμου, μετά από εισήγηση του υπουργείου Οικονομικών, και αυτός θα κληθεί να την εφαρμόσει. Επειδή, λοιπόν, έχει μαύρα μεσάνυχτα για το τι θ’ αποφασίσει το κογκλάβιο, κρατάει το στόμα του κλειστό, για να μην την ξαναπάθει όπως με τα stage.
♦ Πάντα συνεπής…
Την Κυριακή, στην «Ελευθεροτυπία» δημοσιευόταν ο εξής διάλογος ανάμεσα στον δημοσιογράφο Δ. Τσιόδρα και τον έως τότε υποψήφιο για την αρχηγία της ΝΔ Δ. Αβραμόπουλο: «Δημοσιογράφος: Σας έχω ακούσει να λέτε ότι θα επιμείνετε στην υποψηφιότητά σας μέχρι τέλος. Αυτό θα γίνει ακόμη κι αν τα μηνύματα δεν ανταποκρίνονται στην αποδοχή που περιμένατε; Αβραμόπουλος: Χωρίς καμία αμφιβολία. Η πορεία μου στην πολιτική ποτέ δεν υπήρξε πορεία υπολογισμών, συνδιαλλαγών και συμβιβασμών, αλλά συνέπειας. Στα δεκαέξι χρόνια που είμαι στην πολιτική, κάτι που δήλωσα δημόσια, πάντα το τήρησα και το τίμησα στην πράξη»!
Τη Δευτέρα, όπως όλοι γνωρίζουμε, ο Αβραμόπουλος απέσυρε την υποψηφιότητά του. Αν μη τι άλλο, απέδειξε ότι είναι συνεπής στην… ασυνέπειά του. Δικαιώνει για μια ακόμη φορά τον Πάγκαλο, που τον είχε αποκαλέσει «ο κύριος Τίποτα». Και βέβαια, πουλάει για μια ακόμη φορά τους συνεργάτες του. Οταν θέλησε να το παίξει αρχηγός κόμματος και ίδρυσε το ΚΕΠ, μια σειρά μεσαία στελέχη της ΝΔ πήγαν μαζί του. Λίγο πριν τις εκλογές του 2004 τους άφησε όλους σύξυλους, έκλεισε προσωπική συμφωνία με τον Καραμανλή και επανήλθε στη ΝΔ. Είδαν κι έπαθαν αυτά τα στελέχη να επανέλθουν στη ΝΔ και βέβαια έμειναν για χρόνια μακριά από το μέλι της εξουσίας. Τώρα, έπεισε ξανά κάποιους απ’ αυτούς, ακόμη και βουλευτές, να εκτεθούν στηρίζοντας την υποψηφιότητά του. Στο παραπέντε, τους παράτησε σύξυλους, έχοντας προφανώς κλείσει παρασκηνιακή συμφωνία μόνο για την πάρτη του.
♦ Μυρίστηκαν ψοφίμι
Οπως ακριβώς προβλέπαμε στο προηγούμενο φύλλο, οι γύπες των μεγαλοδικηγορικών γραφείων μυρίστηκαν ψοφίμι και ήδη κόβουν βόλτες πάνω από τους εργαζόμενους των stage, καλώντας τους να καταθέσουν προσφυγές για να πετύχουν δικαστικά τη μονιμοποίησή τους. Εκοψαν μάλιστα και την ταρίφα: 600 ευρώ για ατομική προσφυγή και 450 ευρώ για ομαδική προσφυγή, συν τον πρώτο τους μισθό αν δικαιωθούν. Το ίδιο είχαν κάνει και με τις προηγούμενες γενιές συμβασιούχων, ορισμένοι από τους οποίους ακόμη βολοδέρνουν στα δικαστήρια για ν’ αποδείξουν ότι κάλυπταν μόνιμες και διαρκείς ανάγκες. Στο παιχνίδι παίζουν ως ενδιάμεσοι και κάποιοι συνδικαλισταράδες, που παίρνουν μίζες από τους μεγαλοδικηγόρους ανάλογα με την πελατεία που θα τους πάνε. Κι εδώ μιλάμε για σίγουρη πελατεία. Χιλιάδες άτομα, που αν τα βάλεις με 450 ευρώ το κεφάλι μαζεύεται ένα τεράστιο ποσό.
Οταν υποχωρεί ο ταξικός αγώνας, το λόγο παίρνουν οι δικηγόροι. Οι εργαζόμενοι μετατρέπονται σε μεμονωμένα άτομα, αφού η συνδικαλιστική γραφειοκρατία αρνείται να αναλάβει τη διεκπεραίωση των προσφυγών.
♦ Η πρωτιά του Γερουλάνου
Αυτό δεν έχει ξαναγίνει. Να εμφανίζεται υπουργός –και μάλιστα σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης– σε συνέδριο μεγαλοκαπιταλιστών και να τους λέει ότι είναι ένας απ’ αυτούς. Ο Παπαθανασίου, για παράδειγμα, γνωστός καπιταλιστής πριν περάσει στην πολιτική, δεν το έκανε ποτέ. Ο Π. Γερουλάνος, όμως, γόνος γνωστού κολωνακιώτικου τζακιού, ιδιοκτήτης και μάνατζερ γνωστής καπιταλιστικής επιχείρησης, την οποία πλέον διευθύνει η σύζυγός του, πήρε τα πρωτεία και σ’ αυτόν τον τομέα, φέρνοντας έναν αέρα αμερικανιάς στη σύγχρονη ελληνική πολιτική ιστορία. Μόνο στην Αμερική οι μανατζαραίοι περνούν από τις επιχειρήσεις στην κυβέρνηση και αντίστροφα και καμαρώνουν γι’ αυτό.
«Παρόλο που εκπροσωπώ την κυβέρνηση, προέρχομαι από τον δικό σας κόσμο, τον κόσμο των επιχειρήσεων», είπε απευθυνόμενος στους μεγαλοξενοδόχους και λοιπούς καπιταλιστές του τουριστικού τομέα, τους οποίους αποκαλούσε συνεχώς «δημιουργούς»! Στη συνέχεια έδωσε και άλλα διαπιστευτήρια. «Γνωρίζω και την κατάσταση και τι τραβάτε», είπε στους… αναξιοπαθούντες καπιταλιστές. Δεν δίστασε να τα βάλει με το Συμβούλιο της Επικρατείας και το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, που ταλαιπωρούν τους… δημιουργούς. Στο φινάλε δεν δίστασε να τους υποσχεθεί: «Στις συνεργασίες σας με άλλα υπουργεία θα είμαι δίπλα σας. Για να αναπτύξουμε σωστά τον τουρισμό χρειάζεται η στήριξη των υπουργείων Οικονομικών, Οικονομίας, Εργασίας, Υποδομών και Περιβάλλοντος. Το γνωρίζω και θα είμαι στο πλευρό σας»!!!