►Οι κατέχοντες θα δώσουν πολλά. Οι μη κατέχοντες θα δώσουν τον όβολό τους. Ολοι είμαστε παρόντες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Θα τα δώσουμε όλοι και όλα για την πατρίδα.
Κάρολος Παπούλιας
►Εάν πράγματι χρειαστούν επιπλέον μέτρα, θα τα λάβουμε προκειμένου να μειώσουμε το έλλειμμά μας κατά 4% εντός του 2010, είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε εάν είναι απαραίτητο.
Γ. Παπανδρέου (BBC)
►Τη ραχοκοκαλιά του ασφαλιστικού συστήματος, τα κατώτατα όρια, βάζει στο στόχαστρο της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης η ηγεσία του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, καθώς η καθιέρωση της βασικής σύνταξης από το 2018 ή 2020 και μετά οδηγεί σε δραστική μείωση όχι μόνο των υψηλών συντάξεων, για τις οποίες ο εργαζόμενος θα πρέπει να παραμένει στην αγορά για τουλάχιστον 40 χρόνια, αλλά και των κατώτερων.
Κόσμος του Επενδυτή
►Παράγοντες του οικονομικού επιτελείου θεωρούν ότι οι ξένοι εμπειρογνώμονες θα επισημάνουν δήθεν στοιχεία αβεβαιότητας στην επίτευξη των στόχων του Προγράμματος (π.χ. ύφεση μεγαλύτερη από την προβλεφθείσα αρχικώς) και θα υποβάλουν στους Οργανισμούς τις σχετικές αναφορές. Με τις αναφορές αυτές ανά χείρας ο επίτροπος Ολι Ρεν θα έρθει την επόμενη εβδομάδα στην Αθήνα και θα ζητήσει τα πρόσθετα μέτρα. Θα δημιουργηθεί έτσι το κλίμα για την επιβολή των μέτρων, είτε την επόμενη εβδομάδα είτε στο Ecofin του Μαρτίου (15 – 16 του μήνα).
Ελευθεροτυπία
►Χάρη στη χωρίς προηγούμενο κρατική βοήθεια των 787 δισ. δολαρίων στην ομοσπονδιακή οικονομία και ειδικά στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, που όμως αμφισβητήθηκε από πολλούς και θεσμοθετήθηκε ακριβώς πριν από ένα χρόνο, αποφεύχθηκε οριστικά η δεύτερη Μεγάλη Υφεση.
Μπαράκ Ομπάμα
►Ο άνθρωπος αυτός (σ.σ. ο Γ. Παπακωνσταντίνου), με τόσες γκάφες και ατυχείς χειρισμούς σε τόσο λίγους μήνες, διαχειρίζεται τις οικονομικές τύχες της χώρας! Και ποζάρει ακόμη ως σοβαρός και υπεύθυνος, αυτός, ο κατ’ εξοχήν λαϊκιστής και ολίγιστος «εκσυγχρονιστής».
Γ. Τριάντης (Ελευθεροτυπία)
►Εμείς δεν φοβόμαστε τίποτε, αλλά τον κόσμο στους δρόμους τον υπολογίζουμε.
Θεόδωρος Πάγκαλος
►Οταν λέμε, σήμερα στον ελληνικό λαό ότι αναγκαστικά θα πρέπει να πάρουμε κάποιες αποφάσεις, οι οποίες θα είναι επώδυνες, εμείς κοιτάμε στο αποτέλεσμα: Οτι αυτές οι αποφάσεις δεν θα πάνε στο βρόντο, αυτές οι αποφάσεις και οι δύσκολες συνέπειες που θα έχουν στον έλληνα πολίτη, πραγματικά θα πιάσουν τόπο.
Γ. Πεταλωτής