Η Δικαιοσύνη αποτελεί μήλον της έριδος ανάμεσα σε πολιτικά κόμματα, ισχυρές κοινωνικές ομάδες και εμφανή ή υποκρυπτόμενα οικονομικά συμφέροντα.
Εάν το μήλο δεν προσφερόταν, δε θα μπορούσαν όλοι αυτοί να ερίζουν για την αρπαγή του. Ετσι δεν είναι, κύριε πρόεδρε της Ενωσης Δικαστών και Εισαγγελέων;
Εχω καταφέρει να είμαι ίσως ο μοναδικός ευρωπαίος ηγέτης που έχω μπει στα πιο σημαντικά, αν θέλετε, φόρα και στις πιο σημαντικές έδρες κυβερνήσεων, από το Κρεμ-λίνο μέχρι τον Λευκό Οίκο, και από το Βατικανό έως τη Downing Street, και σε όλον τον κόσμο, και στο Πεκίνο και παντού, χωρίς γραβάτα. Συνεπώς, νομίζω ότι αυτή είναι μια κατάκτηση…
Να υποθέσουμε ότι φοράει τουλάχιστον σώβρακο; Εννοείται πως υποχρεωτικό dress code δεν υπάρχει στις διεθνείς συναντήσεις. Γι’ αυτό και αρκετοί αφρικανοί και ασιάτες πολιτικοί πηγαίνουν με παραδοσιακές ενδυμασίες. Αυτό που βαφτίζει κατάκτηση, είναι απλώς το αυτονόητο.
Διεκδικούμε καθαρή εντολή για να έχουμε πρωταγωνιστικό ρόλο στην πραγματική έξοδο από την κρίση και την ανασυγκρότηση της χώρας.
Μωρή, θες και τα λες αυτά ή σου ξεφεύγουν;
Η Αριστερά είναι πάντα στη σωστή πλευρά της Ιστορίας.
Αντε να εξηγήσεις στην Ολγάρα ότι η Ιστορία δεν έχει καλή και κακή πλευρά, αλλά μόνο καταγράφει τη διάταξη των κοινωνικών δυνάμεων και των πολιτικών τους εκπροσώπων. Οταν οι μισομορφωμένοι παριστάνουν τους… διανοούμενους, βατράχια ξεπηδούν από το στόμα τους.
ΥΓ. Και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, την περίοδο των δύο μνημονίων χρησιμοποίησαν βαριές εκφράσεις για να αποδοκιμάσουν τις επιλογές των κυβερνήσεων: δωσίλογοι, εσχάτη προδοσία, ραντεβού στα γουναράδικα. Ούτε η Αριστερά είναι άμοιρη ευθυνών.
Προσπαθεί κι αυτός ο δύστυχος να βρει επιχειρήματα για να στηρίξει τη νέα γραμμή του ΣΥΡΙΖΑ: «μας αποκαλούν προδότες, διχάζουν το λαό». Και στο υστερόγραφο, έτσι για ξεκάρφωμα, γράφει και κάτι για τις… διχαστικές συμπεριφορές των συριζαίων, οι οποίοι όμως μάλλον έχουν καταλάβει το λάθος τους.