► Και τελικά είναι όλα θέμα δημοσιονομικού κόστους. Εάν θέλετε προτάσεις, θα φέρνετε και ισοδύναμα. Αυτό είναι πάρα πολύ βασικό.
Γιάννης Στουρνάρας
► Αν δεν πίστευα πως επιτελούμε στο ακέραιο το πατριωτικό μας καθήκον έναντι της χώρας και του λαού, θα είχα επιστρέψει στους φοιτητές μου, στο πανεπιστήμιο. Πιστεύω πως κάνουμε μια μεγάλη τομή σε σχέση με το χθες και δημιουργούμε τις προϋποθέσεις για το νέο αναπτυξιακό πρότυπο που έχει ανάγκη η χώρα, προκειμένου να συνεχίσει να ανήκει στην ομάδα των αναπτυγμένων δυτικών δημοκρατιών. Κάθε άλλη σκέψη θα ήταν άλλωστε εθνικά εγκληματική.
Γιάννης Μανιάτης
► Ο ΣΥΡΙΖΑ διατηρεί στο λόγο του ισοπεδωτική προσέγγιση, εύκολη και ανέξοδη ρητορεία και υποσχεσιολογία, αρνούμενος να υποστηρίξει τις αναγκαίες αλλαγές για τον εξορθολογισμό της κατάστασης. Από τη μια επαναλαμβάνει την πρόταση μονομερούς καταγγελίας του Μνημονίου και από την άλλη μιλάει για επαναδιαπραγμάτευση. Μια τέτοια πολιτική όμως εμπεριέχει τον κίνδυνο της απομόνωσης της χώρας από το ευρωπαϊκό γίγνεσθαι και συνακόλουθα την περιδίνησή της.
Φώτης Κουβέλης
► Ακόμη αναρωτιέμαι, πρόεδρε, εσύ που είσαι ηγέτης εθνικού βεληνεκούς, άνθρωπος νηφάλιος και ψύχραιμος, γιατί δεν έδωσες, όχι μόνο σ’ εμάς, στο κόμμα, αλλά και στον εαυτό σου ακόμα τα χρονικά και πολιτικά περιθώρια να πορευτούμε με σχέδιο προς την έξοδο (από την κυβέρνηση). Γιατί τόση βιασύνη;
Σπύρος Λυκούδης
► Ενα κομμάτι από τους 58, το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ το θεωρώ φυσικούς μας συμμάχους. Δεν κρίνεις με προσωπικά δεδομένα στην πολιτική. Κρίνεις πολιτικά. Ποιοι είναι οι πιο συγγενείς χώροι προγραμματικά με το δικό σου, και δε βρίσκω προσωπικά άλλον χώρο πιο συγγενή με εμάς, ούτε το ΚΚΕ ούτε την ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
Πέτρος Τατσόπουλος
► Ο σημερινός χαιρετισμός εκ μέρους του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένας τυπικός χαιρετισμός, όχι μόνο γιατί συνυπήρξαμε με τους περισσότερους από εσάς επί δεκαετίες στο ίδιο κόμμα, αλλά γιατί, πολύ περισσότερο, η κρισιμότητα των στιγμών επιβάλλει να είμαστε ειλικρινείς και ευθείς.
Π. Σκουρλέτης (χαιρετισμός στο συνέδριο της ΔΗΜΑΡ)