Δεν είχαμε καμιά αμφιβολία ότι ο ΔΗΜΑΡίτης πρόεδρος του ΕΦΕΤ Ι. Τσιάλτας, τον οποίο καταγγείλαμε για συγκάλυψη του σκανδάλου με το αλογίσιο κρέας και ιδιαίτερα στο σκέλος της θανατηφόρου φαινυλοβουταζόνης που βρέθηκε σε δείγματα, θα μας χορηγούσε τις αναλύσεις του Γενικού Χημείου του Κράτους, τις οποίες ζητήσαμε με αίτησή μας. Οχυρωμένος κι αυτός πίσω από γελοίους νομικισμούς, αρνήθηκε να μας δώσει τα στοιχεία, διότι «1) Ο ΕΦΕΤ ως προανακριτική αρχή δεσμεύεται από την αρχή της μυστικότητας της προδικασίας, στάδιο στο οποίο βρίσκεται η εν λόγω υπόθεση και 2) η χορήγηση τέτοιων στοιχείων στο παρόν στάδιο θα δυσχεράνει ουσιωδώς την έρευνα της Υπηρεσίας για την διαλεύκανση της υπόθεσης περί τελέσεως ή μη διοικητικών παραβάσεων».
Σε ποιον τα πουλάς αυτά, ρε Τσιάλτα; Για ποια μυστικότητα της προδικασίας μιλάς, όταν εσύ ο ίδιος βγήκες και ανακοίνωσες πως σε κάποια δείγματα βρέθηκε φαινυλοβουταζόνη, ανακοινώνοντας μάλιστα και τις συγκεντρώσεις; Οταν βγαίνεις και λες, ναι, βρέθηκε φαινυλοβουταζόνη, δεν παραβιάζεις τη μυστικότητα, αλλά την παραβιάζεις αν δώσεις σ’ εμάς τις αναλύσεις για να ελέγξουμε την αλήθεια του ισχυρισμού σου; Γιατί δεν μας δίνεις τα δείγματα που εσύ ο ίδιος (και όχι το ΓΧΚ) βγήκες και χαρακτήρισες αρνητικά, αφού γι’ αυτά δεν γίνεται πλέον καμιά προανάκριση; Να σου πούμε εμείς γιατί δεν μας τα δίνεις. Γιατί τα πράγματα δεν είναι όπως τα ανακοίνωσες.
Και σε τι θα σε εμπόδιζε στη «διαλεύκανση» της υπόθεσης η χορήγηση αντιγράφων των αναλύσεων; Αφού εσύ βγήκες και είπες ότι βρέθηκαν κάποια δείγματα θετικά. Μήπως θα σε εμπόδιζε στην πρόθεσή σου να ρίξεις στα μαλακά εκείνους που πουλούσαν το άλογο για μοσχάρι και «μπούκωναν» τον ελληνικό λαό με τοξικές ουσίες;
Για μας, η στρεψόδικη απάντηση του Ι. Τσιάλτα, που στάλθηκε 37 μέρες μετά την αίτησή μας, αποτελεί την πλήρη επιβεβαίωση των αποκαλύψεων και των καταγγελιών μας.