Η αριστερή πολιτική έχει ως στρατηγικό στόχο τη διαμόρφωση μιας εναλλακτικής μορφής οργάνωσης της κοινωνίας πέρα από τον καπιταλισμό. Ομως, η αριστερή πολιτική δεν μπορεί να κατανοηθεί ιδεατά πέρα και έξω από τις συγκεκριμένες συνθήκες στις οποίες υλοποιείται κάθε φορά. Στις σημερινές συνθήκες, λοιπόν, αριστερή πολιτική είναι η προσπάθεια για να αλλάξουν οι δυσμενείς συνθήκες και συσχετισμοί και να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις της εναλλακτικής προοπτικής.
Τόσες λέξεις για να μας πει ο αντιπρόεδρος ότι αριστερή πολιτική σημαίνει να υπηρετείς το κεφάλαιο…
Οταν η φτωχή χώρα δεν μπορεί πλέον να πληρώσει τα χρέη έρχονται οι ευρωπαϊκές βοήθειες. Εχουμε δώσει στην Ελλάδα 250 δισ. ευρώ, αλλά όχι για τις συντάξεις των Ελλήνων, αλλά για να πληρωθούν οι τόκοι στις γερμανικές, γαλλικές και σε μικρό ποσοστό στις ιταλικές τράπεζες. Διακόσια είκοσι δισ. ευρώ από τα 250 δισ. ευρώ βοήθειας πήγαν απευθείας στις γερμανικές, γαλλικές και ιταλικές τράπεζες.
Αυτός έχει όνειρο ζωής να «φάει» τον Ρέντσι, γι' αυτό και του ξεφεύγουν και κάποιες μισές αλήθειες.
Υποδέχτηκα σήμερα εκ μέρους της ελληνικής Κυβέρνησης τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη, ο οποίος ως ο πρώτος της Ορθοδοξίας θα προεδρεύσει της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου, του σημαντικότερου γεγονότος της Εκκλησίας τους τελευταίους αιώνες, που πραγματοποιείται εδώ στη φιλόξενη Κρήτη.
Ο πιο ευτυχισμένος συριζαίος. Υποδέχτηκε τον Πούτιν στο Αγιονόρος, τους πατριαρχαίους στην Κρήτη, τι άλλο να ζητήσει από τον θεό του;
Podemos = ριζοσπαστική Αριστερά; Ας κρατήσουμε κάπως μικρό καλάθι. Οχι γιατί είμαστε καχύποπτοι, αλλά γιατί ο ίδιος ο αρχηγός του, ο Πάμπλο Ιγκλέσιας, δεν εντάσσει το κόμμα του σε αυτή την κατηγορία. Τουναντίον, τις προάλλες, σε δημόσια εμφάνισή του διεκδίκησε την «υγιή σοσιαλδημοκρατία».
Αμα σχηματίσει και κυβέρνηση θα δείτε τι ακριβώς σημαίνει «υγιής σοσιαλδημοκρατία».
Είτε μας αρέσει είτε όχι, ο Κυριάκος είναι αυτή τη στιγμή το μόνο πρόσωπο που μπορεί να ηγηθεί της προσπάθειας να σωθεί η χώρα.
Γραμμάτια ξεχρεώνει.