Συνεπής στη ρότα που χάραξε από την αρχή, ο 13ος τακτικής ανακριτής Ελ. Γεωργίλης κλείνει και πάλι την «ανάκριση» για την υπόθεση της δολοφονικής απόπειρας κατά της Κωνσταντίνας Κούνεβα και η υπόθεση κινδυνεύει να μπει στο αρχείο, όπως καταγγέλλουν οι συνήγοροι της Κούνεβα, Δ. Βαγιανού και Κ. Παπαδάκης. «Η παύση των ερευνών –σημειώνουν οι συνήγοροι– προκαλεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα και διαψεύδει τις μεγαλόστομες κυβερνητικές καταγγελίες. Για πολλοστή φορά είμαστε υποχρεωμένοι να διαμαρτυρηθούμε για την αδιαφορία, ολιγωρία και προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίστηκε από την αρχή αυτή η υπόθεση προς όφελος των υποψήφιων δολοφόνων της Κ. Κούνεβα και των ηθικών αυτουργών τους».
Τι έκανε ο ανακριτής μετά την έκδοση του βουλεύματος που τον υποχρέωσε να συνεχίσει την ανάκριση; Εκανε ελάχιστες άρπα-κόλλα πράξεις, αφήνοντας και πάλι με προκλητικό τρόπο στο απυρόβλητο τους εργολάβους-δουλέμπορους.
Μόλις στις 30 Νοέμβρη 2009 επισκέφτηκε την Κούνεβα στον «Ευαγγελισμό» για να της πάρει κατάθεση. Η Κούνεβα περιέγραψε τους δυο δράστες και τις κινήσεις που έκαναν, ενώ αναφέρθηκε επί μακρόν στις συνεχείς επιθέσεις που δεχόταν από την ΟΙΚΟΜΕΤ, καθώς και στην προσπάθεια εξαγοράς της από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη της Κ. Οικονομάκη. Εδωσε, δηλαδή, το πλαίσιο στο οποίο όφειλε να κινηθεί η ανάκριση.
Ο ανακριτής πήρε επίσης καταθέσεις από δυο μάρτυρες. Τον ιδιοκτήτη ενός Ιντερνετ-καφέ, έξω από το οποίο είχε παρκάρει τη μηχανή του ο δράστης, όπως κατέθεσε η Κούνεβα. Αυτός δήλωσε ότι δεν αντιλήφθηκε τίποτα. Εναν κάτοικο της περιοχής, που δεν είδε μεν το περιστατικό της δολοφονικής επίθεσης, κατέβηκε όμως στο δρόμο και άκουσε την βαριά τραυματισμένη εργάτρια να του λέει ότι δεν της επιτέθηκαν τσαντάκηδες, «αλλά ότι η επίθεση σε βάρος της οφειλόταν μάλλον στη συνδικαλιστική της δραστηριότητα». Δηλαδή, και ένας μάρτυρας εκείνης της βραδιάς «έδειξε» –με βάση τα όσα είχε ακούσει– την κατεύθυνση που έπρεπε να κινηθεί η ανάκριση.
Ομως, ο ανακριτής δεν είχε καμιά όρεξη να στραφεί προς την ΟΙΚΟΜΕΤ και τις άλλες δουλεμπορικές εταιρίες. Το πιο προκλητικό είναι ότι επικαλούμενος το ότι «πρέπει να διενεργηθούν πολλές ανακριτικές πράξεις συγχρόνως», ανέθεσε στην Ασφάλεια να πάρει συμπληρωματική κατάθεση από την Κ. Κούνεβα, η οποία του είχε τηλεφωνήσει και του είχε πει ότι έχει να καταθέσει και συμπληρωματικά στοιχεία! Η Ασφάλεια πήρε τη συμπληρωματική κατάθεση, στην οποία η Κούνεβα κατέθεσε ότι κάποιος πείραξε το μηχάνημα παροχής οξυγόνου στην Εντατική, γεγονός που θα μπορούσε να της προκαλέσει θάνατο, αν δεν το αντιλαμβανόταν από τους σπασμούς του σώματός της. Κατέθεσε ακόμη ότι θέλησε να την επισκεφτεί ο γιατρός της ΟΙΚΟΜΕΤ, αλλά αρνήθηκε. Αυτός τότε είπε στη μητέρα της ότι την έχει επισκεφτεί στην Εντατική!
Μετά απ’ όλ’ αυτά, ο ανακριτής θεώρησε την ανάκριση περαιωθείσα. Εννοείται ότι οι «πολλές ανακριτικές πράξεις», που έπρεπε να γίνουν «κατεπειγόντως» δεν έγιναν ποτέ!
ΥΓ: Σε συζήτηση που έγινε στις 27 Γενάρη στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου της Βουλής, ο Χρυσοχοΐδης, με την ασφάλεια που του προσφέρει το γεγονός ότι αυτός δεν ήταν τότε υπουργός, παραδέχτηκε ότι η Αστυνομία «υποτίμησε το γεγονός» και έτσι «χάθηκε πολύτιμος χρόνος σε ό,τι αφορά στον εντοπισμό του δράστη ή των δραστών, από την πρώτη στιγμή, την ώρα δηλαδή που το γεγονός ήταν ακόμα ζεστό». Ουσιαστικά προδιέγραψε ότι δεν μπορούν να βρουν τίποτα, αν και πέταξε τις γνωστές κορόνες περί ανακάλυψης και σύλληψης των δραστών. Οταν, όμως, τον κόλλησε στον τοίχο η αντιπρόεδρος της ΠΕΚΟΠ Β. Τσούνη, που του θύμισε τι έγραφε ο Λαμπρόπουλος στο «Βήμα», ότι το χτύπημα «προέρχεται από εργολάβο και μάλιστα ότι το γνωρίζει και η αστυνομία», της ζήτησε να μην επικαλείται δημοσιογράφους, ούτε να τα λέει στη Βουλή, αλλά να πάει να τα πει «στους αρμόδιους αξιωματικούς»!